Како до тивок PC

M

mar30

Гостин
Од пред недела компјуктерот ми брмчи ко трактор читав на нет за чаре треба да сменам case fan и cpu fan.
Кои модел да купам и кои се најдобри во однос на пониски dB?
 
M

mar30

Гостин
треба најверојатно
но што освен подмачкуење/чистење ке придонесе за намалување на шумот?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Отвори и исчистиги кулерите.
Мојот брмчеше дека ептен беше ладна собата и дур се згрее треба време.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
треба најверојатно
но што освен подмачкуење/чистење ке придонесе за намалување на шумот?
Освен кулерите ништо, бидејќи и нема што друго да брмчи, нема ice мотор. Ке си ги извадиш, исчистиш, подмачкаш ако треба и ќе ги смениш и тоа е тоа. Ќе обрнеш внимание на кулерот на процесорот и на напојувањето, сега зависи и што HDD имаш некогаш и он знае да брмчи како трактор, зависи и каква изолација има куќиштето итн итн. Прво пробај зачисти ги кулерите па види ако и понатаму брмчи стави му low noise кулери или стави си слушалки на уши.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Ми текнува мојот pc пред 2-3 год бучеше повеќе од провосмукалка и земав со неа го исчистив целото куќиште комплет имаше 1 кг прашина, песок, земја, змии,... итн. :D
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ми текнува мојот pc пред 2-3 год бучеше повеќе од провосмукалка и земав со неа го исчистив целото куќиште комплет имаше 1 кг прашина, песок, земја, змии,... итн. :D
А некоја тарантулка не најде? :D
 
Т

Триптико

Гостин
Тргни го од ладно. Посебно, ако е под прозор. Има трик да не брмчи, дувни силно и отсечно во перката на напојувањето додека работи. Ако треба и 2 -3 пати. Проверено :cool:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
јас на вентилаторот од напојувањето му направив дупче со лемилица каде што е завршетокот на осовината,и му ставив прво многу танко машинско масло,а после тоа една капка од тие што се заколите како `дура лубе` ,и иако е 4 години стар кулерот ,сега работи скоро како што беше нов.

некогаш треба и малку нивелацијата да се подеси.поткревај го куќиштето по некој милеметар од страните и види кога помалку брмчи.така и постави го со сунѓерести подлошки
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Стави нови и квалитетни кулери за да немаш проблем. Доколку сакаш да ги средуваш старите кулери подмачкај ги со масло си ниска вискозност и кое нема да се згуснува на пониски температури.
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Јас имам ПЦ со огромен кулер на CPU-то и напојување со 12 cm Кулер. Не се слуша дека работи и до него да стоиш. Ама го чистам редовно, на секои 2 месеци. Зачисти и подмачкај тоа што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom