Како да ја подигнеме свеста во општеството

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
-Preku edukacija od najrana vozrast mislam deka moze da se stimulira svesta.
-Mediumite kako vlijatelna alatka moze da se primenat vo podignuvanje na svesta preku konstantno ukazuvanje na posledicite od odredeni pogresni postatapki.
-Propagandi preku likovi koi vazat za avtoritetni i pocituvani od javnosta mozat da pomognat vo taa cel...
...
Zosto inaku vo nekoi zemji statisticki gledano ima mnogu posvesni likovi otkolku tuka? Ne e se do individualnosta kako sto propagiraat odredeni spiritualisti, tuku samoto opsestvo, kulturata vo edna zemja, kako edno opsestvo go tolkuva moralot, akcentiranjeto na vaznosta na problemite koi go macat svetot se glavnite indikatori za gradenjeto i podignuvanjeto na svesta kaj edna licnost a kolku taa licnost kje go vpie toa kako bitno e mn individualno i bara mn razglabanje, psiholoski profili itn. no generalno mislam deka problemot lezi vo samoto opsestvo i kakva slika za ,,svetot" toa opsestvo i prikazuva na licnosta.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Свеста не може да се подигне, има премалку критична маса. Ќе се подига бавно во текот на следните 100 години.

Сингапур е пример како тоа се прави и за 50 години ама ние не сме Сингапур.

Балканот е тромав и лежерен така да може и 150 години да фати..
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Свеста не може да се подигне, има премалку критична маса. Ќе се подига бавно во текот на следните 100 години.

Сингапур е пример како тоа се прави и за 50 години ама ние не сме Сингапур.

Балканот е тромав и лежерен така да може и 150 години да фати..
A bogami i 500 moz da ne stignat.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Свеста не може да се подигне, има премалку критична маса. Ќе се подига бавно во текот на следните 100 години.

Сингапур е пример како тоа се прави и за 50 години ама ние не сме Сингапур.

Балканот е тромав и лежерен така да може и 150 години да фати..
Кога ке размислам успехов на Сингапур се должи исклучиво на тоа од прашуми и сиромаштија направија метрополи и бизнис центри...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Vo materijalistickov svet vo koj ziveeme nema mesto za svest ili pak za sovest.Znaci najbitna e trkata za pari koj kolku ke zaraboti,alcnost,korupcija i nisto drugo.Nema mesto veke za ljubov ili pocit kon bilo so.Pa gledajte samo 20godisni lepotici se seksaat so raznorazni mafijasi i dirrektori koj napolnale po 50-60 godini i to ne bilo prostitucija tuku bile sponzorirani ili starleti.Od druga strana dileri so se podgotveni da regrutiraat so poveke mladi narkomancina,jebiga mora biznisot da vrvi !Kakva svest kakvi bakraci, na krajot na denot se e biznis,to e!:toe:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Несакам да уоквирувам, затворен систем е исто што и премногу карактеризирање, его... отворен систем и поглед кон нешто е оноа правото... Во груб формат имам идеја што би било оноа што ке биде буммм за промена на свеста во било кое па и во нашево општество. Нека биде со подточки.

Сублиминални пораки за развој на свеста, контрола на умот и добра воља, преку разгласи. И ритуали ноќе во точниот час кога свеста е најмека и највеке се вметнува во подсвеста - пораки со истово значење и цел.

Образовен и реобразовен систем кој ке ги поттикнува двата кортекси на мозокот поддеднакво и активирајки ја амигдалата која ги спојува двата мозоци лев и десен, ова го имаме на Истокот преку сликовно памтење кое ствара визуализација а тоа е клуч на моќта, овде на Западот ни е тоа укинато намерно за да само со левата половина од мозокот бидеме механички створови - робови.

Физичка култура во секојдневието вежбање законски со норма во однос на годините и здравствената состојба на човекот. Сосема друг аспект на гледање на вежбањето, физичката култура ја има изгубено смислата тогаш кога луѓето почнале да вежбаат за изглед и убавина наместо за здравје и појака психа.

Масовни медитации низ целата држава со јасни афирмации за најдоброто на населението.

Носење големи аватари од светот за семинари кај нас.

Промена на исхрана, телевизиски канали и сите навики кои се околувратник на ова наметнато живеење.

На националните телевизии најјасно и можно разбирливо за сите објавување вакви теми.
 
D

Daedalus

Гостин
Јас и братот @Shahbaz пробувавме да имплементираме некоја од погорниве идеи за зголемување на свеста. Продаваме цедеа со тета и гама фреквенции кои се проследени со длабокиот и тивок глас на @Shahbaz додека ги повторува сугестиите кои треба да потонат во умот на луѓето кои заспиваат, баш во периодот кога се најсугестибилни.

Повремено ќе приметите интерференција од „Вријеме лијечи ране“ од Шемса али тоа е телевизорот што беше упален додека ја снимавме траката и тешко е да се доловат овие фреквенции повторно за да ја преснимиме (овие ги собиравме со години). Воедно, нашите сеанси на цедето, вклучуваат отварање на чакрите по пат на визуелизирање на симболи кои како апстрактни концепти со енергија која е манифестирана директно од трите вела на негативната егзистенција, преку амигдалата ги поврзуваат двете хемисфери. За разлика од старите методи, ова цеде помага и за стимулирање на корпус калосумот, а не само на амигдалата и тоа доведува не само до емотивно Себствување, туку и интелектуално. Ако го слушате ова цеде повеќе од 3 пати дневно, имате гаранција дека вашето IQ ќе порасне дури до 139, ако не и повеќе.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Несакам да уоквирувам, затворен систем е исто што и премногу карактеризирање, его... отворен систем и поглед кон нешто е оноа правото... Во груб формат имам идеја што би било оноа што ке биде буммм за промена на свеста во било кое па и во нашево општество. Нека биде со подточки.

Сублиминални пораки за развој на свеста, контрола на умот и добра воља, преку разгласи. И ритуали ноќе во точниот час кога свеста е најмека и највеке се вметнува во подсвеста - пораки со истово значење и цел.

Образовен и реобразовен систем кој ке ги поттикнува двата кортекси на мозокот поддеднакво и активирајки ја амигдалата која ги спојува двата мозоци лев и десен, ова го имаме на Истокот преку сликовно памтење кое ствара визуализација а тоа е клуч на моќта, овде на Западот ни е тоа укинато намерно за да само со левата половина од мозокот бидеме механички створови - робови.

Физичка култура во секојдневието вежбање законски со норма во однос на годините и здравствената состојба на човекот. Сосема друг аспект на гледање на вежбањето, физичката култура ја има изгубено смислата тогаш кога луѓето почнале да вежбаат за изглед и убавина наместо за здравје и појака психа.

Масовни медитации низ целата држава со јасни афирмации за најдоброто на населението.

Носење големи аватари од светот за семинари кај нас.

Промена на исхрана, телевизиски канали и сите навики кои се околувратник на ова наметнато живеење.

На националните телевизии најјасно и можно разбирливо за сите објавување вакви теми.
Дали после се ова ќе можам пуштам магии ко fireball, frostbite и слично?
 
D

Daedalus

Гостин
Дали после се ова ќе можам пуштам магии ко fireball, frostbite и слично?
Остај го него, купи го нашето цеде. Со нашето цеде, ќе можеш да го касташ сево ова + еден 2 секунден stun дневно (реген 24 саата на магијата). Бидејќи како што кажува Дејвид Ајк, парите се илузија и не вредат ништо (нешто што не му смета за да ги шитка книгите за пари кои ги троши на илузорен алкохол од матриксов), нема да ти смета да платиш само 300 евра за едно вакво цеде. Ако доплатиш уште 20 евра, ќе ја добиеш бонус траката која ја отвара и твојата трета, астрална хемисфера.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Остај го него, купи го нашето цеде. Со нашето цеде, ќе можеш да го касташ сево ова + еден 2 секунден stun дневно (реген 24 саата на магијата). Бидејќи како што кажува Дејвид Ајк, парите се илузија и не вредат ништо (нешто што не му смета за да ги шитка книгите за пари кои ги троши на илузорен алкохол од матриксов), нема да ти смета да платиш само 300 евра за едно вакво цеде. Ако доплатиш уште 20 евра, ќе ја добиеш бонус траката која ја отвара и твојата трета, астрална хемисфера.
Е шо е еден стан дневно? А од мана капацитет зависи или?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Стриктно од IQ капацитет зависи. Све што е над 139, ќе помине.
По која скала? Јас на интернет ми рекоа мн сум бил паметем. Во школо 9/10 имав на тестот.
Не знам толку математиика за да факторирам во тоа 139 ама сигурно е доволно нели?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Мене ми рекоа дека сум морал да мавам critical на офтопици и тролање дури и на теми кај шо лично сум сметал дека тоа треба да се храбри. Да сум викал да се престане одма и да....се вратат членовите на....темата(?), за да не сме санкционирале. Служба. :(
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Дали после се ова ќе можам пуштам магии ко fireball, frostbite и слично?
Не се нешто корисни игриве од типот дота, воф, лол... Ама и не гледам нешто особено штетно во нив дури и има елементи од ваа природа пр. имиња на кристали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom