Како да подигнам кредит?

Член од
10 мај 2013
Мислења
162
Поени од реакции
120
Здраво дечки незнаев каде да ја отворам темава па ја отворив тука малце сум неискусен во овие работи па ако може некој да ми објасни..

Малце сме фамилијарно заглавени па сакаме да подигнеме кредит од околу 10.000 евра што треба да направам и кој се условите

Молам за одговор

Поздрав
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Па треба на банката да им докажете дека сте способни да ги вратете средствата. Сега се зависи од договорот. Да речеме дека ќе подигнете кредит од 10.000 евра кој треба да го вратите за 5 год тоа се по 10.000 денари + камата секој месец.

За да се пополнат условите треба да се извади документ од платата на тој што го зема кредитот да се види дали е способен да одделува по 10.000 + денари месечно или да се обезбеди жирант или пак да се остави нешто под хипотека кое вредност како износот на кредитот.

Ова е така грубо малце објаснето од мене ама ако сте веќе заинтересирани слободно идете по банките разговарајте, видете какви понуди имат, која банка дава најповолни камати итн.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Здраво дечки незнаев каде да ја отворам темава па ја отворив тука малце сум неискусен во овие работи па ако може некој да ми објасни..

Малце сме фамилијарно заглавени па сакаме да подигнеме кредит од околу 10.000 евра што треба да направам и кој се условите

Молам за одговор

Поздрав
http://nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=31&lId=1
а во меѓувреме стегајте каишите (штедење и повеќе работа) и пробајте да го отплатите што побрзо.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Najdobro da ne zemate kredit, ke treba da vratite poveke
i se poveke ke zaglavuvate-dolzite.
Moze da pobarate pomos od prijateli ili rodnini.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Najdobro da ne zemate kredit, ke treba da vratite poveke
i se poveke ke zaglavuvate-dolzite.
Moze da pobarate pomos od prijateli ili rodnini.
Има уште такви што даваат пари? Ако е така добро. Подобро е да не правиш муабет веќе со роднините отколку да заглавиш во банка:)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Малце сме фамилијарно заглавени па сакаме да подигнеме кредит од околу 10.000 евра што треба да направам и кој се условите
Ако имате пристојни примања или недвижност за хипотека може да се надеваш на толкав кредит. Како потрошувачки најчесто даваат до кај 5.000 евра.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Здраво дечки незнаев каде да ја отворам темава па ја отворив тука малце сум неискусен во овие работи па ако може некој да ми објасни..

Малце сме фамилијарно заглавени па сакаме да подигнеме кредит од околу 10.000 евра што треба да направам и кој се условите

Молам за одговор

Поздрав
Уни банка дава 10.000 е без хипотека НО бара добри месечни примања, кога земавме ние (вкупно имаме 800е месечни примања) поради баш заглавени ни побараа дури 5 жиранти а регуларно бараат 3 и го дават во рок од 2 недели. Подигнав баш 10.000 евра. Доколку земаш плата од нивната банка или се префрлиш има помала камата. Имаш и грејс период 1-2 месеци.

Оди во Банката ќе ти ја дадат цела потребна документација и ќе ти кажат како оди цел процес.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Исто така и про кредит даваат лесно кредити...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уни банка дава 10.000 е без хипотека НО бара добри месечни примања, кога земавме ние (вкупно имаме 800е месечни примања) поради баш заглавени ни побараа дури 5 жиранти а регуларно бараат 3 и го дават во рок од 2 недели. Подигнав баш 10.000 евра. Доколку земаш плата од нивната банка или се префрлиш има помала камата. Имаш и грејс период 1-2 месеци.

Оди во Банката ќе ти ја дадат цела потребна документација и ќе ти кажат како оди цел процес.
.....успеавте ли да го вратите кредитот???? Уни банка, Про кредит....и сличните имаат забало на ајкула..., работи само во еден правец...:):)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
.....успеавте ли да го вратите кредитот???? Уни банка, Про кредит....и сличните имаат забало на ајкула..., работи само во еден правец...:):)
Уште 1 година е останата ако не се лажам до година и пол макс. Имаат малце поголеми забчиња али мораше од таму бидејќи немаше друга опција а искрнео претходно бевме тужени од истата за закаснати рати и пак ни дозволија кредит но затоа побараа толку жиранти и само таа банка ни овозможи да земиме толкава сума ама не се толку лоши барем има разбирачка со вработените сега јас кажувам за БТ во другите банки не знам :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Можно е да се земе кредит ако не си вработен, само со жиранти?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Можно е да се земе кредит ако не си вработен, само со жиранти?
За овој имам прашувано, а како дополнителни лични примања ги сметаат надоместоците за храна и превоз доколку некаде си на обука, стипендија, надоместоци ако си поротник и такви некој ствари, со други зборови да не си без ич. Од тоа немав ништо па ми предложија со залог на злато, 50% од сумата која ја барам да депонирам во злато а другите 50% жирантите да ја покријат доколку недајбоже дојде до нешто и на крај завршивме со девизна клаузула, но и од тоа ништо.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
За овој имам прашувано, а како дополнителни лични примања ги сметаат надоместоците за храна и превоз доколку некаде си на обука, стипендија, надоместоци ако си поротник и такви некој ствари, со други зборови да не си без ич. Од тоа немав ништо па ми предложија со залог на злато, 50% од сумата која ја барам да депонирам во злато а другите 50% жирантите да ја покријат доколку недајбоже дојде до нешто и на крај завршивме со девизна клаузула, но и од тоа ништо.
имаш искуство со кредитот за невработени ?? кои се условите,односно до која сума исплаќаат , дали треба залог, колку жиранти и со кои минимални примања итн ??
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
имаш искуство со кредитот за невработени ?? кои се условите,односно дали треба залог, колку жиранти и со кои минимални примања итн ??
Искуство во смисла на тоа што ми бараа инаку кредит не подигнав затоа што за 280.000 денари дополнителни приходи немав, па за замена ми бараа злато за проценување во висина од 140.000 до 150.000 денари и двајца жиранти од кој едниот беше пожелно но не и морално да е вработен во државна администрација а другиот може во приватен сектор со примања од над 25.000 односно над 12.000. Исто така за жирантите не беше пожелно да бидат многу оптоварени со нивни кредити по било кој основ ниту пак едниот од нив да биде жиранти на трето лице. Ова беше 2012-2013, е сега дали е се исто или е сменето не знам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
имаш искуство со кредитот за невработени ?? кои се условите,односно до која сума исплаќаат , дали треба залог, колку жиранти и со кои минимални примања итн ??
Можно е да се земе кредит ако не си вработен, само со жиранти?
Штедилница Фулм нуди опција кредит за невработени потпишваш таму лист демек заработваш нешто како хонорарец (нема благе везе, и тоа листот сам го пополнуваш јас треснав тогаш дека заработувам 10.000 а јас 0 :D ), даваат одма само 1 жирант во државна фирма треба, за 1 недела ги имаш парите, само првиот пат барајте повеќе на пр наместо 2000е ќе ви дадат 1500 или 1000 бар кај мене беше така :)

Tреба само потврда од заводот за вработување дека си невработен а ја даваат само ако се пријавуваш секој месец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom