Како да одредам дали можам и за која цена да продавам производи во друга држава?

Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Здраво дечки, јас имам во план да го продавам мојот дигитален производ во Турција по цена од 79 Лири (некои си 1,500 денари со се израчунат ДДВ). За да би бил во профит би требало на секои 210 заинтересирани муштерии да би имал една продажба. Се се врши преку интерернет без достава бидејки е дигитален производ.

Но мене ме интересира кога би сакале да продавате производ во друга држава како одредувате за која цена да ја продавате и каква би била заинтересираноста?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Za da izlezesh na stranski pazar treba da imash temelni poznavanja na istiot, pred se odnos ponuda-pobaruvachka.
Politikata na ceni (koja e mnogu slozhena metodologija) e samo segment od marketing strategijata koja sekako treba prethodno da ja izgotvish.Ako si skap konurentite kje te isfrlat od igra, ako si evtin, ja doveduvash vo prashanje sopstvenata likvidnost.
Toa shto biznisot kje bide on-line ne te osloboduva od obvrska toa da bide legalno, znachi firma, so plateni davachki itn. Lesno ne é, osven ako planirash neshto od denes do utre !
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Za da izlezesh na stranski pazar treba da imash temelni poznavanja na istiot, pred se odnos ponuda-pobaruvachka.
Politikata na ceni (koja e mnogu slozhena metodologija) e samo segment od marketing strategijata koja sekako treba prethodno da ja izgotvish.Ako si skap konurentite kje te isfrlat od igra, ako si evtin, ja doveduvash vo prashanje sopstvenata likvidnost.
Toa shto biznisot kje bide on-line ne te osloboduva od obvrska toa da bide legalno, znachi firma, so plateni davachki itn. Lesno ne é, osven ako planirash neshto od denes do utre !
Имам договор со една фирма која ми средува за даноците во државата која продавам. Плакањето иде преку нив они ми одземаат ДДВ (VAT) во државата која продавам итн и ми исплакаат останатото. За конкуренција и баш не се секирам многу поради тоа што имам многу ефикасен начин на маркетинг. Само ме интересира како цена да одредам и дали потрошувачите би се сложиле со плаќање преку интернет. Мене највеќе ме плаши оној менталитетот "Абе ке ми ја украдат картицата" :) А исто така и ризикот не ми е голем, само треба да платам за превод на Турски и трошкови за маркетинг.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Kako toa imash "mnogu efikasen nachin na marketing", a ne mozhesh cena da odredish. Toa so marketing-ot ne ti e bash jaka strana.
Zemjodelcite/trgovcite na zeleno pazarche znaat mnogu dobro: troshoci+marzha=prodazhna cena. Ako e sam na pazarot marzhata kje ja digne, ako ima 20 "kolegi" i pazarot teshko ide, marzhata pagja. Toa e na zeleno pazarche, a vo megjunarodni vodi rabotite se mnogu poslozheni, za toa kje ti treba i dobro obrazovanie a i praktichno iskustvo (koe mnogu koshta), vaka na forum teshko kje stignesh do celta.

I ako vo seto toa uspeesh, rizikot so naplata e vsushnost hronichen problem, bez razlika na metodata na plakjanje. Zato postoi krediten rejting, ne samo za drzhavite tuku i za firmite, da odluchish dali e kredibilen voopshto za sorabotka i naplata. Toa ti é Donald-e !
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Kako toa imash "mnogu efikasen nachin na marketing", a ne mozhesh cena da odredish. Toa so marketing-ot ne ti e bash jaka strana.
Zemjodelcite/trgovcite na zeleno pazarche znaat mnogu dobro: troshoci+marzha=prodazhna cena. Ako e sam na pazarot marzhata kje ja digne, ako ima 20 "kolegi" i pazarot teshko ide, marzhata pagja. Toa e na zeleno pazarche, a vo megjunarodni vodi rabotite se mnogu poslozheni, za toa kje ti treba i dobro obrazovanie a i praktichno iskustvo (koe mnogu koshta), vaka na forum teshko kje stignesh do celta.

I ako vo seto toa uspeesh, rizikot so naplata e vsushnost hronichen problem, bez razlika na metodata na plakjanje. Zato postoi krediten rejting, ne samo za drzhavite tuku i za firmite, da odluchish dali e kredibilen voopshto za sorabotka i naplata. Toa ti é Donald-e !
Практично искуство веке имам :). Работев 3 години рекламирајки туги производи на интернет и кога забележав колку мене ме плакаат а колку продажби јас им носев се одлучив сам да создадам производ (кој веќе го имам) и сам да го промовирам.

Единствено ми е проблем да одредам цена и менталитетот на потрошувачите во државата која ќе промовирам.
Пример кога почанв да продавам во Србија, Хрватска и Бугарија. Во Србија и Хрватска имав три дупло повеќе купувачки него во Бугарија иако е цената иста (на 1,000 заинтересирани муштерии). Е мене ме интересира како да одредам дали пазарот е за мојот производ, бидејќи реално немам никакво искуство во бизнис менаџмент :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Практично искуство веке имам :). Работев 3 години рекламирајки туги производи на интернет и кога забележав колку мене ме плакаат а колку продажби јас им носев се одлучив сам да создадам производ (кој веќе го имам) и сам да го промовирам.

Единствено ми е проблем да одредам цена и менталитетот на потрошувачите во државата која ќе промовирам.
Пример кога почанв да продавам во Србија, Хрватска и Бугарија. Во Србија и Хрватска имав три дупло повеќе купувачки него во Бугарија иако е цената иста (на 1,000 заинтересирани муштерии). Е мене ме интересира како да одредам дали пазарот е за мојот производ, бидејќи реално немам никакво искуство во бизнис менаџмент :)
Тоа што прашуваш е премногу сложено некој тука да ти го објасни поготво без предтоа да знае што точно работиш и каде сакаш да продаваш. Членот погоре проба да ти долови дека тоа е цела наука, мислам и ти си свесен па затоа или биди детален или не очекувај премногу помош овде. Јас цена одредувам пред се откако ќе направам детално истражување на пазарот одкако ќе отпатувам и поминам барем 2-3 недели во таа држава и разговарам со потенцијални купци итн... Тоа работи за мене, за тебе не знам, бар не вака. За некој пазари на пример паметно е да си купиш и industry report кој може да ти заштеди време и да ти даде разни индикатори колкав е пазарот, кој ти се конкуренти, цени итн... Со среќа и само напред.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Toa shto ti treba e market research i mislam deka nema da ti zavrshi rabota. Najdobro ti e da pushtish eden early bird mock up da vidish kako ke pomine na pazarot poshto podobar test od toa nema.
Ako sakash da probash so market research, odi na nekoj od onie sajtovi za budali kaj sto odgovaraat anketi za 0,0001 dolar i plati da ti odgovorat nekolku strateshki anketi so lokacija od turcija na primer.
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
За некој месец ќе пуштам еден mock-up со мал буџет да видам како иде и ќе апдејтирам на темава. Ви благодарам за одговорите :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom