Каков бизнис би започнале со 80 - 90 000 евра!?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.934
Дефинитивно најисплатлива и најпаметна идеа ова со берберниците таму е парата сега.
Во моментов можеби најдоходовен мал бизнис, не даваат фискални, обично се појаки од разузнавачка служба со инфо кој од муштерија од каде е, што работи и слично, фискални даваат едвај на 5мина денот што не ги познаваат :) Добри ножици 500 евра, добри машинки уште 1500 евра, столица, мало дуќанче од 10тина квадрати и тоа е тоа, не треба ни 10к по дуќан и тоа да биде среден и убав за секој да влезе.
Мене ме мачи почетниот капитал, тоа го немам,да имам почетен капитал имам многу подобри идеи за бизнис од берберници, апликативни работи и продавање на нешто што ретко кој го разбира на овие простори и би носело принос многу повеќе од 10к годишно, али до тие 100к почетните сум далеку уште едно 99.800 еври :D
 
S

silmarillion

Гостин
Џабе ти е се ако не го сакаш бизнисот. Можеш и 200 камиони да купиш и 100 берберници да отвориш, ако немаш емоција некоја ти затвараш за кратко. Конкретно за угостителски бизнис примери имате миљон во скопјево кога газдата изиграва маркер или доаѓа да испие кафе само. Си бара посветеност си бара приказна си бара пасија. Ние сакаме еве кеш дај пасивен приход, нема тоа роџаци. Ако више имате 80-90 кркушки за фрлање напрајте пат околу светот барем тоа ќе ви остане у спротивно или цироза не ви бега или синот у Сенатор ќе ги списка за година две.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Во моментов можеби најдоходовен мал бизнис, не даваат фискални, обично се појаки од разузнавачка служба со инфо кој од муштерија од каде е, што работи и слично, фискални даваат едвај на 5мина денот што не ги познаваат :) Добри ножици 500 евра, добри машинки уште 1500 евра, столица, мало дуќанче од 10тина квадрати и тоа е тоа, не треба ни 10к по дуќан и тоа да биде среден и убав за секој да влезе.
Мене ме мачи почетниот капитал, тоа го немам,да имам почетен капитал имам многу подобри идеи за бизнис од берберници, апликативни работи и продавање на нешто што ретко кој го разбира на овие простори и би носело принос многу повеќе од 10к годишно, али до тие 100к почетните сум далеку уште едно 99.800 еври :D
Кој е гаранцијата дека берберите се попоштени од шоферите?Без фискална партал ке те напрает и берберите-ЏАНДАР ЗБИРА,а ниеден добар бербер не работит за други ,само почетници и после сам ке си отворит .Пола саат шишање тоа е војничко шишање .
Најдобар бербер во охридско-струшки регион тие во Струга кај Усеин -уска во центарот све друго се аматери.
Не мора сите одеднаш да ги отвориш почни со една.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Еми ај сите се мафијаши сите се нечесни и да работиме за 200 евра они нека се богатат. :pos: Убаво пиша некој погоре , треба пргавост ако имаш било каков бизнис , наивен човек без искуство големи се шансите да го јаде.

Берберлкот е чиста пара ако знаеш да работиш , батали други да ти работат. Плус со 4-5 илади евра си у игра , само добро место и да имаш широк круг на луѓе. Треба да си брблив човек за оваа работа , чаршиски човек шо вика Цацко. :D И нормално , прво да испечеш занаетот некаде.
За фризерки и муабет да не правиме. Торти и локни фризури 400-500 денари , жените се луди створенија за да и ја намотиш косата околу главата даваат грдни пари. Секоја шо ја познавам а не успеа да заврши средно е фризерка , и дефинитивно зимаат повеќе пари од факултетликите шо чекат некој да ги бутне у администрација.[DOUBLEPOST=1487232424][/DOUBLEPOST]@Кеплер Кога сум цитирал сум смешал се , затоа така излезе твоето името. :)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Еми ај сите се мафијаши сите се нечесни и да работиме за 200 евра они нека се богатат. :pos: Убаво пиша некој погоре , треба пргавост ако имаш било каков бизнис , наивен човек без искуство големи се шансите да го јаде.

Берберлкот е чиста пара ако знаеш да работиш , батали други да ти работат. Плус со 4-5 илади евра си у игра , само добро место и да имаш широк круг на луѓе. Треба да си брблив човек за оваа работа , чаршиски човек шо вика Цацко. :D И нормално , прво да испечеш занаетот некаде.
За фризерки и муабет да не правиме. Торти и локни фризури 400-500 денари , жените се луди створенија за да и ја намотиш косата околу главата даваат грдни пари. Секоја шо ја познавам а не успеа да заврши средно е фризерка , и дефинитивно зимаат повеќе пари од факултетликите шо чекат некој да ги бутне у администрација.[DOUBLEPOST=1487232424][/DOUBLEPOST]@Кеплер Кога сум цитирал сум смешал се , затоа така излезе твоето името. :)
Фискалните каси не се само државата туку и за вработените да не го крадат газдата.
Јас со мој очи имам видено во Охрид како бербер пикат пари вџеб иако газдата му имаше даено стол 50/50.Човечкото око е ненаситно.
 
S

silmarillion

Гостин
Менталитет е во прашање, ако може да се уништи и украде. Отварање бизнис со вработени е ѓаволски тешка работа во МК, иако сите мислат дека е лесно ради безработица и ниски плати.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Менталитет е во прашање, ако може да се уништи и украде. Отварање бизнис со вработени е ѓаволски тешка работа во МК, иако сите мислат дека е лесно ради безработица и ниски плати.
Имам плаќано дневници од 1500 до 2500 ден и пак ме с,,,,,,,ако си до нив секоја сек е ок ама ги остај сами готов си.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Имам плаќано дневници од 1500 до 2500 ден и пак ме с,,,,,,,ако си до нив секоја сек е ок ама ги остај сами готов си.
Плаќај ми на мене 2500ден. јас нема да те сјебам;)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Друг ти го имаше пишано болдираното, не јас, јас само ти го цитирав тој коментар.

Во поглед на робата имав цимер што имаше два камиони и негативно искуство со ладилник, тој викаше дека најбрзо заглавување може да се направи со ладилник и од нивно искуство никогаш повеќе не би се вратиле во бизнисот со ладилник, се случило да им се расипе роба со свежи печурки цел ладилник која штета му се вратила голем дел да ја покрие тој, ова беа неговите зборови “тогаш почнав и немав backup од колеги за да претоварам, а имав само еден камион и печурките отидоа јабана додека да стигнам во Италија“.
Поголемата мака како што тој кажуваше со камионите е наплатата и намалените цени во последниот период. Тој фати некои тури преку интернет и знам дека се нервираше со тури од Македонија до Турција кои не му ги платија (околу 6к му должеше Македонецот што го ангажирал за турите до Турција).
Околу крадењето на шоферот демек имало начин да се намалат можностите како би те крадел (додавале неков сензор за горивото во резервоарот и уште еден куп други глупости околу паркинзи, винетки, места за полнење на гориво (имало погранични локации на кои било поефтино, литража што смее да ти бидат полни резервоарите на влез во државата (Грците имале некоја таква глупа регулација) и куп други глупости, човекот беше „рутер“ и организатор на целата работа, а возеа татко му и братучед постојано надвор, но му чуреше доста главата околу организација на целиот процес, наплата, наоѓање добри тури, шпедиции....преварантска работа е ова, ако си преварант и самиот ќе успееш, ако пробуваш да бидеш чесен ти се еба векот уште на старт.[DOUBLEPOST=1487208320][/DOUBLEPOST]Инаку на темава, за 80 бона се отвораат 8 берберници пиц пец средени во Скопје, со по еден-двајца бербери, секој дуќан да изваде просек по 800 евра (150 ден стрижење, во саат просек по двајца тоа се 14 стрижења дневно, 22 работни денови тоа се 300 шишања месечно, додајте саботи кога може да му се даде процент и на вработениот за мотивација имате над 25 работни дена, во центар цената ќе биде сигурно над 200ки по шишање), 300евра давачки за дуќан, 350 евра плата за вработениот, 150 евра чисти, од сите дуќани над 1000 евра месечно и тоа газдата да го води само менаџирањето и маркетингот на фризерниците.
Нема што да се расипе, ефтино е да се почне, само ти требаат 8 мина што знаат да стрижат, реално за 21000 плата ќе се најдат ако не од Скопје од останатите градови.
Дури има народ ќе може и да се шиша, а во Скопје има бааги глави за шишање :D
..една кокошка едно јајце дневно , десет кокошки десет јајца, 320 дена =3200 јајца...1000 кокошки 1000 јајца Х 3 години......итн.итн. тоа се вика сметка дома. Во спротивно светов би бил пун бербери... Но идеата држи вода , забележав ми затворил берберот кај Апче..и овој нажалост , но ми рекоа затоа дека отворил нов некој одма на рампата накај Кисела Вода.... :) :)
 
S

silmarillion

Гостин
Берберите конкретно прават стандардна грешка што се жалат на клиенти. Како иде, - па послабо периодов, незнам како ќе биде нареден месец, киријата расте ова она. Тоа се работи кои не се кажуваат на клиент дека ти ствара негативна емоција и тешко дека ќе идеш пак таму пошто гледаш дека нешто неваља. А киријата ќе расте а кажал а не кажал. И така и за кафичи исто, со газдата седнуваш - како иде? - катастрофа, со цигарите не утепаа, општина за тераса ме искина, конобар асален нема, овој од карши дампинг прави со цени, ми викаат полиција...и ти си дошол за пиво да испиеш он ти ја напунил глаата со непотребни срања уместо да ја сврти на позитива.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Другар мој, фризер во Охрид, делат 150 денари со газдата, 45 за другар/чево, 105 за газдата, преку лето секој месец е со 1к евра ќар.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Берберите конкретно прават стандардна грешка што се жалат на клиенти. Како иде, - па послабо периодов, незнам како ќе биде нареден месец, киријата расте ова она. Тоа се работи кои не се кажуваат на клиент дека ти ствара негативна емоција и тешко дека ќе идеш пак таму пошто гледаш дека нешто неваља. А киријата ќе расте а кажал а не кажал. И така и за кафичи исто, со газдата седнуваш - како иде? - катастрофа, со цигарите не утепаа, општина за тераса ме искина, конобар асален нема, овој од карши дампинг прави со цени, ми викаат полиција...и ти си дошол за пиво да испиеш он ти ја напунил глаата со непотребни срања уместо да ја сврти на позитива.
..тоа не е случај само со бербери, газди на кафичи и останати...тоа е случај со целата држава , нажалост ние сме народ во огромен дел ( чест на исклучоци) претежно составен од плачипички и левораки јадачи на бурек со претприемачки дух, идеа и истрајност во реализација од ни 2%. Кај да се чепнеш само се плаче и кука и ништо не е како треба. Почнувајќи од спомнатите , преку разноразните комори .., заврши со шарените молери шетачи по улиците... Интересен е фактот дека ни од далеку не бевме такви само 50 години порано. Вриеше луѓе кои не чекаа на тацна да им се донесе , па плус тоа излупено и аранжирано..ја фаќаа мотиката и си го вадеа лебот, кога полесно , кога потешко, ама не очекуваа некој да ги стаи до врата за да ја клатат и за тоа да им дава плата....., а тие .., најнормално за тоа да му цунуат дупе.... :) :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Хах, ко ќе го прочитам кричеров над мене како дава совети за бизниси...:pos:
Јако.
И што друго ќе им препорачаш?
:lolzz:
 
G

Goldie

Гостин
Во моментов можеби најдоходовен мал бизнис, не даваат фискални, обично се појаки од разузнавачка служба со инфо кој од муштерија од каде е, што работи и слично, фискални даваат едвај на 5мина денот што не ги познаваат :) Добри ножици 500 евра, добри машинки уште 1500 евра, столица, мало дуќанче од 10тина квадрати и тоа е тоа, не треба ни 10к по дуќан и тоа да биде среден и убав за секој да влезе.
Мене ме мачи почетниот капитал, тоа го немам,да имам почетен капитал имам многу подобри идеи за бизнис од берберници, апликативни работи и продавање на нешто што ретко кој го разбира на овие простори и би носело принос многу повеќе од 10к годишно, али до тие 100к почетните сум далеку уште едно 99.800 еври :D
Има пари ама ако те бива за да работиш самиот а не да изиграваш газда :) добар бербер не би го задржал макар и да му даваш 20к како што пиша, реално зошто би седел кај тебе кога може да отвори самиот и да прави 2-3 повеќе ? Ќе работи неколку месеци и ќе си замине, па барај нов па ќе ти дојде некој што сега ќе се учи со тоа автоматски може да изгубиш редовни муштерии и сл.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Кога би имал јас знам каде би ги вложил, на берза во банките, градежните не ми се многу сигурни, оти со промената на власта можно е да се смеант многу работи, а слично е и со нафтените фирми и таму се нешто се мати.

Но нашите банки постојано имаат позитивни трендови (иако народот нема леб да јаде) тие постојано го зголемуваат профитот, акциите на стопанска до пред пола година беа 400-500 денари, сега се 900, некој што имал пари си купил за 450ден + дивиденда некој 15% му доваѓа, ако тој уложил 100к евра значи денес му вредат 215к евра, стопанска банка имаше најголем раст на кој влијаеше давањето на дивидендата, но и во другите банки не е лошо да инвестираш, на охридска за 1 месец и пораснаа за илјадарче,
речиси сите банки имаат раст на акциите од 50% последнава година.

Јас само онака ја следам берзата со години и не купувам акции оти немам пари, таму требаат доста пари за да се влезе и не ги знам точните трошоци што како се ама во секој случај има ќар.

ЕДИТ:
Направив грешка кај стопанска, 15% од 900 денари, но на купени акции од 450 денари дивидендата била 30% или на 100к вложени сега би имале 230к.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom