Каков бизнис би започнале со 80 - 90 000 евра!?

Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Случајно прочитав дека во Европа, а посебно во Америка со некој си 50-60 000 евра можи да се започни добар бизнис. Доста успешни примери се дадени со купуваење на некоја позната интернационална франшиза, плус дополнителните трошкови после тоа од околу 20-30 000 евра се доага до цифра од некој си 80-90 000 евра. До негде тоа ми е и логично со оглед на големината на пазарот, стандардот кои го имаат, начинот на живот таму, тоа да успее.
- Меѓутоа со тие пари каков бизнис би започнале во Македонија? Со оглед на малиот пазар, стандардот, условите во кои живееме. Што би направиле со тие пари во оваа наша напатена Македонија?:):confused:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Избеглицине со толку пари бегаат, а не заобиколуваат и нас..
Никаков влог во Македонија.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Пчели ако не е алергичен човек и ако има желба, моментално 6-7 евра е медот и нема рок на траење, ако не ти одговара не продавај. И не само медот, оди прополис, восок, матичен млеч итн...

Ова како дополнителна дејност, порано медот само за злато го продавале.

Мислев дека темата е за 5000 евра :icon_lol:, ајде нека стои.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Исто така и Пауловнија брзо растечките дрва се добар бизнис...
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Што сакаш отвори,али не се сомневај дека во првиот месец или вториот ти идат од Ујп и за најмала ситница да те репнат 5 илјади евра.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Што сакаш отвори,али не се сомневај дека во првиот месец или вториот ти идат од Ујп и за најмала ситница да те репнат 5 илјади евра.
Zato ne e za otvaranje nesto kafic ili restoran. Kako so nemame zdrava konkurencija i korumpiranost na sekoj cekor, ke ti pusti konkurencijata UJP i ke te zatvorat :uzi:
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Zato ne e za otvaranje nesto kafic ili restoran. Kako so nemame zdrava konkurencija i korumpiranost na sekoj cekor, ke ti pusti konkurencijata UJP i ke te zatvorat :uzi:
Не само за кафич или ресторан,знам примери од луѓе лично што ги познавам,се работи за обична сендвичара,интернет кафе,плејстејшн клубови итн...
 
E

Epsilon

Гостин
10тина декари земја
Неколку невести од Пустец, работливи.
(во меѓувреме че се дупниш од ебање и че накотиш деца, после 8-9 години и тие че работат)

Ете ти (семејно) бизнисче.


Како бонус, може и тезга на пазар да отвориш, со зеленчук и овошје.

^_^

Памти ме и заблагодари ми се со чек во вредност од минимална плата во МКД.

;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да имам 80-90к евра на сметка ќе се запослам било каде а каматата ќе ми доаѓа месечно како социјалка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom