Каква свадба?

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Сакам свадба само со луѓе шо ги знам,шо ми се мили и драги,а не цел град,те знаеле не те знаеле па да те озборуваат после.Ама сакам свадба со сите адети,со раскошен фустан со кристалчиња и сл,но музика по мој вкус,а не типични свадбарски песни,поќе на да има забавна музика,шо си ја слушам секојдневно.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ај и овде да си прашам
треба да бидам кум- тоа е ОК, но некои ми рекоа дека кумот изнајмувал лимузина за свадбата.Бидејќи мислењата се различни- би сакал да слушнам и ваше мислење,а и кажете ми кои тоа идат во лимузината- освен младоженците?
 
I

Intex

Гостин
Најмногу до 5-60 гости (од двете страни заедно:)). Со џез музика, многу вино и домашна ракија.
 
С

сашенко

Гостин
ај и овде да си прашам
треба да бидам кум- тоа е ОК, но некои ми рекоа дека кумот изнајмувал лимузина за свадбата.Бидејќи мислењата се различни- би сакал да слушнам и ваше мислење,а и кажете ми кои тоа идат во лимузината- освен младоженците?
Јас би рекол кумот ама поима немам искрено.Ама кој друг па и би одел?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Јас би рекол кумот ама поима немам искрено.Ама кој друг па и би одел?
СаШеНкО
фала-
мислев дека и други мислења ќе видам овде, ноооооо... македонецот е таков- ништо не споделува:toe:така да и не сум баш изненаден
 
I

Intex

Гостин
ај и овде да си прашам
треба да бидам кум- тоа е ОК, но некои ми рекоа дека кумот изнајмувал лимузина за свадбата.Бидејќи мислењата се различни- би сакал да слушнам и ваше мислење,а и кажете ми кои тоа идат во лимузината- освен младоженците?
Кумот и плус девер и деверуша или како и да ги викате вие. Се мисли на момакот и цурата шо се на венчавката до зетот и невестата.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
ај и овде да си прашам
треба да бидам кум- тоа е ОК, но некои ми рекоа дека кумот изнајмувал лимузина за свадбата.Бидејќи мислењата се различни- би сакал да слушнам и ваше мислење,а и кажете ми кои тоа идат во лимузината- освен младоженците?
Кумот и деверот - од лично искуство.Ама на различни свадби сум видел различен состав во главната кола,најверојатно ради прилагодување.
 
Член од
26 март 2009
Мислења
72
Поени од реакции
8
Едно прашање, колку би чинела една свадба, стандард со 50-60 гости, да не знае некој одприлика?
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.098
Едно прашање, колку би чинела една свадба, стандард со 50-60 гости, да не знае некој одприлика?
Хм, па зависи од тоа кај ќе ја правиш свадбата, навистина е излишно тука да се зборува за цена. Сепак тоа зависи од вас, дали сакате поскромно да поминете или пак сакате нешто полуксузно. Па сега ако знаеш колку е цената на порција лесно ќе пресметаш, но има и други трошоци кои ни најмалку не се за потценување.

Па кога сум веќе на темава да кажам и за мене. Па кога би дошло до тоа сакам мала свадба, со малку гости значи само најблиските. Максимум до кај 40на гости. Би сакала да е на некое така помирно место, со шведска маса. Инаку овие моиве и неговите се за голема свадба со по едно 150души од една страна, ама нече мочи, не сум јас за тоа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Добро знам што не сакам, а сакам многу работи :) Знам дека нема да се мажам во никаква црква и како шлакната да се вртам во кругови, да пијам скиснато вино и да ветувам свашта на попот што уствари и не го разбира што галами.
Не сакам ресторан никако!!! Свадба на отворено!
Си ја сакам до некаде традицијата, па прифаќам да дојде младоженецот по мене, ама нема да ми крши врати, ќе си отворам сама ќе ги пречекам сватовите. Оро на улица - строго забрането. Од кај мене, на местото на настанот - некоја трева да е, може да биде изнајмено да речеме место како дворот на Кале, или слично... Може и ресторан, со голем двор, за во дворот да ми биде свадбата :) Матичарот во ресторанот на тревата. Јас одам по црвен тепих до него деверушките ми фрлаат ливчиња :) После тоа има малце ора едно друго, ама исклучиво македонски народни песни, не ми паѓа на памет некој да ми пее ,лепа врањанка, или недај боже некаков турбо фолк (какви глупаци сме ние страшно, на крштевка на едно мое братучедче му ја пееа нисам те се нагледао и играа оро на тоа уште!!!) и не доаѓа во обзир некакви опа нина нај музики кои немаат никаква врска со мојата свадба. Е сега, ова народново, само до вечерата. После вечера иде рок, и само рок. Нормално, тука се модифицира и мојот фустан, па од принцеза би се претворила во диско квин :) И лудување до доцна во ноќта, мажот ми под рака и марш негде на меден месец :) :)
Се си испланирав јас... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom