Каде ја гледате Македонија во меѓународната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Јован Чорбе, 27 мај 2015.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  18.192
  Допаѓања:
  20.577
  и панонски морнар имаат
 2. Никифор000

  Никифор000

  Член од:
  14 јануари 2017
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  4
  Од една страна ги имаме ЕУ и НАТО. Нема да влеземе ни во ЕУ, ни во НАТО. Барем во брзо време.
  Од друга страна го имаме православието, Русија и Руските разознавачки служби на чело со Владимир Путин. Русија влијае врз Македонија преку Рускиот гас, а САД преку учество во преговорите во Пржино, поддршка во евроатланските односи и сл. Но, според мене меѓународната политика многу влијае од промената на претседателот на САД. Можно е да има промена во односот кон Македонија иако тоа не е така лесно дека Трамп позади себе има цел тим
 3. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  183
  Допаѓања:
  166

Сподели преку: