Каде оди нашето општество?

U

Unspecified

Гостин
Луѓе, без чест, без морал, без малку знаење, со полно идиотизам и зборови кои никако не се добри, секогаш контроверзни, секогаш со доза на интрига. Таквите луѓе, со матурантски години јас ги чувствувам денес иако сум веќе при крај во средно, такви луѓе што до вчера излегле од пелени, се замислуваат дека се нешто и некаде и ги диктираат најзлобните работи за време на престојот во училиштето па и вон него. Не знам само како тоа во очите на женскиот пол тие се секогаш атрактивни, секогаш привлечни, оние кои немаат цели, имаат само уста отворена до ушите и само се зборува негативности. Секогаш полни сарказми, понижувања и навредувања доколку не си по нивниот терк. Тоа се познава и го приметуваат оние малата група околу 2% како мене смирени, добри, немаме намера да навредуваме некој без причина, неќеме и немаме душа да изустиме некој лош збор, цело време гледаме да си молчиме и да бидеме учтиви, но тоа од се против наша корист. После секој ден од доаѓање од школо си доаѓам понижен, згазен, уште една негативна лекција, уште едно срање кое досега не сум го слушнал. Чист пример објаснувам тоа дека да сакаш да се прикажеш во добро светло пред другите и да импресионираш мораш пред сите други да повредеш некој за да испаднеш во спротивниот пол дека вредеш. Денес тоа се цени, не знам јас зошто сум роден во ова општество. За да си доаѓам дома скршен и да си доаѓам дома со помислите каде згрешив денес? Да си доаѓам дома со помислата што мислаат дека сум јас, иначе јас сум еден обичен човек како и нив. Ми доаѓа да се затворам и да не се замарам, ама лесно е тоа да се каже, тешко е да се примени. Имав многу добар другар, не сме ни од исто место, тој е од градот, не сме од исти клас, ама си го имавме муабетот, тој беше онака стабилен, смирен, нешто на изглед како мене, многу ретко да спаднеше на ниско ниво, секогаш ја следеше модата, беше на добар поглед од спротивниот пол. Како и да е, јас си ги имав многупати искажувано моите цели, моите амбиции, моите ставови, моите мислења, моите тајни оти му се доверив, мислејќи дека ќе успее да научам од него нешто за да бидам што повеќе во ин, таков е редот денес, ама од тоа ништо, зошто, затоа што ми заврте грб одма и откај да знам што може да си поигрува и да ме оцрнува пред друг народ.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Каде оди нашето општество? - во три лепе пи*де материне!
 
М

мојќен

Гостин
Луѓе, без чест, без морал, без малку знаење, со полно идиотизам и зборови кои никако не се добри, секогаш контроверзни, секогаш со доза на интрига. Таквите луѓе, со матурантски години јас ги чувствувам денес иако сум веќе при крај во средно, такви луѓе што до вчера излегле од пелени, се замислуваат дека се нешто и некаде и ги диктираат најзлобните работи за време на престојот во училиштето па и вон него. Не знам само како тоа во очите на женскиот пол тие се секогаш атрактивни, секогаш привлечни, оние кои немаат цели, имаат само уста отворена до ушите и само се зборува негативности. Секогаш полни сарказми, понижувања и навредувања доколку не си по нивниот терк. Тоа се познава и го приметуваат оние малата група околу 2% како мене смирени, добри, немаме намера да навредуваме некој без причина, неќеме и немаме душа да изустиме некој лош збор, цело време гледаме да си молчиме и да бидеме учтиви, но тоа од се против наша корист. После секој ден од доаѓање од школо си доаѓам понижен, згазен, уште една негативна лекција, уште едно срање кое досега не сум го слушнал. Чист пример објаснувам тоа дека да сакаш да се прикажеш во добро светло пред другите и да импресионираш мораш пред сите други да повредеш некој за да испаднеш во спротивниот пол дека вредеш. Денес тоа се цени, не знам јас зошто сум роден во ова општество. За да си доаѓам дома скршен и да си доаѓам дома со помислите каде згрешив денес? Да си доаѓам дома со помислата што мислаат дека сум јас, иначе јас сум еден обичен човек како и нив. Ми доаѓа да се затворам и да не се замарам, ама лесно е тоа да се каже, тешко е да се примени. Имав многу добар другар, не сме ни од исто место, тој е од градот, не сме од исти клас, ама си го имавме муабетот, тој беше онака стабилен, смирен, нешто на изглед како мене, многу ретко да спаднеше на ниско ниво, секогаш ја следеше модата, беше на добар поглед од спротивниот пол. Како и да е, јас си ги имав многупати искажувано моите цели, моите амбиции, моите ставови, моите мислења, моите тајни оти му се доверив, мислејќи дека ќе успее да научам од него нешто за да бидам што повеќе во ин, таков е редот денес, ама од тоа ништо, зошто, затоа што ми заврте грб одма и откај да знам што може да си поигрува и да ме оцрнува пред друг народ.

И јас бев истиот на твои години(уште сум), смирен, повлечен, никогаш не дојдов во конфликт со никого, али да знаеш дека нема да успееш вака во животот. Дали е до државава тоа да не се почитува скромност, добрина, али мислам дека само ќе бидиш искористуван и секој пат ти ќе се чувствуваш изиграно. Светов е премногу dirty за да играш поштено.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
исто има една , мечка не игра оро на гладно .
Ако ти ја разбрав поентата сакаш да ми кажеш дека со добро однесување во нашево општество нема успех. И мислењето на мојќен има иста смисла.
Ве разбирам и двајцата, Поентата на моето мислење беше дека немора да станеш лош за да не ти сметаат лошите всушност тоа е апсурд, уметноста на живеењето е да стануваш се подобар во овој се полош свет, но разумно добар, разумно (вистински) добар не значи и наивен и искористен, него човек кој ги препознава работите такви какви што се и знае да оцени што е најдобро во една ситуација. Успехот е западњачка магија и затоа тука се конфронтираат работите, Ситуацијата добар и повреден е кај повекето случаи, во најтесна смисла ако го разголобиш повредениот добрината му е маска за успех, тој е добар за да биде различен поради егото а егото е лошото во човекот. Всушност ваквите теми настануваат за да си потврди повредениот (самоповредениот) дека е во право и дека е навистина добар. Сум минел низ ова го разбирам и дечкото и сите како него, верувајте дека ако го разберете ова ке видите кој подбро ви направил тој што ви удрил шамар со вистината или тој што ве тешел со лаги и ви викал колку сте во право. Правиот поглед е човек се преслуша дали навистина некој го повредува или тој сам го ствара патењето со својот став и поставеност, Потоа да не дозволи работите да допираат до него, Ако некој ви подаде топка и вие не ја фатите нема да дојде во контакт со вас топката така е и со намерите и однесувањето на луѓето кон вас. Механизам е некој луѓе го имаат спонтано во себе а други треба да поработат на тоа за да го стекнат.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Луѓе, без чест, без морал, без малку знаење, со полно идиотизам и зборови кои никако не се добри, секогаш контроверзни, секогаш со доза на интрига. Таквите луѓе, со матурантски години јас ги чувствувам денес иако сум веќе при крај во средно, такви луѓе што до вчера излегле од пелени, се замислуваат дека се нешто и некаде и ги диктираат најзлобните работи за време на престојот во училиштето па и вон него. Не знам само како тоа во очите на женскиот пол тие се секогаш атрактивни, секогаш привлечни, оние кои немаат цели, имаат само уста отворена до ушите и само се зборува негативности. Секогаш полни сарказми, понижувања и навредувања доколку не си по нивниот терк. Тоа се познава и го приметуваат оние малата група околу 2% како мене смирени, добри, немаме намера да навредуваме некој без причина, неќеме и немаме душа да изустиме некој лош збор, цело време гледаме да си молчиме и да бидеме учтиви, но тоа од се против наша корист. После секој ден од доаѓање од школо си доаѓам понижен, згазен, уште една негативна лекција, уште едно срање кое досега не сум го слушнал. Чист пример објаснувам тоа дека да сакаш да се прикажеш во добро светло пред другите и да импресионираш мораш пред сите други да повредеш некој за да испаднеш во спротивниот пол дека вредеш. Денес тоа се цени, не знам јас зошто сум роден во ова општество. За да си доаѓам дома скршен и да си доаѓам дома со помислите каде згрешив денес? Да си доаѓам дома со помислата што мислаат дека сум јас, иначе јас сум еден обичен човек како и нив. Ми доаѓа да се затворам и да не се замарам, ама лесно е тоа да се каже, тешко е да се примени. Имав многу добар другар, не сме ни од исто место, тој е од градот, не сме од исти клас, ама си го имавме муабетот, тој беше онака стабилен, смирен, нешто на изглед како мене, многу ретко да спаднеше на ниско ниво, секогаш ја следеше модата, беше на добар поглед од спротивниот пол. Како и да е, јас си ги имав многупати искажувано моите цели, моите амбиции, моите ставови, моите мислења, моите тајни оти му се доверив, мислејќи дека ќе успее да научам од него нешто за да бидам што повеќе во ин, таков е редот денес, ама од тоа ништо, зошто, затоа што ми заврте грб одма и откај да знам што може да си поигрува и да ме оцрнува пред друг народ.
Проблемот е до тебе.
Неможе сите луѓе да ги третираш еднакво, многу е наивен тој пристап.
Оној што заслужува почит, ќе го третирам со почит, оној што е стока, ќе го третирам како стока.
Според мене, ова е единствениот начин да ги задржиш своите лични стандарди, и да не станеш како нив.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Види, не е работата што они успеваат ради тоа како се однесуваат и штознам што, него поради пропратниот mindset што оди со тоа однесување. Стварно многу треба да се објасни, ама како што спомна ЦХ горе, размисли зошто го правиш тоа што го правиш. Сега од страна гледано сам се правиш victim, "јас сум во право, они не се". Епа твоето во право ништо не ти прави, нивното иако не идеално ги дотерално многу подалеку. Седни размисли за ова.

Прва работа. Комбинирај ги твоите добри карактеристики и нивните добри каракретистики. За ова можда е касно сега на крај на средно да го почнеш, ама дур стигнеш до факс ќе имаш веќе многу добра основа. Моментално си во една екстрема, они се во скроз друга. Измеѓу тоа е идеално. Наједноставно е да отидеш до другата екстрема и после да го избалансираш назад. Практично кажано-Можеш да бидеш интересен без да се заебаваш на туѓа сметка. Твое е да најдеш како. Неможеш да го направиш ова сам, побарај помош на интернет.

Втора работа. Види дека и меѓу нив се однесуваат како што се однесуваат кон тебе. Со една голема разлика. Не си зимаат за срце ништо од тоа што е кажано. Ова е голема умешност, може да се фокусираш да го решиш или како ќе учиш и разбираш што и како е пополека ќе се смениш без да забележиш.

Сега за сега ќе престанам тука зошто немам време да допишам, ќе се одјавам со една работа. Тоа што ти го кажуваш како добар, повлечен и штознам што. Од страна знаеш како изгледа тоа? Едноставно, досаден си. Не, не си некакво специјално цвеќенце во "усраново општество", само си досаден, обичен. Размисли, дали кога би можел да бираш би се дружел со некоја бомба од девојка или со некоја mediocre 5/10, досадна што нема друштво?

Можда претерав наеднаш ама тоа е вистината. Сум бил на твое место, со вакво размислување кур ќе направиш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
хммм, мирен повлечен,затворен/изолиран во себе и т н, па не сум баш сигурен дека тоа е до нашето општество, со таков пристап секое општество ке ти биде исто, ништо не различно во другите општества, може и бетар е.
Не викам дека треба да бидеш разлигавен, без чест, без морал, и идиот, ама мораш да најдеш некоја средина, мора малку посамуверено да влезеш на сцената против идиотите кој ги опиша.Не дека е лесна таа трансформација ама се може, пополека без залетување верувај дека со тек на време можеш да пукаш од самодоверба против било кој идиот.Многу луге поминале/биле низ некој таков период ама работите се сменале, животот и не е така краток, цел живот се учи, со тек на време искуствата ке си го донесат своето.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Во ова денешно време, секој гледа некому да му го стутка, да го насамари, и тој да биде издигнатиот и сите да го почитуваат околу него. Баш ми се допадна една реченица од песната на Тајзи-Револуција, Светот не е таков од злобни, него од добри луѓе што молчат.
Но, тие луѓе се тие што ги задржале квалитетите на еден човек. Тотално те разбирам @Unspecified. Во средно, најдоа начин да ме наместат, и две години морав да бидам вишакот во класот. И што е најтрагично тие особи кои им беше свртен грбот, кој сите ги оговараше и исмеваше, а ја бев единствениот што ги почитуваше, тие ме наместија. После ја се најдов тој што беше на нивно место, а они на многу повисоко. И бев скршен, се затворив во себе но, сепак повторно ги задржав квалитетите што треба да ги има еден човек. Никогаш немој да се срамиш од самиот себе, верувај еден човек може да вреди колку сите заедно во оваа пустелија.Биди посилниот од нив, пошто секогаш ќе знаеш да почитуваш и ќе знаеш дека ти си тој што си останал тој, и не си се сменил за никого.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Прилагоди се на општеството. Не можеш да очекуваш општеството да се прилагоди на тебе.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Прилагоди се на општеството. Не можеш да очекуваш општеството да се прилагоди на тебе.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Не би се сложила, да си груб и да си лош, стока спрема мене, би очекувал јас да се прилагодам на тој твој став, само јас да излезам као демек „нормалната“,во светов?!
Не ме фаќај за збор, пример е ова.

Мора и тој да работи на пристапот, али и општеството. Кога би биле тронка подобри, кога не би биле сите простаци издигнати до небо, коа сите би се сфаќале ко луѓе, дури и би се поздравувале и дружеле на улица, без разлика дали се познаваме од претходно или не. Така и немаше да ги има оние „обичните“, „досадните“, „монотоните“ лица, а и тие не би се почувствувале запоставено и повлечено,дека не припаѓаат во тој свет на издигнатите простаци, навидум пуни со самодоверба, покрај нив 10 бомби од женски и сите плавуши, со долги нозе, високи потпетици, во миничи...
Кога си идат дома можеби и плачат, бидејќи всушност тоа им е само маска, а се геј...

Ми ја сфаќате поентата на муабетов?! Значи ова сето е една сурова вистина...
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Прилагоди се на општеството. Не можеш да очекуваш општеството да се прилагоди на тебе.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man.
- George Bernard Shaw
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Општество чиј углед е западот и неговото уредување на превртени вредности нема многу надеж со оглед на времињата кои надоаѓаат, Истокот со своите вредности и уредување е многу по вистински, по здрав и по добар смер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom