Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
сите знаеме дека најдобро е свеж ама цената е неколку пати поскапа одколку замрзнат[DOUBLEPOST=1482870134][/DOUBLEPOST]сите знаеме дека најдобро е свеж ама цената е неколку пати поскапа одколку замрзнат
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Најдобро е свеж, но добар е и замрзнатиот од поголемиве маркети:)
Абе ако не ме лажат очите ми излегува некоја слика во глава дека е околу 900 денари во Веро свеж, не сум бил кај рибарницата во Веро Центар одамна, али кога ќе одам натаму баш ќе проверам.
Замрзнатиот гледам се движи околу 350-400 денари за кг, т.е помали пакувања по 250-300 денари, не знам колку е разлика во квалитет и дали се работи за ист вид на лосос, но разлика од 500-600 денари по кг ми е зачудувачка.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Абе ако не ме лажат очите ми излегува некоја слика во глава дека е околу 900 денари во Веро свеж, не сум бил кај рибарницата во Веро Центар одамна, али кога ќе одам натаму баш ќе проверам.
Замрзнатиот гледам се движи околу 350-400 денари за кг, т.е помали пакувања по 250-300 денари, не знам колку е разлика во квалитет и дали се работи за ист вид на лосос, но разлика од 500-600 денари по кг ми е зачудувачка.
Тоа е затоа што здравата и свежа риба секогаш носи поголема цена од замрзнатата, а и се зависи од каде е донесена. И замрзнатата е добра, така да ич не му ја мисли од која ќе земеш. Јас имам земено замрзнат лосос од некој од поголемиве маркети (читај Тинекс, Веро...) на Метро и сум бил презадоволен.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Кај нас на маркетот се се нуди и релативно е што е поздраво дали “свежа“ или замрзната.
Свежата што се продава у Веро-Тинекс од каде е свежа? Ние немаме море па да е уловена исецкана на филети па донесена во маркет и да се продава како свежа. За да стигне до МК пак треба да била замрзната па донесена кај нас па да се продава како свежа. (не верувам дека носат живи свежи риби па некој кај нас да ги средува во филети и да продава свежа риба).
А замрзната обично се лови и дури и додека се на брод одма се средува и се пакува и замрзнува и така стои замрзната додека дома не си ја одмрзнеш и подготвиш што на некој начин е ок и се задржува квалитетот на рибата.
Лично не би плаќал 3пати поскапо за свеж лосос што баш и не знам дали е свеж.
 
S

silmarillion

Гостин
Абе халапењос некој да не најде у меѓувреме? У деликатесниот да не видел некој случајно?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Знае некој дали во скопјево има негде од каде што може да се купи васаби?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.812
Од кај може да се купи добра свинска маст?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom