Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
За месо само грил тава ама од гус, или обична исто гус. Плотна е веќе друго, посериозна работа, може на неа да се прави се, од пржени јајца, зеленчуци и нормално месо. И јас се мислам за една

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
За месо само грил тава ама од гус, или обична исто гус. Плотна е веќе друго, посериозна работа, може на неа да се прави се, од пржени јајца, зеленчуци и нормално месо. И јас се мислам за една

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ме мачи тоа што не знам од каде да ја земам плотната, гледам ги има дури и на реклама 5, но ризик е може да е лош материјал и да рѓоса.
 
S

silmarillion

Гостин
Дечки халапењос негде да не видел некој? Иначе во деликатесниот носат некоја верзија на Шрирача сос ама не е оргиналот, незнам некој ако ја има купено нека пише дали е верна на оргиналната верзија?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Дечки, зачин кумин каде да најдам ?

Сите маркети ги имаме превртено :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ми треба некоја продавница, што со сигурност има тазе и од висок квалитет јаткасти плодови. Бадеми, ораси, семки од тиква, сончоглед итн? значи купив од 2 разни продавници и начекав ептен стари, горчливи и без вкус.[DOUBLEPOST=1476776518][/DOUBLEPOST]
Дечки, зачин кумин каде да најдам ?

Сите маркети ги имаме превртено :)
Не ги знаел за тука, ама овој е фантастичен.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Ми треба некоја продавница, што со сигурност има тазе и од висок квалитет јаткасти плодови. Бадеми, ораси, семки од тиква, сончоглед итн? значи купив од 2 разни продавници и начекав ептен стари, горчливи и без вкус.[DOUBLEPOST=1476776518][/DOUBLEPOST]

Не ги знаел за тука, ама овој е фантастичен.
Не верувам дека постои такво нешто, ако грешам, и јас би сакал да знам. Сите старите производи (плодови) ги мешаат со нови
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Mislam deka kumin e isto so kim.Go ima vo sekoja prodavnica .
Изгледа дека не е:
Kumin (lat.Cuminum cyminum) je začin koji samo imenom podsjeća na kim, kiml (lat.Carum carvi). Često se zbog slićnog imena, ali i izgleda ta dva zaćina zamjene.
Razlika je pak u okusu, kumin ima ugodnu svježu, oštru skoro pa oporu aromu te je manje dominantan okusom u odnosu na kiml. Zbog toga kumin ćesto nalazimo u raznim začinskim mješavinama (npr. curry zaćinska mješavina).
Izvrsno se slaže sa ostalim orjentalnim, arapskim i azijatskim zaćinima.

Баш би сакал да го пробам
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Изгледа дека не е:
Kumin (lat.Cuminum cyminum) je začin koji samo imenom podsjeća na kim, kiml (lat.Carum carvi). Često se zbog slićnog imena, ali i izgleda ta dva zaćina zamjene.
Razlika je pak u okusu, kumin ima ugodnu svježu, oštru skoro pa oporu aromu te je manje dominantan okusom u odnosu na kiml. Zbog toga kumin ćesto nalazimo u raznim začinskim mješavinama (npr. curry zaćinska mješavina).
Izvrsno se slaže sa ostalim orjentalnim, arapskim i azijatskim zaćinima.

Баш би сакал да го пробам
Ti blagodaram a jas celo vreme vo zabluda bev...mislev isto e.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Итно ми треба инфо, кај има најдобро мелено месо во Центар? Има разни месарници, се носи месо од секакви земји, колку поминало низ испитувања не знам и малку ми е сумњиво, па ме интересира искуство, каде има добро мелено телешко месо во Центар.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Ти дечко изгледа си од марс, без навреда. Мелено не се купува никаде, бираш кртина и велиш да ти ја сомелат. Така се прави, а ако најдеш некаде готово мелено, никако не го купувај, ќе се каеш.

пратено од телефон, ебаго...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom