Итни барања за донирање крв

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За жал сѐ почесто гледам барања за донирање на крв, оваа тема ја отварам за овде да се постираат сите барања кои се актуелни.
Постирајте ги сите барања за донирање на крв на темава и пишете ми приватна порака, ќе го менувам насловот соодветно со барањата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Од аспект на привлекување внимание (а тоа е целта, нели), можеби е подобро за секое барање да се отвара нова тема. Така барањето ќе го има листано во... Нови Теми, место кое е многу поучливо и повеќе се прегледува од тема во под-под-форумот Хуманитарни Акции.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Се замолуваат сите хумани луѓе кои ја имаат наведената крвна група а се од Прилеп и се спремни да даруваат крв да го направат тоа во транфузионото оделение на болницата во Прилеп во текот на утрешниот ден. Се работи за човек на кој треба да му се изврши сложена хирушка интервенција при која се очекува истиот да загуби поголема количина на крв. Хирушката интервенција веќе е одложена еднаш поради немање на доволни количини на крв од наведената крвна група и веќем е опасно да се одложува уште еднаш.

Телефон на роднина од лицето:

075 259 280

ако се потребни некои информации.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Нулта позитив не можи ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нулта позитив не можи ?
Не може, тоа е различна група на антигени и антитела, ќе настане слепување и речиси сигурна смрт.

Општо познато е дека 0- е универзален донор а АБ+ е универзален примач но тоа денес ретко се прави, единствено ако се случила сообраќајка, нема никаде информации за крвната група а нема време за чекање. Обично се гледа од истата крвна група да се прими крв. Б+ е прилично честа група, не би требало да имаат проблем со донација.

 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Не сфатив зошто не можи да прими кога нулта позитив дава на Б+ ама во ред.
Се надевам шо побрзо ќе најдат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сфатив зошто не можи да прими кога нулта позитив дава на Б+ ама во ред.
Се надевам шо побрзо ќе најдат.
Лоол грешка го срочив постот, каков феил. Застарена "технологија" е тоа друже, во осумдесетите се правеше така, сега се гледа истата да е.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Јас сум Б негатив, ако треба пишете!
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Јас сум Б негатив, ако треба пишете!
Јави се и прашај дали е итно и како би се транспортирала, пошто јас имаше случај за во Струмица од Штип нејкеа да ја транспортират крвта.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Јас сум Б+, и едно другарче исто. Се јавив на мобилниот, рече да се консултира прво со трансфузиологија Прилеп, ако има начин од Скопје да се пренесе крвта до Прилеп, ќе средиме работа. :) Ако бива, ќе пишам, па ако може некој нека даде крв на трансфузиологија во Скопје.

п.с. А зашто едноставно не пратат од Скопје крвни единици ?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас сум Б+, и едно другарче исто. Се јавив на мобилниот, рече да се консултира прво со трансфузиологија Прилеп, ако има начин од Скопје да се пренесе крвта до Прилеп, ќе средиме работа. :) Ако бива, ќе пишам, па ако може некој нека даде крв на трансфузиологија во Скопје.

п.с. А зашто едноставно не пратат од Скопје крвни единици ?
Оти здравствово ни е гомненици :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
И јас сум Б+, ако има начин да се транспортира од други градови, известете ме.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
п.с. А зашто едноставно не пратат од Скопје крвни единици ?
Ако бевме нормална држава ќе си повлечеа крв од било која и да е болница каде има залиха без да има вакви акции. Мислам нема теорија да во цела држава нема неколку единици од некоја крвна група па за сите случаи мора да се реагира на ваков начин... :(
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
И јас сум Б+, ако има начин да се транспортира од други градови, известете ме.
Нема ништо, не ме побара дечкото повторно.. не бива изглеа.[DOUBLEPOST=1438729296][/DOUBLEPOST]
Ако бевме нормална држава ќе си повлечеа крв од било која и да е болница каде има залиха без да има вакви акции. Мислам нема теорија да во цела држава нема неколку единици од некоја крвна група па за сите случаи мора да се реагира на ваков начин... :(
И ако недајбоже почине човекот, чекајќи 2-3 кесички Б+ крвна група... на која институција ќе треба неговите блиски да фрлат бомби ? :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
https://porta.mk/za-nasiot-andrej-potrebna-e-krv/

Ги известуваме сите добронамерни луѓе кои припаѓаат на крвната група (нулта позитив) 0+ да даруваат крв за нашиот Андреј Трипуноски од Кичево кој е на возраст од 5 годинки.
Место: Државна Болница на Трансфузиологија во Скопје најдоцна до утре 22.02.2018 – 09:00 часот на утро.

Телефон за контакт: 071/224-036

Ви благодариме од срце за вашата хуманост, ние искрено се надеваме дека Андреј ќе ги надмине своите тешкотии за непречен развој!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom