Искуства со користење на Maestro кредитните картички на Комерцијална Банка

Член од
1 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Неколку пати се обидов да платам на Amazon (www.amazon.com или www.amazon.co.uk) со дебитната картичка Maestro на Комерцијална Банка. Сите обиди беа неуспешни, иако ги следев препораките од Банката за on-line плаќање. Кои се вашите искуства?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Неколку пати се обидов да платам на Amazon (www.amazon.com или www.amazon.co.uk) со дебитната картичка Maestro на Комерцијална Банка. Сите обиди беа неуспешни, иако ги следев препораките од Банката за on-line плаќање. Кои се вашите искуства?
Со чип ти е? ако ти без чип колку што знам јас ништо...
 

Cuore |nter

inter4life
Член од
14 јануари 2010
Мислења
504
Поени од реакции
140
Маестро картичката има две посебни сметки врзани за неа, денарска и девизна, такашто доколку сакаш да плаќаш во странство треба да имаш средства на девизната сметка. За да го олесниш ова, земи со Виза Електрон од истата банка целосно бесплатно, која автоматски конвертира денари во девизи при некое плаќање како што е случајот со твоето.
Се надевам ти помогнав
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Маестро се гној картици, и јас пред некој ден сакав да купам книга од амазон со маестро од халкбанка али нејќе.
А и на многу други места не фаќа
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Да али ако се посмневаш дека тиукрадена изгубена вртиш на инфо центар ти ја блокираат , ја наогаш вртиш и си одблокиран со Виза на Алфа не иде така се јавив ја блокираа и сега сум во постапка д адобијам нова ај наздравје.
Стрпете с еиде пеј пал па ке ни олесни.
 
Член од
10 август 2010
Мислења
66
Поени од реакции
33
Маестро се гној картици, и јас пред некој ден сакав да купам книга од амазон со маестро од халкбанка али нејќе.
А и на многу други места не фаќа
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 22:34 ---
Јас пак (сепак) мислам дека не е до картицата.....туку до државата од каде (и ти) е издадена истата...!!?
пс
Погоре читам ....дека ни „идел„ Pay Pal...ништо ...едноставно заборави...
Односно..мало морген...бар мене така (сеуште) ми изгледа.... ;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Земи си Виза или Мастер.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 22:34 ---
Јас пак (сепак) мислам дека не е до картицата.....туку до државата од каде (и ти) е издадена истата...!!?
пс
Погоре читам ....дека ни „идел„ Pay Pal...ништо ...едноставно заборави...
Односно..мало морген...бар мене така (сеуште) ми изгледа.... ;)

НЕ е толку до државата колку до картицата, со визава од уни уште авион што немам купено фали
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Со чип ти е? ако ти без чип колку што знам јас ништо...
Да, картичката е со чип.
--- надополнето: 7 ноември 2013 во 02:43 ---
Маестро картичката има две посебни сметки врзани за неа, денарска и девизна, такашто доколку сакаш да плаќаш во странство треба да имаш средства на девизната сметка. За да го олесниш ова, земи со Виза Електрон од истата банка целосно бесплатно, која автоматски конвертира денари во девизи при некое плаќање како што е случајот со твоето.
Се надевам ти помогнав
Благодарам! Во странство со години користам VISA на Стопанска Банка. Секаде поминува, и тоа без проблем. А на девизната сметка на MAESTRO имав доволно средства, но сепак беше без успех. Токму и затоа ја започнав темата. Ме интересираше да видам да ли сум единствениот кој безуспешно се обидел да ја користи картичката за on-line плаќање. Мислам дека и Комерцијална Банка треба да стори нешто за своите клиенти а не само :tapp:. Поздрав ...
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Во план сум денеска да одам да извадам од Комерцијална банка , виса електроник или маестро картичка , е сега картичката ќе ми биде за намена купување од странство од сајтот како што е Ali Express , дали ќе може без проблем да се купува ??
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Прага и Виса на АЛфа,
дури и денарите ги конвертира у локална валута.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Ајде кој има слично искуство нека помага. Ми одложија авионски лет од Austrian Airlines и за да ми надоместат за трошоците ми дадоа Pre-paid Мaestro катричка и ми рекоа дека можам да ги подигнам парите од било кој АТМ во светот кој работи соработува со Maestro. Скоро сите наши банки соработуваат со Maestro, арно ама сите банкомати ми ги одбиваат трансакциите. Не можам дури ни да ја проверам состојбата на сметката. Мислам дека проблем ми прави еден вид на трака на позадината на картичката (слична е со оние грепките на среќа) и дека под таа трака има магнет. Страв ми е да ја ја изгребам таа трака, да не ја уништам картичката. Деновиве ќе идам до банкиве да се распрашам, ама решив прво да прашам тука да не има некој искуство со вакви картички.

Му благодарам однапред на тој што би можел да сподели слично искуство. (се извинувам за лошиот квалитет на сликата)

20150618_205049.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom