Интолеранција на храна

Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Темава е спој од Храна и Здравје но решив да ја отворам во овој подфорум.

Што е тоа интолеранција на храна?
Интолеранцијата на храна се дефинира како хиперсензитивна не-алергиска реакција на некоја храна. Не смее да се меша со алергијата бидејќи механизмот на интолеранцијата е сосема поразличен. Симптомите можат да бидат: тровање, мачнини, кашлање, гушење, проблеми со желудникот/надразнување на цревата и сл.



Лекот за интолеранција е едноставен: елиминација на проблематичната храна. Некојпат може да се случи да го презаситиме организмот со еден ист продукт па тогаш да се појави интолеранцијата но по 5-6 месеци и повеќе може да ја снема.

Лани имав проблем со кикиритките и сувото грозје, годинава со лактозата и овесот.

Последно време се почеста е интолеранцијата на глутенот.

Ваши искуства ?
 
I

[In]kognito

Гостин
Целијакиjата е малце посериозна алергија од останатите алергии на одреден вид храна. Со оглед на тоа што 99% проценти од производите на пазарот содржат глутен. Сестра ми ја има целијакијата 24 години веќе и многу беше тешко во минатото да најдеш брашно,храна безглутенска. Моите нарачуваа од Германија но беше многу скапо. Среќа во последно време почнаа по маркетиве да увезуваат безглутенски производи, НО многу треба да се внимава да се чита составот на македонското производство бидејќи често пати викаат е безглутенско а не е така. Не се доволно упатени. Скоро секаде низ светот веќе луѓето користат безглутенска храна како поздрава.
Јас сум инаку алергична на житарици каде што е веќе полесно, не ги конзумираш и тоа е тоа :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
@AlternativeF мислам дека темата е повеќе за кај тебе, нетолеранцијата е здравствен сегмент, не гурмански.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@AlternativeF мислам дека темата е повеќе за кај тебе, нетолеранцијата е здравствен сегмент, не гурмански.
Исто мислам и јас, но зависи од тоа како авторот ја конципирал темата.
Ако е само за дискусија за здравствениот аспект на интолеранцијата, да, тогаш е за во здравје.
Ако сака да споделува рецепти за некоја специфична состојба тогаш можеби е добро и тука да остане.
@DanielVogel која ти беше идејата?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Исто мислам и јас, но зависи од тоа како авторот ја конципирал темата.
Ако е само за дискусија за здравствениот аспект на интолеранцијата, да, тогаш е за во здравје.
Ако сака да споделува рецепти за некоја специфична состојба тогаш можеби е добро и тука да остане.
@DanielVogel која ти беше идејата?
Идејата ми е да е спој од двете подрачја, и за здравствениот аспект да се дискутира и за „гурманскиот“ т.е со што да се супституираат некои продукти. Пример лакто интолерантните да консумираат соино/оризово млеко, па рецепти за безглутенски / немлечни колачиња.. итн :)
Тие што имаат искуство со нетолеранцијата да споделат со што се хранат и како им се одразува врз буџетот
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Нека ја тогаш овде, со надеж дека ќе има корисни муабети.

Инаку замена за кравјо млеко поради нетолеранција секогаш е бадемовото млеко или млекото од лешник/ореви. За соиното млеко има многу поделени ставови.

Еве испробана рецепта:

http://www.surovoivkusno.com/mleko-od-bademi/
 
I

[In]kognito

Гостин
Има ново млеко - алпско е без лактоза и цената е колку што паметам до 50 денари
Инаку за безглутенски рецепти ако некого интересира, во големите маркeти има 1 кг безглутенско брашно 250 денари е и јас со него правам исто што и со обичното: пити,пици,десерти,сѐ и одличен вкус имаат воопшто не се приметува разликата.
За тие што не конзумираат шеќер, добра замена е стевијата само што таа не трпи висока температура (станува горчлива) ако ја планирате за во десерти.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Наидов на интересен канал на јутуб, две британки со интересен хумор и рецепти за интолерантни на храна. Погледнете, се наоѓа по некоја интересна идеја за готвење. :)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
го има некој правено тестот во Лабараторија Павлина за нетолеранција на 96 вида храна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom