Интересна случка со банкомат

Член од
20 јуни 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo jas sum nova na forumov vcera mi se sluci nesto nevobicaeno bev da izvadam nova debitna karticka i normalno bev da ja aktiviram na bankomat . na smetka imav 2800 i podignav 2000 a ostanatite pari -800 denari pojdov da gi podignam vo banka so transakciska za da ne gi rasitnuvam parite -2000. vo bankata deckoto na salter mi isplati 2800 mu rekov sigurni ste deka se tolku toj mi rece da da potpisete se i mi gi dade parite .sega ne znam sto da pravam so parive stavena sum vo nezgodna situacija ne po moja vina ,sovet ?
 
А

Атлантист

Гостин
А можеш да одиш во минус до одредена сума, зависи во договорот што си потпишала кога си ја извадила картичката.
Провери си ја состојбата на сметка, пр. ако е во Тутунска банка регистрирај се на следниов линк. Ако не види за соодветната банка. Во секој случај банката нема да остане зијан, сигурно си отишла во минус.

https://www.nlbklik.com.mk/LoginModule/LoginUP.aspx
 
А

Атлантист

Гостин
Колку што се сеќавам јас се регистрирав без никаков проблем, имам увид во сметката.
Како и да е, ако не може да се регистрира нека отиде на било кој шалтер и нека побара состојба на сметка, ќе и ги отпечатат сите трансакции.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Чекајте малце другари нели со дебитна не можеш во минус или има и дозволен лимит за во минус?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Кај некои банки паралелно функцинираат системите за картично работење (банкомати, Пос терминали) и главниот систем што го користат нивните шалтерски работници. Порамнувањето помеѓу системите не се прави инстантно туку еднаш дневно или на неколку саати, затоа и си била во можност два пати да извадиш пари во тој меѓупериод на порамнување. Кај некои банки (како Тутунска на пример) тоа е решено со резервирање на средствата при картично работење за да ти оневозможат повторен пристап до истите, а со порамнувањето реално ти ги симнуваат парите од тековна сметка. Очигледно кај други банки овој проблем сеуште не е решен на соодветен начин.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Чекајте малце другари нели со дебитна не можеш во минус или има и дозволен лимит за во минус?
Јас вршев некои плаќања за татко ми и сумата беше околу 140.000 денари. Мисирите во банка два пати ми ја прокнижиле и глеам на е-банкинг после пар денови од кога платив ми стојат уште во резервирани средства сумата ама веќе ги неам на сметка. Во меѓу време зимам плата, глеам одма ми ја нема а ми се намалуваат резервираните средства. Одам во банка, кажувам ситуација и ми викаат „ааа имате платено, ви земале од сметка, сега сте во минус“. Како во минус, кога прво е дебитна, после веќе ги имам платено. Си извадив од е-банкинг свој извод, побарав од местото каде што плаќав доказ дека само еднаш е стигната уплата и после тегнење од недела-две, објаснување и докажување испадна дека случајно два пати ми ги прокнижиле од сметка (а пази, дебитна). Е сеа, да немав луѓе и да не оптеретував у банка, немаше никад да успеам да докажам дека само еднаш сум платил а не два пати. Одма после тоа ми ги тргнаа 140.000, се тргнаа од резервирани средства, ми се поврати платата и сфе беше у нормала.

Зборам за Тутунска Банка.
 
А

Атлантист

Гостин
Чекајте малце другари нели со дебитна не можеш во минус или има и дозволен лимит за во минус?
Може и со дебитна во минус до некој лимит а тоа зависи од договорот што го потпишуваш, така е барем во Комерцијална банка.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Со дебитна можеш да одиш во минус ако ти е одобрено негативно салдо - овердрафт.
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
vo stopanska banka sum i bas zaradi toa sto ne sakam da precekoruvam limit me sovetuvaa da izvadam debitna karticka vcera prv pat na bankomat so kartickata i vednas vo minus otidov :( znaci sega sum vo minus 2800 ? kako da se vratam vo pozitiva da gi uplatam parite na smetkata ili koga ke zemam plata ke mi odbijat od nea ?
 
А

Атлантист

Гостин
^
Како што сакаш. Ако нејќеш да си во минус оди на шалтер и уплати ги парите. И побарај состојба на сметка.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Кога знаеш дека си извадила 2000 и имаш 800 зошто воопшто си ги зела тие 2800 од типот на шалтер. Мислиш гратис дава некоја банка... За твое не малтретирање требало да му ги вратиш и побараш да си ја исправи грешката и да ти даде само 800 иако него му пишува дека имаш 2800 кое е каснење на системот најверојатно.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
zdravo jas sum nova na forumov vcera mi se sluci nesto nevobicaeno bev da izvadam nova debitna karticka i normalno bev da ja aktiviram na bankomat . na smetka imav 2800 i podignav 2000 a ostanatite pari -800 denari pojdov da gi podignam vo banka so transakciska za da ne gi rasitnuvam parite -2000. vo bankata deckoto na salter mi isplati 2800 mu rekov sigurni ste deka se tolku toj mi rece da da potpisete se i mi gi dade parite .sega ne znam sto da pravam so parive stavena sum vo nezgodna situacija ne po moja vina ,sovet ?
Ако не знаеш што да правиш со парите дај ми ги мене јас знам :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom