Интелектуалност

  • Креатор на темата Daedalus
  • Време на започнување
D

Daedalus

Гостин
Па незнам дали и ова би можело да се вброи во дефиницијата за интелект, бидејќи во тој случај, шимпанзово е поголем интелектуалец и од тебе и од мене:
Интелигенцијата е составена од повеќе сегменти и елементи. Не постои апсолутна дефиниција за тоа што е интелигенција. Решавање проблеми во единица време е една од повеќето дефиниции кои се понудени. Лично не верувам дека било која од тие го опфаќа целосно поимот интелигенција. Моето мислење за тоа што претставува интелигенцијата е поврзано со еволуциониот модел за развитокот на префронталниот кортекс кај луѓето и некои цицачи.
 
D

Daedalus

Гостин
Па незнам дали и ова би можело да се вброи во дефиницијата за интелект, бидејќи во тој случај, шимпанзово е поголем интелектуалец и од тебе и од мене:
Тек сега се прибрав дома и го гледав видеото, патем. Ова видео треба да покаже дека мајмунот има одлична работна меморија која е подобра од таа на човекот. Тоа не е поврзано со тоа дали мајмунот може да решава комплексни проблеми и да ствара алгоритми во единица време. Решавање комплексни проблеми подразбира создавање на идеја и стратегија која ќе содржи решение на некој поставен проблем.

Сеа побарав повеќе за мајмунчево, се претпоставува дека кај младите шимпанза и младите луѓе, визуелната меморија е по флексибилна.

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071203094823.htm
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тек сега се прибрав дома и го гледав видеото, патем. Ова видео треба да покаже дека мајмунот има одлична работна меморија која е подобра од таа на човекот. Тоа не е поврзано со тоа дали мајмунот може да решава комплексни проблеми и да ствара алгоритми во единица време. Решавање комплексни проблеми подразбира создавање на идеја и стратегија која ќе содржи решение на некој поставен проблем.

Сеа побарав повеќе за мајмунчево, се претпоставува дека кај младите шимпанза и младите луѓе, визуелната меморија е по флексибилна.

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071203094823.htm
Еве неколку такви случаи:
 
D

Daedalus

Гостин
Еве неколку такви случаи:
Нормално дека различни животни имаат различни когнитивни способности за решавање на специфични проблеми зависно од тоа колку им е еволуиран префронталниот кортекс. Само ниту едно од нив не е приближно блиску до способностите на човекот за решавање на проблеми од таков вид.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Под овој поим подразбирам, донесување на заклучоци врз основ на големи познавања на туѓите искуства.
 
A

AnFem

Гостин
Под овој поим подразбирам, донесување на заклучоци врз основ на големи познавања на туѓите искуства.
Ок. Нели е поголема доколку истите заклучоци произлезат од самата личност, без големо влијание на тие туѓи искуства? Лично мене ми е апсурд да наречам „интелектуалец“ човек кој е нацицан со туѓи информации. Тој човек е само начитан.
 

Capitano

...
Член од
24 октомври 2007
Мислења
1.344
Поени од реакции
137
Ок. Нели е поголема доколку истите заклучоци произлезат од самата личност, без големо влијание на тие туѓи искуства? Лично мене ми е апсурд да наречам „интелектуалец“ човек кој е нацицан со туѓи информации. Тој човек е само начитан.
Да, но само доколку заклучоците произлегуваат повеќе од сопствените искуства, отколку од сопствената интуиција.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
944
убава тема ,а вие мајмуни пракате овде)))
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Buddhi во Јога учењата значи најголемо умствено ниво или Интелект. Во духовноста интелектот игра многу голема и битна улога, многу духовни учители велат дека интелектуалниот развој е една од најбитните работи во чиј смер треба да се развива еден човек во неговиот живот. Освен Интелектуален битни моменти се и Морален и Етички смер за правилен смер на развој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom