Инвестициски БУМ во Македонија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.167
Има едно дваесетина години. And your point is?
Очекував да речиш пред десет години барем во оваа форма со индустриски зони и така нешто , ама чим било од пред 20 години ништо тогаш, нема поента.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.333
Поени од реакции
3.267
Во една минута објаснети странските инвестиции, сосема валидно и за нашите.
Eeee ama kolkav pazar imase jugoslavija, kolkav ima makedonija?
Ne e bash taka kako shto vika, domasnite investicii zavisat od domasnite investitori a domasnite investitori na pazar so golemina na makedonija tesko deka so pazar od ovaa golemina ke uspeat da steknat kapital i stignat da investiraat vo kapitalni investicii kako sto go pravat toa strancite (koi sto veke se oformeni na ogromni zapadni pazari).

Samo globalizacija moze da ja opravi Makedonija, bilo sto sto ke i go zgolemi pazarot.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Samo globalizacija moze da ja opravi Makedonija, bilo sto sto ke i go zgolemi pazarot.
Глобализацијата на големо влегува во Македонија, кога веќе имаш велешки тинејџери кои за грдна пара сервираат нарачани вести и одлучуваат кој ќе биде планетарен владетел. Проблемот е што освен фејк њуз и ефтина работна сила ние нема што да му понудиме на светот.
Друго му беше поентата на србинот од видеото, дека странските инвеститори може само да потпомагаат во развојот на една држава, главниот столб за круцијалните општествени проекти треба да бидат државата и домашните инвеститори. Никој не ти доаѓа од страна да дава исти работни услови како во матичната држава, целта им е само да соберат субвенции и експлоатираат работници за џабе пари и после да киднат. Тие не се дел од ова општество и нивната општествен одговорност е минимална, ако воопшто ја има.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
А кога почнаа тие странски инвестиции да доаѓаат во оваа форма ? Пред една година, пред две, пред осум, пред десет ? Онака за другар прашувам.
Има едно дваесетина години. And your point is?
Оти мислиме дека светот почнува со Вмро......
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.167
Оти мислиме дека светот почнува со Вмро......
Не мислиме ние ама тука на форумот така испаѓа работата. Пред 10 годни рози ни цветаја, домашните инвеститори кои ете сега за жал глава неможат да кренат ради нелојална конкуренција од тие палени странски инвеститори кои само не искористуваат, тогаш растураја. Абе економијата ни цветаше, невработеноста на некое незабележително ниво мислам околу 0.2 0.3 % беше , благосостојба на сите страни, платите и стандардот германски, абе каков германски , норвешки ни беше стандардот.
Мед и млеко течеше до пред 10 години.
 
B

Bafra

Гостин
Доказ дека во Македонија има Инвестициски Бум ви е УЈП драги мои.

Електронскиот систем на УЈП - управа за јавни приходи вчера 25.01.2017 и денес 26.01.2017 НЕ работи. Паднат е системот, неможе да ги опслужи големиот број на ДДВ пријави и Годишни извештаи од фирмите :pos:

НЕМОЖЕШ да поднесеш електронска пријава, најверојатно 100ци илјади фирми има во МКД кои успешно работат и поднесуваат ДДВ пријави и Годишни извештаи :D

А од УЈП нормално не излегуваат да кажат поради нефункционалноста на системот ќе дозволиме пријавите да ги поднесете и наредните денови или пак во хартиена форма да им ги доставиш.
Кој не поднел ДДВ пријава до 25.01.2017 ујп комотно може да си го казни иако проблемот е од нивна страна :aplauz:

П.С. Ве молам поштедете ме од тоа па што чекате последен ден.
Има играчки сервери каде во секој момент играат 100.000 играчи па не сецка а камоли да падне, а овде збориме за УЈП :гомце:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Доказ дека во Македонија има Инвестициски Бум ви е УЈП драги мои.

Електронскиот систем на УЈП - управа за јавни приходи вчера 25.01.2017 и денес 26.01.2017 НЕ работи. Паднат е системот, неможе да ги опслужи големиот број на ДДВ пријави и Годишни извештаи од фирмите :pos:

НЕМОЖЕШ да поднесеш електронска пријава, најверојатно 100ци илјади фирми има во МКД кои успешно работат и поднесуваат ДДВ пријави и Годишни извештаи :D

А од УЈП нормално не излегуваат да кажат поради нефункционалноста на системот ќе дозволиме пријавите да ги поднесете и наредните денови или пак во хартиена форма да им ги доставиш.
Кој не поднел ДДВ пријава до 25.01.2017 ујп комотно може да си го казни иако проблемот е од нивна страна :aplauz:

П.С. Ве молам поштедете ме од тоа па што чекате последен ден.
Има играчки сервери каде во секој момент играат 100.000 играчи па не сецка а камоли да падне, а овде збориме за УЈП :гомце:
..левораките дунстери кои го раководат во информациски смисол УЈП никогаш не ми биле јасни. Ниту оние кои ги држат такви никакви таму. Јас незнам каде тие учеле занат и по која линија се вработиле такви никакви.. УЈП треба да има систем кој работи како швајцарски саат и капацитет барем за две Македонии ,онакви напредни и превработени какови ги црта ко Пикасо Грујо на секој партиски митинг , а не да паѓа на првиот дожд што ќе го нароси..... Стварно , ако беше за заебанција ова е многу. Тие знаат или незнаат да димензионираат и средат систем или и тие кај Др.Бојо студирале преварантство...:mad:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
инвестициите во овчеполието од пред некоја година

„Печуркарата“ во Свети Николе „мувлоса“ предвреме
Хе уште една смешна истражувачка приказна која се базира на рекла казала , а опишува и криминални дејности на Холандската влада. Тоа се оние големи институционализирани криминалци кои другите кога пробаат да не играат по нивните мафијашки злострорнички здружени методи ги крстат и користејќи ја државната димна завеса ги гонат.
Тоа исто како кога американска ДЕА најголемиот дилер и сопственик на пазарот за дрога у свет.., некого го олајава за злобен нарко бос... :):) Тие другите кои дуваат у нивната тиква , нормално не се тоа..., туку проверени демократи и борци за људске правице.... до првата кривина :):):)
Со печуркиве како ми се гледа се работи за познатото пљукање, па лижење. Ако некој направил ЕУ унија заради оптимализација на бизнисот, па после кога некој користејќи ги тие погодности успева неочекувано за нив да заштеди на даноци , државата мисли и тврди дека ја краде.Сакаат да зборуваат дека Европа е наднационална, ама кога ги удрип по џеб стануат ептен национални, посебно ако истиот не дели и по лични бирократски конта...... Не го знам случајот на печуркарот, но знам, други слични....
А Грујо ко Грујо у луда желба да биде преродбеник и спасител на народ , не проверуе по неколку пути тоа робата која му ја поднесуат како проверена...кога купува.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А Грујо ко Грујо у луда желба да биде преродбеник и спасител на народ , не проверуе по неколку пути тоа робата која му ја поднесуат како проверена...кога купува.
и нас не заеба сите така луд наивен и лекомислен
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
и нас не заеба сите така луд наивен и лекомислен
Се зависи од тоа каде го ставаш прагот на НЕ ЗАЕБА.. во низата загуба и добивка и кого се подведуваш под поимот сите..:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Хе уште една смешна истражувачка приказна која се базира на рекла казала.
имаш податоци. Класичен криминалец со кој властите се пофалија во екот на т.н. инвестициски бум со 30 па и 450 вработувања. Кизнај шо си видел од текстот.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom