Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Викаш четврто нема а?
Не пријателе,не сум студент, сум возрасен човек со фамилија, сигурно постар од тебе. Затоа не ми продавај ногу пуфки. Ти си у Словенија сигурно по неколку дена додека да најдиш некоа крнтија од Цеље и после да а продаваш долу, а се правиш некој експерт.
Јас дојдов тука за да имам нормален живот, а не да станувам милионер и фала богу тоа го имам. А ти може прикаски за Словенија на друг да му кажуваш,не мене.
Neka ti bide. Vo Slovenija normalen zivot e barem eden da raboti vo drzavno. Inaku tesko.
Sestra mi so zetot eve vece podolgo vreme ja merat austrija, izgleda letoska ke si go fakjaat patot. Cekaat samo da ja prodadat kukata. Od sto e mnogu ubavo.
 
M

mordekaj

Гостин
Neka ti bide. Vo Slovenija normalen zivot e barem eden da raboti vo drzavno. Inaku tesko.
Sestra mi so zetot eve vece podolgo vreme ja merat austrija, izgleda letoska ke si go fakjaat patot. Cekaat samo da ja prodadat kukata. Od sto e mnogu ubavo.
И сега на сестра ти и зет ти ако не му е убаво, значи за сите не чине...
:facepalm:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
И сега на сестра ти и зет ти ако не му е убаво, значи за сите не чине...
:facepalm:
Pola Maribor fatil magla, polecka se pakira ostanatiot del. Koroska i Staerska masovno se iseluva, toa e fakt. Na mnogu ne im cini, izgleda ti si od retkite na koi bozemski im e arno....
 
M

mordekaj

Гостин
Pola Maribor fatil magla, polecka se pakira ostanatiot del. Koroska i Staerska masovno se iseluva, toa e fakt. Na mnogu ne im cini, izgleda ti si od retkite na koi bozemski im e arno....
Абе тоа е.
Ти повеќе знаеш од нас шо живејме тука.
Тие у северна Словенија одат да работат у Австрија, а не да се иселуват.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
Абе сегде врие само македонија е најстабилна и се е како што треба, само да не се соросоидиве уште подобро ке беше :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
треба и соросоиди, за да фрли сорос некоја пара наваму :P...работата е само да не си вадат политичарите и новинарите очи премногу, туку само колку да издејствуват пари од надвор...
Грција има многу добар рецепт, ако фали пари ајде штрајкови, демонстрации, напади на странски банки... а и почнуе шурување со Бутин, закана на вујче дека ќе му дадат на баќушка пристаништа за ремонт на воени бродови ... ама тоа може да го прави само национално хомоген народ...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе тоа е.
Ти повеќе знаеш од нас шо живејме тука.
Тие у северна Словенија одат да работат у Австрија, а не да се иселуват.
Se iseluvaat i toa vo ogromen broj. Da ne se budali dupli danok da plakjaat i da gi ranat toa komunistickite gomna na vlast vo slovenija. Dve tri godini samo danoci nabivaat i gi pokacuvaat starite, samo registraciite npr se poskapeni za skoro 100%
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Se iseluvaat i toa vo ogromen broj. Da ne se budali dupli danok da plakjaat i da gi ranat toa komunistickite gomna na vlast vo slovenija.
А пола македонија што е иселена што ке кажеш за тоа ?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Najgolemi danoci vo cel svet
http://www.forbes.com/2007/05/03/forbes-misery-index-oped-cx_ja_0503misery_slide_2.html
Eve ti kakva e situacijata, kojznae kolku se maglosale vo poslednite 2-3 godini, tamu si sam ke se pozanimas.
http://www.delo.si/novice/slovenija/slovenci-mnozicno-zapuscajo-slovenijo_1.html

Eve ti citat od slo statisticni urad:

V 2014 se je vsak teden iz Slovenije odselilo povprečno 156 slovenskih in 119 tujih državljanov
V 2014 se je v Slovenijo priselilo 2.500 državljanov Slovenije in 11.300 tujih državljanov. Odselilo se je 8.100 slovenskih in 6.200 tujih državljanov. Selitveni prirast je bil tokrat prvič po letu 2010 spet negativen.
Slovencite si odat,8100 samo za edna godina dovagjaat sitni dusicki-crnci najcesto od ex ju drzavite da rmbaat za sitni pari na najniskite rabotni mesta so slovencite nejkat ni da pomislat da gi rabotat.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
еве ке ти кажам дека во загреб платите се драстично поголеми одколку во другите градови во хр како кај нас што е во Скопје што зимаат минамалец околу 15-20 илјади така и во Загреб зимаат минималец 1000-1500 евра и неколку населби да има да зимаат 800 евра, животот е по конфортен во хр одколку во мк во секој поглед џабе е друго што и да правиме муабет
Не се глупирај,1500 ера плата Хрватска,ахаха. минимлец,а просек 3000 евра,Норвешка. Тешки глупости се читаат на форумов.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ме чуди како ги споредувате Хрватска и Словенија со Македонија. Овие две држави, уште додека бевме заедно во СФРЈ имаа доста повисок стандард и плати, и економија... итн. Словенија од денот на независноста до денес немала ниту една „внатрешна криза“. Хрватска имаше војна од 1991/2 до 1995 г. но таа имаше силни поддржувачи (Германија, на пример). Местоположбата на Хрватска е неспоредливо подобра (со целото море) од Македонија. Македонија цело време ја погодуваат разни кризи, блокади... Речиси да нема година без тешки проблеми. Дури и додека Србија беше под ембарга, Македонија немаше природен излез кон Европа за водење на бизнис. А од друга страна блокади од Грција.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не се глупирај,1500 ера плата Хрватска,ахаха. минимлец,а просек 3000 евра,Норвешка. Тешки глупости се читаат на форумов.
650 евра е просечна барем според ова што го најдов на интернет.
 
M

mordekaj

Гостин
Najgolemi danoci vo cel svet
http://www.forbes.com/2007/05/03/forbes-misery-index-oped-cx_ja_0503misery_slide_2.html
Eve ti kakva e situacijata, kojznae kolku se maglosale vo poslednite 2-3 godini, tamu si sam ke se pozanimas.
http://www.delo.si/novice/slovenija/slovenci-mnozicno-zapuscajo-slovenijo_1.html

Eve ti citat od slo statisticni urad:

V 2014 se je vsak teden iz Slovenije odselilo povprečno 156 slovenskih in 119 tujih državljanov
V 2014 se je v Slovenijo priselilo 2.500 državljanov Slovenije in 11.300 tujih državljanov. Odselilo se je 8.100 slovenskih in 6.200 tujih državljanov. Selitveni prirast je bil tokrat prvič po letu 2010 spet negativen.
Slovencite si odat,8100 samo za edna godina dovagjaat sitni dusicki-crnci najcesto od ex ju drzavite da rmbaat za sitni pari na najniskite rabotni mesta so slovencite nejkat ni da pomislat da gi rabotat.
Добар си. Ми ставаш тука линкови од 2012 година. Инаку убаво ти пише дека после 2010 првпат иселеничкиот раст е негативен.
Веќе кога ставаш вакви статистички податоци, де стави од Македонија па да споредиме, ако уопште може да се споредува.
И де кажи ми кои се тие работи шо Словенците не ги работат?
Прикаски за мали деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom