Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па веројтно ваквите инвестиции најмногу зависат од квалитетот на кадарот што ќе се пријави на огласите. Според мене во Македонија е тешко да се најдат на пазарот на трудот 2 илјади луѓе со бараните квалификации.
Нема да ги вработат 2000 веднаш , на почеток со 100 ако почнат е добро, а не е тешко да се најдат што знаат англиски и основни работи на компјутер. Секако ќе имаат 1 месец обука. И сигурно ќе бидат само прво ниво на подршка за почеток.
 
F

FARANG

Гостин
Нема да ги вработат 2000 веднаш , на почеток со 100 ако почнат е добро, а не е тешко да се најдат што знаат англиски и основни работи на компјутер. Секако ќе имаат 1 месец обука. И сигурно ќе бидат само прво ниво на подршка за почеток.

Тешко е да ги задржиш. Тие што ќе се запослат таму за брзо време стекнуваат искуство и го подобруваат јазикот. Потоа почнуваат да размислуваат/разгледуваат понуди во странство...
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Нормално. Кажаа дека се најверојатно последна ваква група што прави ваков на ваков начин прави селекција на кадар. Претходно од нивната компанија имало неколку вакви слични ''интервјуа''(незнам кога јас не видов никаде огласено) па во најсокоро време требало да ја донесат одлуката.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тешко е да ги задржиш. Тие што ќе се запослат таму за брзо време стекнуваат искуство и го подобруваат јазикот. Потоа почнуваат да размислуваат/разгледуваат понуди во странство...
Не винаги ке избегат во странство, а и нема лошо да избегат за повеке пари. На нивно место ке доjдат други. Во вакли центри е губене време да седиш повеке от 8 месеци-1 година. Цел живот очекуваш да седиш на телефон или да си L1 support ?!
Битно е и каков сапорт ке бидат, дали технички и за корпоративни клиенти или за краjни клиенти.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
Добро а можи ли да се добие некаков контакт за оваа работа или важи само за Скопје а не за нас останатите од провинција?

Ако знае некој како да дојдеме на тоа интервју и каде во Скопје нека пиши.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
http://www.fakulteti.mk/news/14-07-04/kompanija_od_sad_objavuva_oglas_za_vrabotuvanje.aspx

На вработените во хотелот им кажале дека може секој да се пријавува на линкот наведен во огласот само не им кажале до кога најкасно, но бил покасно од 8ми(така ми кажаа мене вработените, незнам вистински до кога е рокот) па можете да пробате да се пријавите ако сте заинтересирани, не губите ништо.
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Волку многу инвестирање во Македонија ама ич не ми се допаѓа... Не дека не сакам да се инвестира ама кога ќе видам колку плата нудат фирмите во и фабриките во Македонија ми се гади и почнувам да сакам да работам во кафиќ а не да учам факултет и да одам потоа на магистратура... Па баш пред некој месец дена читав оглас за работа од Микросан каде барале 10 електро инжењери и 10 машински - и господата давале 200 евра плата.. Програмери во Сивус земаат по 250 евра плата... Па чекај малце - да завршам еден од најтешките факултети во државава и да ми дадат ваква плата... Па келнер ќе работам повеќе ќе земам... Плус сега гледам дека кинези ќе инвестираат кај нас?!?! Чекај по кој основ - да не сме многу добра работна сила - НЕ - повеќе мислам дека сме една од најевтината работна сила што може да постои дури поевтина и од Кинеската штом они најдоа кај нас да инвестираат... Ама тоа е кога има овци за стрижење ќе не стрижат... И за оваа работа ќе се испотепаат да ја работат.. Место никој да не отиде таму да ја погледне работата а не пак да конкурира... Ќе видите потоа кога нема да има пријавени како ќе зголемат плата за истото место ама тоа македончето трпело и ќе трпи вакви понижувања... А јас дури почнувам да си го отсакувам факултетот... Иначе студирам информатика и се мислам кај ли ќе работам јас.. :\
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Волку многу инвестирање во Македонија ама ич не ми се допаѓа... Не дека не сакам да се инвестира ама кога ќе видам колку плата нудат фирмите во и фабриките во Македонија ми се гади и почнувам да сакам да работам во кафиќ а не да учам факултет и да одам потоа на магистратура... Па баш пред некој месец дена читав оглас за работа од Микросан каде барале 10 електро инжењери и 10 машински - и господата давале 200 евра плата.. Програмери во Сивус земаат по 250 евра плата... Па чекај малце - да завршам еден од најтешките факултети во државава и да ми дадат ваква плата... Па келнер ќе работам повеќе ќе земам... Плус сега гледам дека кинези ќе инвестираат кај нас?!?! Чекај по кој основ - да не сме многу добра работна сила - НЕ - повеќе мислам дека сме една од најевтината работна сила што може да постои дури поевтина и од Кинеската штом они најдоа кај нас да инвестираат... Ама тоа е кога има овци за стрижење ќе не стрижат... И за оваа работа ќе се испотепаат да ја работат.. Место никој да не отиде таму да ја погледне работата а не пак да конкурира... Ќе видите потоа кога нема да има пријавени како ќе зголемат плата за истото место ама тоа македончето трпело и ќе трпи вакви понижувања... А јас дури почнувам да си го отсакувам факултетот... Иначе студирам информатика и се мислам кај ли ќе работам јас.. :\
Научи го ти занаетот убаво и не му се секирај... Тачно ќе почнеш со 250-300 евра плата али програмер за година дена ја удвојува ако го бива. После 4-5 години више околу 1000 се понудите. Е сеа треба да го испотиш газот али за програмирање се исплати
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Волку многу инвестирање во Македонија ама ич не ми се допаѓа... Не дека не сакам да се инвестира ама кога ќе видам колку плата нудат фирмите во и фабриките во Македонија ми се гади и почнувам да сакам да работам во кафиќ а не да учам факултет и да одам потоа на магистратура... Па баш пред некој месец дена читав оглас за работа од Микросан каде барале 10 електро инжењери и 10 машински - и господата давале 200 евра плата.. Програмери во Сивус земаат по 250 евра плата... Па чекај малце - да завршам еден од најтешките факултети во државава и да ми дадат ваква плата... Па келнер ќе работам повеќе ќе земам... Плус сега гледам дека кинези ќе инвестираат кај нас?!?! Чекај по кој основ - да не сме многу добра работна сила - НЕ - повеќе мислам дека сме една од најевтината работна сила што може да постои дури поевтина и од Кинеската штом они најдоа кај нас да инвестираат... Ама тоа е кога има овци за стрижење ќе не стрижат... И за оваа работа ќе се испотепаат да ја работат.. Место никој да не отиде таму да ја погледне работата а не пак да конкурира... Ќе видите потоа кога нема да има пријавени како ќе зголемат плата за истото место ама тоа македончето трпело и ќе трпи вакви понижувања... А јас дури почнувам да си го отсакувам факултетот... Иначе студирам информатика и се мислам кај ли ќе работам јас.. :\
А, по кој основ заклучи ти дека ако студираш и дека со тоа си квалитетен кадар? Првин заврши, докажи се, па после земај плата, а не она комунистичко “ заврши, па клати врата“! Нема тоа веќе. Милиони луѓе завршуваат факултети, но со самото тоа не ги ни прави квалитетни кадри или интелегентни. Денес имаш луѓе буквално со едвај завршено средно училиште , а добри и квалитетни работници, па дури станале и многу богати луѓе. Дипломата сама по себе ништо не значи. Колку има луѓе што завршиле медицина на пример, а се лоши доктори и тоа многу лоши доктори? Прилично многу, а се убиле од учење. Тоа ти е исто како да кажеш играм фудбал, па да земам плата како Меси или што ти знам јас.

П.С. Мој близок пријател беше малку на работа во Ирак околу 2 години мислам. Со тие спечалени пари купи камион и почна со тој бизнис. Еве сега веќе 4 камион му е во план на купување. Почна доста солидно да работи т.е. да заработува, а човекот беше средно накај лош ученик во средно, а не ни студираше. Фрли без врска пари на ФОН, па заеба.

Имаше желба, идеја, се посвети и ете му ги резултатите пополека. Му се разработи бизнисот. Не плачеше и не се жуљопичеше цело време како немало ова, како немало она. Исто како тие во Свети Николе што ќе го чекаат 20 години Субрата Рој пред коперација да ги оправи во животот со пиво во рака наместо сами да се ангажираат и да работат.
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Sto e muabetot, vcera na vesti fativ ama ne docuv ubavo, Kuba bara investitori vo Makedonija?!
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Научи го ти занаетот убаво и не му се секирај... Тачно ќе почнеш со 250-300 евра плата али програмер за година дена ја удвојува ако го бива. После 4-5 години више околу 1000 се понудите. Е сеа треба да го испотиш газот али за програмирање се исплати
Па искрено да кажам не сум видел некој работодавец да му ја зголемите платата на негов работник програмер, мрежен инжењер итн толку многу... Од 250 највеќе да стигнеш до 500 евра плата.. Повеќе многу тешко.. Друго за струката моја односно програмирањето си го знам уште пред да дојдам на факултет и си работам на струка само што немам пари од тоа и морам со друго да се занимавам за да направам некој денар за да не им барам на моите за излегување... Иначе по струка работам android и windows phone apps и developing android software.

А, по кој основ заклучи ти дека ако студираш и дека со тоа си квалитетен кадар? Првин заврши, докажи се, па после земај плата, а не она комунистичко “ заврши, па клати врата“! Нема тоа веќе. Милиони луѓе завршуваат факултети, но со самото тоа не ги ни прави квалитетни кадри или интелегентни. Денес имаш луѓе буквално со едвај завршено средно училиште , а добри и квалитетни работници, па дури станале и многу богати луѓе. Дипломата сама по себе ништо не значи. Колку има луѓе што завршиле медицина на пример, а се лоши доктори и тоа многу лоши доктори? Прилично многу, а се убиле од учење. Тоа ти е исто како да кажеш играм фудбал, па да земам плата како Меси или што ти знам јас.

П.С. Мој близок пријател беше малку на работа во Ирак околу 2 години мислам. Со тие спечалени пари купи камион и почна со тој бизнис. Еве сега веќе 4 камион му е во план на купување. Почна доста солидно да работи т.е. да заработува, а човекот беше средно накај лош ученик во средно, а не ни студираше. Фрли без врска пари на ФОН, па заеба.

Имаше желба, идеја, се посвети и ете му ги резултатите пополека. Му се разработи бизнисот. Не плачеше и не се жуљопичеше цело време како немало ова, како немало она. Исто како тие во Свети Николе што ќе го чекаат 20 години Субрата Рој пред коперација да ги оправи во животот со пиво во рака наместо сами да се ангажираат и да работат.
Никој не кажа заврши клати врата... Исто и за диплома да ако имаш диплома не значи дека си експерт во тоа ама во Македонија тоа важи - збориме за државна работа - ама јас ќе си гледам приватно дека таму го ценат знаењето - И за докторите еве гледам тие што се лоши доктори работат државно така - сите добри квалитетни кадри се по приватни клиники... А за квалитетен па искрено да ти кажам се сметам дека сум - барем со тоа што немам заостанат испит, учествувам во проекти и натпревари и плус подработувам нешто за да земам некој денар ( и искрено земам и не им барам на моите пари за излегување.. ) - Ама немам сопствено осигурување и не ми тече работен стаж и не ми се фиксни парите што ги земам.. И не кажав дека нема луѓе кои успеале со средно образование да направат нешто во животот и да обезбедат иднина ама тука во Македонија тоа тешко успева и тие луѓе се многу ретки ... И самиот кажа дека твојот близок пријател бил 2 години во Ирак за да почне бизнис во Македонија потоа... Ама сепак се надевам дека кога ќе завршам ќе најдам некоја подобра работа кај што ќе си работам на моја струка.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Па искрено да кажам не сум видел некој работодавец да му ја зголемите платата на негов работник програмер, мрежен инжењер итн толку многу... Од 250 највеќе да стигнеш до 500 евра плата.. Повеќе многу тешко.. Друго за струката моја односно програмирањето си го знам уште пред да дојдам на факултет и си работам на струка само што немам пари од тоа и морам со друго да се занимавам за да направам некој денар за да не им барам на моите за излегување... Иначе по струка работам android и windows phone apps и developing android software.
Ја почнав со 300 сеа зиам 1000, нормално не у една фирма. И дај бе деца не се летајте по тоа андроид апликации нема пари у тоа. Чим знаеш андроид нема да ти биде тешко јава да научиш, за фронтенд малце јаваскрипт(јквери) и фул стак моеш да програмираш.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
што бидна со таа американската фирма што навидум ќе вработела 1000 луѓе.. ако има некој информации добро би било да се сподели
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Туку мене ми е страв што толку работни места се отвараат, а толку луѓе бегаат надвор.
Ние што останавме ќе треба по 3 работи да работиме. :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ме чуди како дежурниве известувачи никаде не објавија за новата еврообврзница која ја издала Македонија. Дури денес прочитав:
Македонија издаде еврообврзница од 500 милиони евра

Република Македонија на меѓународниот пазар на капитал денеска издаде еврообврзница на износ од 500 милиони евра со рок на достасување од 7 години, односно јули 2021 година, соопшти Министертвото за финансии.

Во соопштението стои дека побарувачката од инвеститорите за македонската обврзница беше во износ од 1.160 милиони евра, односно двојно повисока од понудата. Тоа овозможи да се постигне стапка на принос од 4,25%, односно каматна стапка од 3,975% на годишно ниво.

Од Министерството тврдат дека ова е историски најниска каматна стапка по која Македонија има издадено обврзница на меѓународниот пазар на капитал.

http://kapital.mk/MK/makedonija/98451/makedonija_izdade_evroobvrznica_od_500_milioni_evra.aspx


Сепак и ова спаѓа во една голема инвестиција до 2021. Интересно е што е издадена во лето кога луѓето се на одмори, после протестите и без глас. Нечујно.

Чисто информативно целиот буџет на РМ е 3 милијарди.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom