Инвестирање во мини хидроцентрала

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
ЕЛЕМ би искочил ако захфатот на реката е малку поголем и тие влегуваат наместо господинот од машински. Кочо влегува на места кои не се баш многу на удар на јавноста, а носат пари. Што би рекле далеку од очи а блиску до џебот.

Во Кичево покрај горенаведените кои ги прави и планира да ги прави, изгради и пушти во работа како јавно приватно партнерство со Кичевски Комуналец хидоелектрана на главниот цевковод за вода кој го снабдува Кичево со вода за пиење. Колку кичевчани повеќе трошат вода, толку тој прави повеќе пари. Мислам дека заработува или 15 000 евра месечно или двете страни по 15 000. Ја заев точно информацијата(службено ја добив, ама пред неколку години и заборавив точно)

Сум правел лично муабет со него и тоа во мојата канцеларија, беше нешто попат службено да заврши работа(дојде со поранешниот градоначалник), и баш многу не се крие со кого од големите играчи соработува(не мислам на нашите туку тие од странство-големите)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Занимливо,чудо едно како нема нечија централа..централи на цевководот од Скопскиот водовод??? :) :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
ЕЛЕМ би искочил ако захфатот на реката е малку поголем и тие влегуваат наместо господинот од машински. Кочо влегува на места кои не се баш многу на удар на јавноста, а носат пари. Што би рекле далеку од очи а блиску до џебот.

Во Кичево покрај горенаведените кои ги прави и планира да ги прави, изгради и пушти во работа како јавно приватно партнерство со Кичевски Комуналец хидоелектрана на главниот цевковод за вода кој го снабдува Кичево со вода за пиење. Колку кичевчани повеќе трошат вода, толку тој прави повеќе пари. Мислам дека заработува или 15 000 евра месечно или двете страни по 15 000. Ја заев точно информацијата(службено ја добив, ама пред неколку години и заборавив точно)
Сум правел лично муабет со него и тоа во мојата канцеларија, беше нешто попат службено да заврши работа(дојде со поранешниот градоначалник), и баш многу не се крие со кого од големите играчи соработува(не мислам на нашите туку тие од странство-големите)
Да, тоа е теоријата од поделбата на ЕСМ. Ама после долготрајната и крајно мачна изградба на ХЕЦ Св. Петка, не знам кога пак ЕЛЕМ ќе изведе нешто од хидроцентрали. Бошков Мост, ама (барем формално) рисот закочи работа. Евентуално зголемувањето капацитет на Шпиље ако е изведено со оглед на зголемениот дотек на Црн Дрим последните години, друго нема и не верувам да има во скоро време.
Политичката страна на сопствеништвото на ЕЛЕМ, и како тоа е кочничар за изведба на такви проекти, да не ни ја споменуваме.

Не само што не се крие со кого соработува, тоа веројатно му е и главен дел од рекламата за фирмата за снабдување. А со оглед на тоа што ги презел повеќе од половина од големите фирми кои излегоа на пазарот, стратегијата му изгледа добра.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Imam nekoja biznis idea (ako taka mozam da ja narecam)...
http://cdn1.practicalaction.org/m/i/4d7f9adc-38f4-446f-ba31-36b21661b3dc.WyI1MDB4NDAwIiwic2NhbGUiXQ.gif

Ne e nisto novo, ideata e da se napravi mini (micro) hidro centrala.

Jas sum zainteresiran da investiram vo vakvo nesto bidejki veruvam vo ovaa idea.
No toa sto mi fali najmnogu e nekoj pravnik ili nekoj sto bi mozel da gi pomini site administrativni lavirinti.
Od amistrativni formulari i sranja imam fobija i ogromna odbivnos
https://www.youtube.com/watch?v=JtEkUmYecnk

Dokolku nekoj bi sakal da se posveti na vakov task bi mi bilo milo da sorabotuvame.

Vo odnos na plakanje, toa bi bilo po dogovor no edno e sigurno ne bi platil za gola voda, ne bi platil odnapret za nekakvo vetuvanje. Sum imal predhodni iskustva kade sto se prijavile decki i rekle
'bez gajle jas ke sredam se od dokumentacija, samo ti plati'...

Znam deka ima regulatorna komisija, znam deka ima milioni dokumenti za koncesija na reki, dogovori so mepso za otkup bla bla, voopsto ne e prosto. Da bese prosto sam ke go napraev.
No vozmozno e, toa go znam bidejli vo mk veke ima hidrocentrali koi se napraveni od biznismeni i si funkcioniraat.


Jas ne sum coek sto saka da dava potkupi, inace toa e eden od nacinite celata rabota da se sredi.
I najverojatno najcesto koristeniot nacin za da se dobijat tie dozvoli, so site loge so nekakvi iskustva vo vakvi nesta so koi zboruvav mi rekoja
'oti ne si platis kaj so treba, taka najbro ke sredis...'


Ne sakam da dadam potkup. Zatoa i ne sum siguren deka e vozmozno da uspej ovaa celata idea vo mk. Znam deka momentalno se desavaat teski turbulencii na tema politika, i da se nadevame daka ke se sredat nekoi raboti...

No nazat na muabetot, skoj decko/devojka koj ima visok na slobodno vreme mozi da mi se pridruzi vo razrabotka na biznis planot.

Osven plakanje kesh za izrabotena nekakva akcija moze da napravime i dogovor od tipot na 'akcii', sto bi znacelo odkako se ke se izgradi i ke se pocne so izvoz na struja da se isplaka odreden pricent od zarabotenoto.

Nekakov koncept na ko-investitor. Isto taka moze da se najde i covek koj ke ima nekakvo zemiste kaj sto ima reka pogodna za izgradba za vakvo nesto, na toj nacin namesto odkup na zemiste bi mozel da investiram vo pogolemi generatori i slicno...

Sekako dokolku ima takov sto saka da zdruzime investicija i zaedno da investirame kesh vo vakvo nesto jas sum otvoren za sorabotka...



Momentalno se naogam vo sk, mozime da izlezime na kafe/pivo so sekoj koj saka da se vkluci vo ovaa moja idea.

Slobodno pisete mi privatna poraka za da razmenime broevi/email i slicno
Zdravo krste777,

da ti kazam ne ti e losa idejata, vsusnost i jas sum vo faza na razgleduvanje na varijanti kade bi mozel da investiram a da ne bide stereotipno naski kako nedviznini ili kamioni bidejki za nas pazar ne gledam golem profit vo idnina, so ogled na faktot deka pazarot e veke prezasiten.

Moze da ostaneme vo kontakt pa da videme kako moze da razvieme porealen model od idejata. Inaku jas ne sum momentalno vo MK, rabotam kako inzener na internacionalni proekti vo gradeznistvoto taka da za sega moze da komunicirame na forumov ili e-mail.

Pozdrav.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.
Во врска со ова, веќе имам видено на некои места мини електрани на сонце, најверојатно со субвенции. Но, колку е исплатливо и кој би ја купувал струјата појма немам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom