Името повторно на маса?

Дали некогаш (хипотетички) би гласале за промена на името? (како услов за влез во НАТО и ЕУ)

  • Да.

    Гласови: 43 29,7%
  • Не.

    Гласови: 87 60,0%
  • Можеби.

    Гласови: 15 10,3%

  • Вкупно гласачи
    145
Z

zlaki

Гостин
Можеби
И така повеќето држави не го признаваат нашето име, подобро да се има едно константно име отколку понижување да ни се случува на секој меѓународен настан. Ми пречи наставката ФИРОМ и сакам да се стави крај на тоа.
Стварно ми се смешни вмровчињата со нивните ставови, но што ќе кажат за овој разговор??
не заборавајте да го спомнете и фрчковски кој носеше куфер пари,скапи часовници и антички амфори на Ќиро Глигоров.Сето ова и јавно на ТВ го кажа Ќиро Глигоров како и го има напишано во книга.Колку да се заинтересирате сите и да проверете дека на фрчко му било поднесена кривична но истата ја чувале во фиока и застарила 2011-та година.Ете фрчко се уште соли памет и влакно не му фали а ја продаваше Македонија на грците,токму името.Затвор или прогон од Македонија за таквите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
било кој, било што да е поразилчно од сеа, бидејќи вака како што е, мизерно е. :)
ова го извлекувам од твојот став дека ќе продадат федерализавија и име ако се смени власта во мк. или пак дека ако дојди другата страна истото ќе го прави како досеа. или дека сеа како што е е убаво.
И јас сум за 30000 просечна плата тоа го пишав како до тоа не прашувам султанот знае.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
И јас сум за 30000 просечна плата тоа го пишав како до тоа не прашувам султанот знае.
Со подржување криминалци и занесеност да бидиш горд и закоравен македонец и дека постоиш само ти сигурно не.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Можеби
И така повеќето држави не го признаваат нашето име, подобро да се има едно константно име отколку понижување да ни се случува на секој меѓународен настан. Ми пречи наставката ФИРОМ и сакам да се стави крај на тоа.
Стварно ми се смешни вмровчињата со нивните ставови, но што ќе кажат за овој разговор??
Кажаа, си забораил. Ќе парафразирам: "К** не боли што овие си играат к**ташак со името, разговорот е нелегално прибавен". Сега ќе се праат луди и ќе ти го игнорираат постот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Според овој список, во светот има 193 држави. Под уставно име Македонија е признаена од 133 држави меѓу кои и некои од најголемите светски сили-СаД, Кина, Русија, Британија. За мене самото прашање и сомнеж за промена (па и било каков референдум за што се шушкаше по некои медиуми) се невкусни, но што ќе добие Македонецот ако се промени името на неговата држава? Зошто воопшто политичарите ги замараат граѓаните со наводни преговори кога во никој случај тоа не смее да се случи.
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
Можеби
И така повеќето држави не го признаваат нашето име, подобро да се има едно константно име отколку понижување да ни се случува на секој меѓународен настан. Ми пречи наставката ФИРОМ и сакам да се стави крај на тоа.
Стварно ми се смешни вмровчињата со нивните ставови, но што ќе кажат за овој разговор??
Не е точно дека повеќето држави не ја признаваат Македонија под уставното име, од каде ги копате таквите информации
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Според овој список, во светот има 193 држави. Под уставно име Македонија е признаена од 133 држави меѓу кои и некои од најголемите светски сили-СаД, Кина, Русија, Британија. За мене самото прашање и сомнеж за промена (па и било каков референдум за што се шушкаше по некои медиуми) се невкусни, но што ќе добие Македонецот ако се промени името на неговата држава? Зошто воопшто политичарите ги замараат граѓаните со наводни преговори кога во никој случај тоа не смее да се случи.
Чим албанија не нема признаето никако според списокот тогаш ништо не правиме.
Не бе без мајтап албанија не има некако признаено или онака си се муваме само?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Според овој список, во светот има 193 држави. Под уставно име Македонија е признаена од 133 држави меѓу кои и некои од најголемите светски сили-СаД, Кина, Русија, Британија. За мене самото прашање и сомнеж за промена (па и било каков референдум за што се шушкаше по некои медиуми) се невкусни, но што ќе добие Македонецот ако се промени името на неговата држава? Зошто воопшто политичарите ги замараат граѓаните со наводни преговори кога во никој случај тоа не смее да се случи.
проблемот е ЕУ, само Унгарија и ехЈу државите не признаа.... ако не сакаме во Нато и гЕУ нема проблем...
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Според овој список, во светот има 193 држави. Под уставно име Македонија е признаена од 133 држави меѓу кои и некои од најголемите светски сили-СаД, Кина, Русија, Британија. За мене самото прашање и сомнеж за промена (па и било каков референдум за што се шушкаше по некои медиуми) се невкусни, но што ќе добие Македонецот ако се промени името на неговата држава? Зошто воопшто политичарите ги замараат граѓаните со наводни преговори кога во никој случај тоа не смее да се случи.
Британија не е меѓу државите кои ја признале Македонија под уставното име.
Малку се државите членки на ЕУ кои ја признаа Македонија под уставното име и државите кои ја признаа Македонија под уставно име а да се членки на ЕУ тоа се помали држави членки и поалку влијателни во унијата.
Не е од големо значење ако Македонија под уставно име ја признаат земји од Азија, Африка, Јужна Америка....
Хрватска сака да ја кочи Србија на патот кон отворање поглавја во преговорите со ЕУ, но Германија ќе и се обрати на Хрватска и ќе и каже да престане да ја кочи Србија на патот кон ЕУ, и Хрватска попушта.
Тоа е проблемот на Македонија, ние да имавме таква подршка од Германија и Франција друга ќе беше приказната со името.
Џабе ни е ако не признае под уставно име Унгарија...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Британија не е меѓу државите кои ја признале Македонија под уставното име.
Малку се државите членки на ЕУ кои ја признаа Македонија под уставното име и државите кои ја признаа Македонија под уставно име а да се членки на ЕУ тоа се помали држави членки и поалку влијателни во унијата.
Не е од големо значење ако Македонија под уставно име ја признаат земји од Азија, Африка, Јужна Америка....
Хрватска сака да ја кочи Србија на патот кон отворање поглавја во преговорите со ЕУ, но Германија ќе и се обрати на Хрватска и ќе и каже да престане да ја кочи Србија на патот кон ЕУ, и Хрватска попушта.
Тоа е проблемот на Македонија, ние да имавме таква подршка од Германија и Франција друга ќе беше приказната со името.
Џабе ни е ако не признае под уставно име Унгарија...
Велика Британија не има признаено под уставно име. 4 од 5 земји членки на Советот за безбедност при ОН не имаат признаено под уставното име (само Франција не не признала до сега под тоа име, В. Британија, САД, Кина и Русија да).
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Велика Британија не има признаено под уставно име. 4 од 5 земји членки на Советот за безбедност при ОН не имаат признаено под уставното име (само Франција не не признала до сега под тоа име, В. Британија, САД, Кина и Русија да).
Вести од било која телевизија кажуваат од 5 постојани членки на совет за безбедност на ОН 3 држави членки ја признале Македонија под уставно име и ги кажуваат постојано истите 3 држави ( САД, Русија и Кина).
Британија ниедна телевизија не ја има кажано дека ја признала Македонија под уставно име.
Да беше така, тоа и ќе го кажеа телевизиите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Вести од било која телевизија кажуваат од 5 постојани членки на совет за безбедност на ОН 3 држави членки ја признале Македонија под уставно име и ги кажуваат постојано истите 3 држави ( САД, Русија и Кина).
Британија ниедна телевизија не ја има кажано дека ја признала Македонија под уставно име.
Да беше така, тоа и ќе го кажеа телевизиите.
В. Британија не има признаено под уставно име во 1999. Податок е на Wikipedia а може да се најде и на сајтот на мин. за надворешни на UK.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Обединетото Кралство апсолутно не призна како Република Македонија. За да не лупаме списоци со земји, еве позначајни држави кои се некаков фактор некаде, а не имаат признаено како РМ:

САД, Обединетото Кралство, Русија, Кина, Индија, Израел, Италија, Јапонија, Канада, плус сите земји од регионов (без Грција секако).

Од друга страна, значајни држави кои ја користат привремената референца:

Франција, Германија, Холандија, Белгија, Шпанија.

Клучно е да се добие признание уште од првиве две, а особено Германија, тоа би значело огромен пресврт на настаните. Али за тоа треба да се наредат некои коцки у наша корист.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Јас мислам дека младинава и генерално секоја нова генерација што иде - се помалку и помалку му дава значење на националните вредности бидејќи истите тие произлегуваат од една нестабилна, нејасна и извртена историја. Името е само дел од сите тие карактеристики на кои се базира денешниов профил на Македонија.
Мое лично мислење е дека атеистите и либералите со тек на време целосно ќе го исфрлат и заборават тој антички код што живее во балканската генеза.

Резултативе од анкетава се очекувани, но сепак се и јасен показател на каде се движи трендот и колку се вреднувани државните интереси.
Незадоволството и економската несигурност во која живееме е причина бр.1 поради која не може да дојде до израз традицијата и културните вредности. Не може гладен човек да се секира за името на државата. Не може тазе дипломиран економист да работи како таксист и да го цени името Македонија, кога најголема желба му е да извади бугарски пасош и да кидне од овде. итн итн итн

Затоа гласав ДА и нема тука љутиш :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас мислам дека младинава и генерално секоја нова генерација што иде - се помалку и помалку му дава значење на националните вредности бидејќи истите тие произлегуваат од една нестабилна, нејасна и извртена историја. Името е само дел од сите тие карактеристики на кои се базира денешниов профил на Македонија.
Мое лично мислење е дека атеистите и либералите со тек на време целосно ќе го исфрлат и заборават тој антички код што живее во балканската генеза.

Резултативе од анкетава се очекувани, но сепак се и јасен показател на каде се движи трендот и колку се вреднувани државните интереси.
Незадоволството и економската несигурност во која живееме е причина бр.1 поради која не може да дојде до израз традицијата и културните вредности. Не може гладен човек да се секира за името на државата. Не може тазе дипломиран економист да работи како таксист и да го цени името Македонија, кога најголема желба му е да извади бугарски пасош и да кидне од овде. итн итн итн

Затоа гласав ДА и нема тука љутиш :icon_lol:
Колку сака младите нека бидат незаинтересирани за овие работи, се додека другата страна игра како што игра секој човек што држи малку до правда и правичност ќе биде против промена на името. Исто така, нели мислиш дека и на младите грци ќе им дојде преку тасета од ваков бизарен спор кој не ги оштетува со ама баш ништо а не казнува нас како луѓе и држава?
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom