Илири = Словени

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
IGENEA?

Taa go potvrduva toa.
Што потврдува?Дека потеклото им е од Кавказ?Веројатно им е,кога никој апсолутно никој во Балканот не личи на нив.Албанците едноставно како да делат од останатите етнички групина Балканот.Затоа зборуваат и чуден јазик.тоа ш или сх што го употребуваат е одлика на Кавказките јазици.Не верував навистина во ова,но нешто навистина ми е сомнително.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Pogledni gi procentite... Procentualnosta na genite i potoa mozesh da laesh.

E sega deka i ti ne znaesh kako da dokazuvash neshto pa tropash i se fakash za slamki, na jazicni koreni, etimologii ova ona...

KE MI KAZESH KOGA SE DOJDENI?
Ja ti kazav deka nema vrska megju onie belite albanci od kafkaz i ovie arbanastite, ili arbereshite.
Do 17 vek, duri i srbskite hronicari, istoricari, patepisci gi narekuvaat arbanasi...
Potoa sovleguvanje vo era na Iluminacija... Prosvetitelstvo... Shqip, shto znaci SHQIPTOJ, shto znaci IZGOVARA, shto znaci glas, shto znae moznost za izgovaranje, shto znaci sloboda na izgovaranje pod ista kapa na ist dvor, na ist skut na isto nebo...
E zoshto go promenile.

So migracijata na Arbereshite vo Juzna Italija, znaci ne na site arbereshi na del, drugite ostanaa tuka, i posle smrtta na Skenderbeg, pritisokot na Turcinot beshe golem i imashe masovna islamizacija, imashe pritisoci od Pravoslavnata crkva, isto i od katolickata, i dojde do takov moment da Arbanas, ili Arberesh moze da se narece samo onoj pravoslavniot, odnosno Hristijaninot, a ne i muslimanot.

Ucenicite vo ILIRSKIOT koledz vo napoli, Gjon Buzuku, Lek Matrenga, Frang Bardhi, Pjeter Budi, Pjeter Bogdani... Go upotrebuvaat toj zbor, SHqiptoj i Shqiptar, najmnogu Gjon Buzuku vo Meshari, potoa Lek Matrenga mi se cini beshe 46 pati, pa Frang Bardhi 15 pati itn itn itn...

Sakal veruval sakal ne... Ova e vistinata.

A ti ke mi kazesh koga se dojdeni? Ili samo ke igrash bingo?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Оди неколку страници наназад,и ке видиш што постирав од еден познат Византиец,кој рекол дека ИМАЛО преселби,и дека Турците лично ги донесле Албанците таму кај што се денес.Сакам да ти верувам но неможе.Секој пат има се поголеми контраиндикации,во тоа што го тврдат Албанците.

Игенеа отворено рекоа дека Илири се денешните зители на Босна,Хрватска,поточно Херцеговците,ете тоа го рекоа Игенеа.Кај нив ДНА има 40%.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Извинете што пишувам пост под пост,но идејата за наводното Илирско потекло на Албанците е,да си ги земат тие територии кои биле под Илирија.Во сето ова има многу многу нејасни работи.Не ме свакај погресно, и јас до пред некое време верував дека Албанците се староседелци,но се чини дека тоа не е така.:nesvest::nesvest::uvo::uvo:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
KE MI KAZESH KOGA SE DOJDENI?
1. Ja ti kazav deka nema vrska megju onie belite albanci od kafkaz i ovie arbanastite, ili arbereshite.
Do 17 vek, duri i srbskite hronicari, istoricari, patepisci gi narekuvaat arbanasi...

2. Ucenicite vo ILIRSKIOT koledz vo napoli, Gjon Buzuku, Lek Matrenga, Frang Bardhi, Pjeter Budi, Pjeter Bogdani... Go upotrebuvaat toj zbor, SHqiptoj i Shqiptar, najmnogu Gjon Buzuku vo Meshari, potoa Lek Matrenga mi se cini beshe 46 pati, pa Frang Bardhi 15 pati itn itn itn...
1. Arbanasite se spomenati vo kontekst na nomadi, zaedno so Vlasite.

2. Mali se shansite takanarecheniot 'Ilirski' naziv da vleche neshto povekje od teritorijalna odrednica. Povekje e verojatno deka se koristi za da se dade odredena 'tezina'. Sepak Albanija ima razlichni nazivi, i daleku pomal 'kredibilitet' od poimot Ilirija. A i Albancite ne se edinstveni koi se povikuvaat na 'Ilirizmot'.:smir:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Tokmu taka,tuka se Hrvatite,Srbite,Slovencite,Bosnjacite,Hercegovcite.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
215
Поени од реакции
11
Расното шаренило е карактеристика за целиот Балкан но и цела Европа. Иако некој на прв поглед ќе оцени дека на пример во северните делови на Европа можеби постои најчиста раса (т.е. дека расно најмалку се измешани) сметам дека тоа ни од далеку не е точно, на тоа можеби наведува претежно русата коса на луѓето но тоа не е толку пресуден доказ за такво нешто.
И во Македонија, како и во другите балкански земји се приметуваат расни различности (средно висок тип со зелени очи, руси луѓе, кусоглав црноок тип и тн), можеме да забележиме најразлични типови и физиономии. Но во сето тоа шаренило може да се одвојат некои предимно застапени типови.
Во оваа насока и кај Албанците во едно вакво шаренило исто така можат да се одвојат некои предимно застапени типови. Еден од нив што паѓа во очи и според кој е создадена претстава кај луѓето за “албански тип на физиономија“ има карактеристики на изразито кошчесто (некако испиено) лице, специфично неправилен нос (но не римски тип), тенко тело и сл. Мене овој тип кој во прилична мера е застапен кај Албанците многу ми личи на тип кој се сретнува во средна Азија. Не дека вакви типови нема и кај нас и пошироко но кај Албанците некако многу повеќе е присутен. Од друга страна кај Албанците сретнуваме и еден друг карактеристчен тип кој многу често го сретнуваме кај црногорците, босанците и далматинците.
Можеби некој ќе даде постручна анализа и објаснување, ова е само мој впечаток кој не мора да биде објективен.
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
E1b1b1a2 (E-V13)

Within Europe, E-V13 is especially common in the Balkans where high concentrations are reported amongst Albanians, Macedonians, Greeks, Bulgarians, Romanians, and Serbs.In different studies, particularly high frequencies have been observed in KosovarAlbanians (45.6%) (Peričic et al. (2005)) and Peloponnesian Greeks (47%) (Semino et al. (2004)).

Bird proposes a connection to the modern region encompassing Kosovo, southern Serbia, northern Macedonia and extreme northwestern Bulgaria (a region corresponding to the Roman province of Moesia Superior), which was identified by Peričic et al.(2005) as harboring the highest frequency worldwide of this sub-clade.

The distribution and diversity of V13 were thought to be suggestive that it was brought to the Balkans along with early farming technologies, during the Neolithic expansion. However, Cruciani et al. (2007) more recently suggests that the timing for dispersal of European V13 from the Balkans to the rest of Europe may be much more recent, indeed no earlier than 5300 years ago. The authors therefore suggest that this might have been associated with an in situ population increase in the Balkans associated with the Balkan Bronze age, rather than an actual migratory movement of peoples from western Asia. In the next step, "the dispersion of the E-V13 and J-M12 haplogroups seems to have mainly followed the river waterways connecting the southern Balkans to north-central Europe"


The Moesi were a Daco-Thracic tribe who inhabited part of what would become the Roman province of Moesia, which was named after them. Thracologists suggest that the Moesi may have spoken a language or dialect intermediary between Dacian and Thracian. Of their language or dialect, only a few items are recorded; their ethnonym (Moesoi, Moesi), some toponyms and anthroponyms, and a phytonym: Mendruta, the Moesian name for the False Helleborine (L. Veratrum nigrum) or the Beet (L. Beta vulgaris).
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ф91, еднаш те замолив да даваш и кратко сиже на твоите постови пошто мислам ретко кој ќе ги разбере.

Сакаш ли да кажеш дека Албанците се наследници на Мизите или погрешно сум разбрал?
 
A

anaveno

Гостин
A dali mozebi znaesh, zoshto pokraj site ovie Albanci i Arvaniti, nikade ne se spomenati Gegi i Toski? Ovie 'pod-grupi' se formiraat pokasno, ili se razlichni vo start? :toe:
Ako moze i Albanec da dade komentar na prashanjevo bi bilo odlichno, zoshto vo glavno znam deka ova e iskluchivo lingvistichko diferenciranje?
Toskite=osven vo Skandivskite zborovi,nema nikakva etimologija za Tosk.
ke se vratime na skandinavskiot tosk,oficijalno tosk bilo od Latin Tusci, Tusci.

gegite isto nemaat etimologija so iljirite,ama imaaat so Kavkaz.
geg=figther

i den denes na kavkaz ima Geg- koreni i toponimi.

Da se vratime na Toskite.
SITE nasi okolni SOSEDNI NARODI imaat iminja od pogrdnite iminja,koi im gi davale onie od IR carstvo.

vulgari,servusi,sclavi...

Arbanasite (Toskite?) prvpat se spomenuvaat vo 11 vek.
Vo istiot vek,Teofilat Ohridski,nemakedonec,so najrazlicni pogrdni iminja im se obrakal na makedoncite.
Toj bil crkovno lice,kako li vregale i pcuele tek neckrovnite lica.
Vo istiot vek (1043 g) Vizantija vodela vojna so Rusite.

rusite imeto go nosat od VIKINZITE,KOI JA OSVOILE RUSIJA,i koi vodele vojna so Vizantija.

Vikinzite ne bile spanci,tuku-Norvezani.

Sigurno koga se tepale,vikinzite ne im vikale na Vizantijcite, i love you baby.
Im vikale i TOSK-fool,idiot.

Fantazija?

Pa,"najpismenata nacija" na svetot i den-denes pisuva so-KALEM,arabski zbor.
I da e samo toj.

Znaci,Vizantijcite se kumovi i na toskite,kako i na blgarite,servite.

Ne se kumovi na gegite,vizantija bila unistena.
Turcite,narodot vo imperijata go imenuvale so vernici,nevernici i Arnauti-za Gegite) i koga prvpat e spomenat toj zbor,ottogas se i tie tuka,turcite jasno gi izdvoile,ne vikale cerkezi,kurdi za tie narodi,tuku vernici.

Ne se ni prvi,a ne se ni posledni koi prezemale pogrdno ime od vizantijcite.
Egipet,Libija,Sirija i t.n.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
rusite imeto go nosat od VIKINZITE,KOI JA OSVOILE RUSIJA,i koi vodele vojna so Vizantija.
Како тоа од Рурик,го добиле името Русите? Името Руси го добиле по тоа што се тоа РАСЕЛЕНИ, РАСТУРЕНИ народи на периферијата од познатиот свет, исто како што се РАСКИТЕ (РУСКИТЕ, ТРУСКИТЕ, ТРОШКИТЕ) растурени од главниот предмет од кој се растуриле. Дека во тоа има вистина, потсети се на зборовите од народната песна “не русај, прусај пред мене...“ или поинаку кажано - не оди пред мене ( и Прусите од таму го добиле своето име - и тие се во голем дел припадници на така нар. словенски народи). Етрурците (Етрускиан) исто така го добиле своето име од тука...Етрурците сами себе си се викале РЕСНИ, од таму доаѓа името на нашиот град РЕСЕН, коренот на името е ист. Па имаме Русалии, Русалки и т.н. Дури и зборот ФАРИСЕИ кој значи ОДДЕЛЕНИ (одвоени како раските, нели) можеби го има истото потекло.
Или ако споредиме со еден Индиски мит, може и името на таа река да потекнува од истиот корен -
“Другпат Индра им ги врати кравите што ги украде демонското племе Пани (некои научници ги идентификуваат Паните со иранското племе Парни, што живеело на брегот на реката Амур Дарја) чие престојувалиште беше во непознати земји, зад границите на светот на Боговите и Асурите. Паните ги отераа кравите во далечната земја зад реката РАСА, која тече на крајот на светот и ги сокрија во планинската пештера.“ - В.Г. Ерман / Е.Н.Темкин, “Митовите на стара Индија“ стр. 24
И уште, имаме и еден цар во тоа друштво.
РУСА бил Урартски цар, поразен од Асирскиот цар САРГОН (722-705 год. пр. н. е.)
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Како тоа од Рурик,го добиле името Русите? Името Руси го добиле по тоа што се тоа РАСЕЛЕНИ, РАСТУРЕНИ народи на периферијата од познатиот свет, исто како што се РАСКИТЕ (РУСКИТЕ, ТРУСКИТЕ, ТРОШКИТЕ) растурени од главниот предмет од кој се растуриле. Дека во тоа има вистина, потсети се на зборовите од народната песна “не русај, прусај пред мене...“ или поинаку кажано - не оди пред мене ( и Прусите од таму го добиле своето име - и тие се во голем дел припадници на така нар. словенски народи). Етрурците (Етрускиан) исто така го добиле своето име од тука...Етрурците сами себе си се викале РЕСНИ, од таму доаѓа името на нашиот град РЕСЕН, коренот на името е ист. Па имаме Русалии, Русалки и т.н. Дури и зборот ФАРИСЕИ кој значи ОДДЕЛЕНИ (одвоени како раските, нели) можеби го има истото потекло.
Karies, neli vi napravija tema za zboroigri? Daj ne gi unishtuvaj ovie, po serioznive.:toe:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Karies, neli vi napravija tema za zboroigri? Daj ne gi unishtuvaj ovie, po serioznive.:toe:
Зошто мислиш дека не сум сериозен? И зошто мислиш дека Русите го добиле името според Виконгот Рурик? Затоа што тоа го кажал некој посериозен серко, кој исто така своето мислење го базира на мисловна гимнастика, а не на факти, но неговиот став го прифатиле
повеќемина научници и веќе добил официјалност? Од такви “научници“ ми е преку глава. Така не учат дека луѓето порано живееле во пештери (колку пештери има во твојот крај, во колку од нив може да се живее и колку население имало тогаш?), а една пчела со својот “огромен“ мозок знае да си направи живеалиште, една птица знае гнездо да свитка, мравките прават цели градови и т.н., а човекот замисли не бил способен да си направи ни колиба па живеел во пештери! Ајде ти се молам. Од такви “научници“ ние Македонците не можеме глава да крениме, па мора да си го бараме своето, да докажуваме дека не сме дојдени од зад Карпатите и сл. Научници како Дарвин, кој нашол коски од еден мајмун, па од друг мајмун, си составил теорија дека од едниот мајмун настанал другиот и сето тоа не е поткрепено со докази.
Затоа и јас имам право да си го кажам своето (и тоа базирано на поздрава логика од онаа за Рурик), а некој нека докаже дека не е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom