Израел го финансира ИСИС - индиции и докази

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Тие што имаат симбол парите се тие што ја раководат американската политика. Но ова што се случува на блискиот исток се национални интереси, проширување на влијание, завземање на нови територии и прерспределба на гранците кои ги створија Британија и Франција во 20 век.

На Израел оваа ситуација пред влезот на Русија, му одеше целосно во прилог, на Турција такуѓере, веќе завзедоа нови територии во сверна Сирија, а се борат и за спречување на Курдска држава, а можеби и завземање на северен Ирак.

Затоа се нацартаа во Москва двајцата еден по друг.
ОК е и ова тврдење, но пак се враќаме назад. Турција и Израел во ситуацијата што си ја опишал се лешинари кои ги глодаат коските од пленот, кога веќе и лавот (САД) и хиените(Арабија) се најале и си заминале.

И Турција и Израел, делуваа толку инертно во оваа ситуација што во све закаснија. Прво се скараа пред 5 години и на крај оставија нивниот најголем ривал Иран да го земе главниот збор во оваа криза. А најверојатно и да победи.

Израел трча на 100 метри, а Арапската пролет(ИД) е маратонска трка и е вон реалните моќи на Израел.
 
?

..........

Гостин
Америка вложи 500 000 000 dolari за обука на борци, борци кои 99,9 премина на страната на исис, петмина останаа лојални од кои едниот фатил рак на белите дробови, а останатите се мислат кој која чизма да ја облече, е сега според амерички филм кој дебил треба да си за да не ја процениш ситуацијата, или да се правиш на тошо дека незнаеш зошто така испаднало на крај, на истиот принцип како што го избомбандираа и уништија Ирак во 2003 за наводно оружје кое испадна дека никаде не постои. Исис користи претежно америчко оружје, шиптарето и останатите козоебачи од балканот што се борат на страната на исис и нивните водачи и организатори по некоја случајност работеле претходно во америчката база Бондстил на Косово, каква неверојатна случајност...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Америка вложи 500 000 000 dolari за обука на борци, борци кои 99,9 премина на страната на исис, петмина останаа лојални од кои едниот фатил рак на белите дробови, а останатите се мислат кој која чизма да ја облече, е сега според амерички филм кој дебил треба да си за да не ја процениш ситуацијата, или да се правиш на тошо дека незнаеш зошто така испаднало на крај, на истиот принцип како што го избомбандираа и уништија Ирак во 2003 за наводно оружје кое испадна дека никаде не постои. Исис користи претежно америчко оружје, шиптарето и останатите козоебачи од балканот што се борат на страната на исис и нивните водачи и организатори по некоја случајност работеле претходно во америчката база Бондстил на Косово, каква неверојатна случајност...
500 милјарди долари :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Америка вложи 500 000 000 dolari за обука на борци, борци кои 99,9 премина на страната на исис, петмина останаа лојални од кои едниот фатил рак на белите дробови, а останатите се мислат кој која чизма да ја облече, е сега според амерички филм кој дебил треба да си за да не ја процениш ситуацијата, или да се правиш на тошо дека незнаеш зошто така испаднало на крај, на истиот принцип како што го избомбандираа и уништија Ирак во 2003 за наводно оружје кое испадна дека никаде не постои. Исис користи претежно америчко оружје, шиптарето и останатите козоебачи од балканот што се борат на страната на исис и нивните водачи и организатори по некоја случајност работеле претходно во америчката база Бондстил на Косово, каква неверојатна случајност...
Па имавме и ние упад пред 4-5 месеци од протекторатот на САД и ЕУ. Тоа беа исламисти од кои 10-тина од нив беа со воено искуство од Сирија рамо до рамо со ИД. Коминикето претходно за Гошинце беше на Илирида, која ја прогласи Невзат Халили во Септември 2014 година исто така долги години вработен во Бондстил. Све ми се чини дека во Македонија илирида ќе ја земе улогата на „умерени борци за човекови права“, она што го викаат умерена опозиција во Сирија, а главната улога на теренот ќе ја игра ИД. Како што впрочем и беше случај во Куманово.

@teneke Доколку моите тврдења се покажат точни и навистина се пробува дестабилизација на Балканот, а све иде во тој правец. Тогаш не гледам каков бенефит има Израел од целава оваа ситуација, која очигледно е продолжеток на Арапската пролет. Тука може единствено правам превид кај Турција (која сеуште од навика неможам да ја перципирам како Исламска, иако е), која дефакто и ги има бегалците на нејзина територија и ги канализира и тоа исклучиво преку воден пат во Грција. А и кога ќе прочиташ по светскиве медиуми, Турција е на тапет редовно за подршка на ИД. Све на све, пипците на Турција достигнуваат на Балканот и бенефит од Арапска пролет на Балканот би имала и Турција имајќи го во предвид нејзиното влијание тука.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Па имавме и ние упад пред 4-5 месеци од протекторатот на САД и ЕУ. Тоа беа исламисти од кои 10-тина од нив беа со воено искуство од Сирија рамо до рамо со ИД. Коминикето претходно за Гошинце беше на Илирида, која ја прогласи Невзат Халили во Септември 2014 година исто така долги години вработен во Бондстил. Све ми се чини дека во Македонија илирида ќе ја земе улогата на „умерени борци за човекови права“, она што го викаат умерена опозиција во Сирија, а главната улога на теренот ќе ја игра ИД. Како што впрочем и беше случај во Куманово.

@teneke Доколку моите тврдења се покажат точни и навистина се пробува дестабилизација на Балканот, а све иде во тој правец. Тогаш не гледам каков бенефит има Израел од целава оваа ситуација, која очигледно е продолжеток на Арапската пролет. Тука може единствено правам превид кај Турција (која сеуште од навика неможам да ја перципирам како Исламска, иако е), која дефакто и ги има бегалците на нејзина територија и ги канализира и тоа исклучиво преку воден пат во Грција. А и кога ќе прочиташ по светскиве медиуми, Турција е на тапет редовно за подршка на ИД. Све на све, пипците на Турција достигнуваат на Балканот и бенефит од Арапска пролет на Балканот би имала и Турција имајќи го во предвид нејзиното влијание тука.
Твоето тврдење дека се оди кон дестабилизација на Балканот е целосно утнато, барем ако кривец за тоа ги бараш САД и ЕУ, други држави можеби, ама не верувам дека се толку моќни да направат нешто. И точно Турција цело време ја превидуваше иако таа е можеби единствената која би сакала дестабилизирање на Балканот и наметнување пријателски влади. Ама чисто се сомневам, Ердоган толку многу се прецени, што сега постои опасност Турција да се распадни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Твоето тврдење дека се оди кон дестабилизација на Балканот е целосно утнато, барем ако кривец за тоа ги бараш САД и ЕУ, други држави можеби, ама не верувам дека се толку моќни да направат нешто. И точно Турција цело време ја превидуваше иако таа е можеби единствената која би сакала дестабилизирање на Балканот и наметнување пријателски влади. Ама чисто се сомневам, Ердоган толку многу се прецени, што сега постои опасност Турција да се распадни.
Од каде сега пак ТИ тврдиш дека САД и ЕУ не се моќни да го дестабилизираат Балканот. Дали можеби увиде дека им падна моќта и дека Русија полека се враќа на сцената? Но сепак и да им е падната моќта, моќ за дестабилизација на Балканот и те како имаат. Па јас можам да изведам сценарио за дестабилизација на Балканот по нивните методологии, а не пак САД кои веќе го запалија пола свет, вклучително тука и Балканот.

Што се однесува до Турција, јас не го превидов паносманизмот на Ердоган и неговите желби и планови. Јас можеби ја превидов неговата моќ да стигне до таму кај што стигна. Можеш да побараш наназад да ги прочиташ моите теми за Турција и Ердоан. Од овој аспект гледано, Ердоан е можеби клучната фигура во овие случувања.

Точно е дека политиката на Ердоан ја доведува Турција до работ на опстанокот, тоа и јас го тврдам години наназад. Но Турција има уште џокери во ракавот, имај во предвид дека има уште 6 Турски држави во поширокиот регион. Самиот Иран е опколен со Турски држави, кои во случај на поголем конфликт сигурно би ја завземале страната на Турција. Единствено Азербејџан во оваа констелација како шиитска земја не е јасно чива страна ќе завземе.

Поради овие причини, можеме да се посомневаме, дека политиката на Ердоган е намерно да ја ослаби Турската држава и да предизвика конфликт од пошироки размери кој би требало да ги консолидира и обедини Турските држави во една. Ердоган од една страна игра на карта да стане Саладин, обединител на сите муслимани во современието, а од друга страна големиот султан Мурат кој ги победил битките на Марица и на Косово и си го отворил патот на Балканот.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Од каде сега пак ТИ тврдиш дека САД и ЕУ не се моќни да го дестабилизираат Балканот. Дали можеби увиде дека им падна моќта и дека Русија полека се враќа на сцената? Но сепак и да им е падната моќта, моќ за дестабилизација на Балканот и те како имаат. Па јас можам да изведам сценарио за дестабилизација на Балканот по нивните методологии, а не пак САД кои веќе го запалија пола свет, вклучително тука и Балканот.

Што се однесува до Турција, јас не го превидов паносманизмот на Ердоган и неговите желби и планови. Јас можеби ја превидов неговата моќ да стигне до таму кај што стигна. Можеш да побараш наназад да ги прочиташ моите теми за Турција и Ердоан. Од овој аспект гледано, Ердоан е можеби клучната фигура во овие случувања.

Точно е дека политиката на Ердоан ја доведува Турција до работ на опстанокот, тоа и јас го тврдам години наназад. Но Турција има уште џокери во ракавот, имај во предвид дека има уште 6 Турски држави во поширокиот регион. Самиот Иран е опколен со Турски држави, кои во случај на поголем конфликт сигурно би ја завземале страната на Турција. Единствено Азербејџан во оваа констелација како шиитска земја не е јасно чива страна ќе завземе.

Поради овие причини, можеме да се посомневаме, дека политиката на Ердоган е намерно да ја ослаби Турската држава и да предизвика конфликт од пошироки размери кој би требало да ги консолидира и обедини Турските држави во една. Ердоган од една страна игра на карта да стане Саладин, обединител на сите муслимани во современието, а од друга страна големиот султан Мурат кој ја победил битките на Марица и на Косово и си го отворил патот на Балканот.
Грешно си разбрал, јас тврдам дека САД и ЕУ не сакаат да го дестабилизираат балканот, баш напротив.

А реков дека има други држави кои можеби сакаат, но не се толку моќни во моментов, да го изведат тоа, а пред се мислев на Турција, Саудиска арабија и Русија, да бидам попрецизен.

И кој се тие 6 турски држави со кои е опколен Иран?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Грешно си разбрал, јас тврдам дека САД и ЕУ не сакаат да го дестабилизираат балканот, баш напротив.

А реков дека има други држави кои можеби сакаат, но не се толку моќни во моментов, да го изведат тоа, а пред се мислев на Турција, Саудиска арабија и Русија, да бидам попрецизен.

И кој се тие 6 турски држави со кои е опколен Иран?
Да видов дека погрешно сум те разбрал. Но Русија не ги испраќа бегалците кон Европа. Тоа го прават КСА и Турција. Преку пропаганда им ги билдаат очекувањата на луѓето за да им ги зголемат фрустрациите, поготово кога ќе поминуваат низ Балканот. Све зачинето за да се створи конфликтна ситуација. Све некако намирисува на Турско-Арапски проект., впрочем погледај со кого се дружел Ердоан во 90тите години и ќе ти стане јасно дека тој сојуз не е случаен. Само пак, не го гледам Израел во сето ова. Израел повеќе е нем посматрач, кој мислеше дека ќе извлече корист од оваа ситуација, ама сега почнува да цвика. А од друга страна САД и ЕУ креваат раменици со што го одобруваат целото ова сценарио, кое се одвива пред нивните очи.

Реков 6 Турски држави во поширокиот регион, Азербејџан, Туркменистан, Узбекистан, Киргистан, Казахстан и Северен Кипар. Дел од нив се граничат со Иран. А истовремено се граничи со Авганистан, кај што има огромно Арапско влијание (Талибан) и со Пакистан кој е поделен меѓу Арапското(Талибан) и Турското влијание(сеуште имаат Турски симбол на знамето) и се нуклеарна сила. Како и да е поделбата во голема мера е јасно исцртана и све е спремно за судир од пошироки размери.

Згора на тоа Турското влијание е неминовно во Северна Африка, каде што владееле Мамелучките атабеови, каде и ден денеска се носат фесови дури до Мароко. Ердоан пробува да го придобие тоа влијание, жртвувајќи ја Турската Република и поставуавјќи се како пантурски авторитет.

Не можеш да го гледаш регионот во денешницата ако не ја разбереш историјата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Не можеш да го гледаш регионот во денешницата ако не ја разбереш историјата.
Скроз се согласувам со ова, затоа и мислам дека твоите заклучоци се целосно погрешни.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Смешно е тврдењето дека Израел ги помага ИД, иако на Израел делумно им одговара ваквиот тек на настаните. Колку порасцепкани се непријателите, толку подобро. Од една страна Хезболах (моментално најмоќниот непријател на Израел со кого постојат реални шанси за судир) е постојано зафатен со конфликтот во Сирија каде има активно учество, но од друга страна може да дојде до напредно оружје што можи да го искористи против Израел. Изгледа Израел засега го има тоа под контрола.

Моменталната ситуација со ИД не само што делумно им одговара на Израел, туку целосно и одговара најмногу на Турција, па С. Арабија, Катар, па и САД. И тоа:
Турција и тоа како ги користи ИД како средство против Курдите давајќи им премин на нивната територија, логистичка поддршка, обука дури и борци. Во последно време почна дури и да ги бомбардира Курдите, кои очигледно се заеднички непријател со ИС.
Поддршката на ИД од С. Арабија, Катар (неофицијална, се разбира) најверојатно е финансиска и можеби воена. Користа би била ширење на влијанието преку сунитите.
САД реално немаат никаква директна корист од ИД, но со воената интервенција полека ги насочуваат кон Асад, а ги оттргнуваат од Курдите. Тоа е премногу јасно имајќи предвид дека повеќето од воздушните напади се насочени таму каде што ИД војува со Курдите.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
New Patch for U.S. Troops Fighting ISIS… Looks Like Muslim Brotherhood Logo
Posted on September 30, 2015 by Mac Slavo


Believe it or not, American soldiers fighting against ISIS in Syria and Iraq will actually be wearing the emblem of The Muslim Brotherhood – the infamous crossed-swords logo. Well, almost.

Controversy has stirred because many think the patch looks too much like our boys are fighting for the enemy… just another sign of confusion about the counterproductive Obama-led war against the notorious and shamefully exploitative jihadist army.

The Military Times noted that:

“A combat patch worn by U.S. soldiers who served in Iraq on the mission against Islamic State is drawing flak from service members and veterans who say the patch — with its palm wreath, stars and crossed scimitars — looks like something the enemy would wear.”

Site like JihadWatch are arguing that the:

“new U.S. Army patch for fight against the Islamic State closely resembles Muslim Brotherhood logo.”

While the Islamic State is using barbaric tactics to remake the Middle East closer to its own vision of a Caliphate, the United States and its allies also seek to remake the Middle East, and use the specter of terrorism to aid in regime change in Syria and elsewhere.

The triangulation and cross-purposes are both confusing and aggravating to many Americans.

According to USA Today:

Soldiers in Iraq will soon have a new shoulder sleeve patch to signify their service in the fight against the Islamic State.

All told, there are about 3,335 troops in the region training Iraqi troops, providing security and conducing bombing missions on Islamic State targets in Iraq and neighboring Syria.

The Army’s patch features crossed scimitars, a palm wreath and stars. The scimitars, short swords with curved blades, are meant to symbolize the twin goals of the U.S.-led coalition: to defeat the Islamic State, also referred to as ISIL, and to restore stability in the region, according to Army documents.

Arguably the “twin goals” of Operation Inherent Resolve – better known as the fight against ISIS / ISIL – is fitting with the War on Terrorism in general which always, like a double sword, cut both ways. Symbolically, the double sword cuts both ways, and plays of opposite goals, and embraces conflict, which creates chaos, and begs for a savior and a solution.

But the U.S. has, in fact, created and breathed life into the TV villain known as ISIS. From. the. beginning.


The naked hypocrisy of the U.S. effort to fight ISIS is that the West has been building up and unleashing terrorism upon the Middle East region in order to facilitate chaos and regime change – and give the United States a pretext for stationing troops there, funding budget and spewing rhetoric across the media.

President Bashar al-Assad himself recently called out the United States and other Western allies for actually fostering terrorism – and providing arms, funding, training and soldiers for ISIS and other groups. Assad stated bluntly:

But as for Western cooperation with the al-Nusra Front, this is reality, because we know that Turkey supports al-Nusra and ISIS by providing them with arms, money and terrorist volunteers. And it is well-known that Turkey has close relations with the West. Erdogan and Davutoglu cannot make a single move without coordinating first with the United States and other Western countries.

Al-Nusra and ISIS operate with such a force in the region under Western cover, because Western states have always believed that terrorism is a card they can pull from their pocket and use from time to time. Now, they want to use al-Nusra just against ISIS, maybe because ISIS is out of control one way or another. But that doesn’t mean they want to eradicate ISIS. Had they wanted to do so, they would have been able to do that.

Meanwhile, Putin put in a “call” at the global poker table, vowing to take on ISIS and defend Assad with its own fighter jets, tanks and military equipment.

In a taunting and vexing spin on the United States’ own mission in the Middle East, Putin invited the West to join hands and eradicate ISIS once and for all, as SHTF recently reported.

Moscow, realizing that instead of undertaking an earnest effort to fight terror in Syria, the US had simply adopted a containment strategy for ISIS while holding the group up to the public as the boogeyman par excellence,publicly invited Washington to join Russia in a once-and-for-all push to wipe Islamic State from the face of the earth.

Of course The Kremlin knew the US wanted no such thing until Assad was gone, but by extending the invitation, Putin had literally called Washington’s bluff, forcing The White House to either admit that this isn’t about ISIS at all, or else join Russia in fighting them. The genius of that move is that if Washington does indeed coordinate its efforts to fight ISIS with Moscow, the US will be fighting to stabilize the very regime it sought to oust.

But Putin won’t be holding his breath. Neither should we.

Should we view the patch as a U.S. “resolve” to stop ISIS, or as part of the “inherent”contradiction that serves the larger purpose of terrorism and U.S. foreign policy at the expense of U.S. troops, U.S. taxpayer money and U.S. sovereignty?

And is WWIII near when the U.S. and Russia lock heads so pointedly as they are right now? And who is the real enemy?

http://www.dcclothesline.com/2015/09/30/new-patch-for-u-s-troops-fighting-isis-looks-like-muslim-brotherhood-logo/
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Ако државите од блискиот исток не се во хаос Израел ќе го снема од лицето на земјата.Единствен начин да опстанат им е да ствараат хаос и војни меѓу муслиманите.Подели и владеј у нивниов случај опстани,и реално не ги обвинувам.Свака им част.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.546
Ако државите од блискиот исток не се во хаос Израел ќе го снема од лицето на земјата.Единствен начин да опстанат им е да ствараат хаос и војни меѓу муслиманите.Подели и владеј у нивниов случај опстани,и реално не ги обвинувам.Свака им част.
Ако приметуваш истото евреите го праат и у Европа од кога се наслени првпат пред 25 века.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom