Изгубени-Заборавени професии

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ЗАБОРАВЕНИ-ИЗГУБЕНИ ПРОФЕСИИ
Се сеќавате на времето кога работева и мама и тате, и чичо и стрина,море и бате ако завршил школо и тоа уште пред да оди во славаната ЈНА. Ова важи не само за во Скопје,туку и за во другите градови.
Се сеќавате ли дека на школските екскурзии не носеа баш во тие големи гиганти како „Порцеланка“ или „Македонка“ или „Стаклара“.
На пример во Велес и Штип,не само мажите туку и сите жени беа скоро запослени,бидеиќи баш во тие градови имаше повеќе такви женски фабрики.
Е ама... ама помина тоа време,се што е убаво кратко трае,а богами ова и потрае,а не беше многу одамна, поточно тогаш бевме во склоп на една поголема држава, но некому тоа не му се допаѓаше и почна да ја руши.
Сакавме самостојност,ја добивме, и ...сами си го баравме. Па еве што бидна.Се затворива тие големи фабрики,се уништива,се прогласија за загубари, се приватизираа и т.н. (за сето набројано читај „се украдоа“.
Се пратива вредните работници на улица.
А во тие фабрики кој веќе ги нема,имаше разни професии а и нив повеќе ги нема, и нема да ги има за подолго време или пак никогаш.
Некој млади и да изразат желба да го научат тој Еснаф,веќе нема каде а и нема од кого.Старите мајстори си заминуваат полека.
Баш за еден таков заборавен Еснаф овде станува збор.
СТАКЛО-ДУВАЧ
Кваливикуван работник во скопската стаклара. Кога би имале сега некоја слика од него (портрет од лицето)и од работните обврски на неговата професија некој ќе помислат дека е тоа еден од музикантите при изведба на орото „Тешкото“. Неговите надуени образи од двете страни тоа го потврдуваат.Дури некој ќе оди до таму што ќе тврди дека е тоа стара снимка од прославите на Прочка на скопското Кале.
Тие вешти работници стакло дувачи,го обликуваа предметот од вжештената стаклена маса со дување во долгата цевка и постојано вртење со рацете на истата. И така знаева да направат и уникатни предмети.
КРИСТАЛОГРАВЕР или КРИСТАЛОБРУСАЧ
незнам кое е поправилно.
и овој заборавен Еснаф е од скопската стаклара,единствена во државава.
На оваа работна позиција имаше доста,поточно повеќето беа жени што се гледа и на фотографијата.
Тие вешти раце знаева да направат од парчето кристал скапоцена вазна или пепелник,таа работа бараше стрпливост и прецизност. Кој знае тоа денес да го работи.
И дали некој воопшто сака да го научи.
Кој се заборавени професии од вашето место,кој веќе ги нема.
- Picture 2524.jpg
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.126
eee дедо ангеле, ја видов сликата од бабата, таа е подобра од оваа што ја закачи тука :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Anco.., младо момче ти бе си бил сентиментална душичка....кај само ти текна стаклодувач, кристалогравер...., а самарџиите, калајџиите, копчарите, јорганџиите, јужарите, ќурчиите, алваџиите, бозаџиите...нив ги забораи. Денес бе никој шајка не знае да закова како треба, а не па шапка да направи...:):):):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да беше Анчо јапанец сега ќе жалеше шо нема појќе нинџи самураји и камикази...
убиќете носталгија и романтика бе Анчо, сега е време на софтвер инженери, паблик рилејшн особи, менаџери за односи со јавност, берзански аналитичари, систем конфигуратори...
Софтверски решенија се бараат не боза и потковици
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Anco.., младо момче ти бе си бил сентиментална душичка....кај само ти текна стаклодувач, кристалогравер...., а самарџиите, калајџиите, копчарите, јорганџиите, јужарите, ќурчиите, алваџиите, бозаџиите...нив ги забораи. Денес бе никој шајка не знае да закова како треба, а не па шапка да направи...:):):):)
мислам дали тема отворив или некаде пишував ZA ESNAFITE NA CARSIJATA, za ite stari zanaeti,pa tamu i ziveev taka reci vo carsija,kazandjiite mi bea preku ulica.
Да беше Анчо јапанец сега ќе жалеше шо нема појќе нинџи самураји и камикази...
убиќете носталгија и романтика бе Анчо, сега е време на софтвер инженери, паблик рилејшн особи, менаџери за односи со јавност, берзански аналитичари, систем конфигуратори...
Софтверски решенија се бараат не боза и потковици
Ima bas takvi IT menadjeri i reverenti za covecki resursi dojdeni od Slegovo ili Istibanja,sto zavrsile na prviot rid vo Stip,a koj ne znaat ni pita da osukaat, ni magare da osedlaat,ama sega si lapaat po 1000 evrici vo nekoj kompanii
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
мислам дали тема отворив или некаде пишував ZA ESNAFITE NA CARSIJATA, za ite stari zanaeti,pa tamu i ziveev taka reci vo carsija,kazandjiite mi bea preku ulica.

Ima bas takvi IT menadjeri i reverenti za covecki resursi dojdeni od Slegovo ili Istibanja,sto zavrsile na prviot rid vo Stip,a koj ne znaat ni pita da osukaat, ni magare da osedlaat,ama sega si lapaat po 1000 evrici vo nekoj kompanii
Вака кога те читам по темиве ми делуваш ко дете што плаче зашто не разбира потреби на пазарот, и дека истиот треба да се ориентира по негов терк.

Физичката сила одамна замина во историјата ко мерка за тоа која работа е по платена.

Утре ИТ Менаџерот да земе одмор за две недели ќе научи како се сука пита. А тој што сука пита ќе научи ИТ, за малку подолг период.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 2520.jpg Masinovozac na parna lokomotiva..
Nova lozionica vo Skopje pred zemjotresot.
 
D

Darko_ufo

Гостин
ЗАБОРАВЕНИ-ИЗГУБЕНИ ПРОФЕСИИ

Сакавме самостојност,ја добивме, и ...сами си го баравме. Па еве што бидна.Се затворива тие големи фабрики,се уништива,се прогласиВа за загубари, се приватизираа и т.н. (за сето набројано читај „се украдоа“.
-Прегледај го приврзокот 138206
Немаш константност.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Starite majstori
Kazandjii,..Grncari,..Bovcari-Kacari,..Jazari,..
Kolari,..Tufegdjii,..Bozadjii,..Pajtondjii,..Cevlari-Papudjii,..
Kozari,..Opinicari,..Saraci,..Srmadjii,.. Samardjii,..
Kafedjii,..Terzii,..Tenekedjii,..Frenk-terzii,..
Kumurdjii,..Gazozdjii,..Cibugdjii,..Alvadjii,..
Kasapi-Djelepi,..Dermirdjii,..Ekmedjii,..Dukmendjii,..
Kerestidjii,..Abadjii,..Gajdari,..Bescii,..Bardari,..
Poznavte nekoj esnaf od slikive ili od nabroenite zanati,
znam mladite dali ke moze da pogodat dva-tri od niv.
Naknadno ke piseme za site poedinacno i za carsijataa.
Za vremeto koga carsijata imase zivot i dusa i esnafi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Да беше Анчо јапанец сега ќе жалеше шо нема појќе нинџи самураји и камикази...
убиќете носталгија и романтика бе Анчо, сега е време на софтвер инженери, паблик рилејшн особи, менаџери за односи со јавност, берзански аналитичари, систем конфигуратори...
Софтверски решенија се бараат не боза и потковици
Овие сите ги викам ја - што работат на компјутери.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Најраспространета професија била дишач, живо човечко суштество кое создава CO2 на планетата.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Вака кога те читам по темиве ми делуваш ко дете што плаче зашто не разбира потреби на пазарот, и дека истиот треба да се ориентира по негов терк.

Физичката сила одамна замина во историјата ко мерка за тоа која работа е по платена.
.
Утре ИТ Менаџерот да земе одмор за две недели ќе научи како се сука пита. А тој што сука пита ќе научи ИТ, за малку подолг период.
Утре ит менаџе
рот и 80% од женската
популација помлада од 30 години ако нема интернет и видео лекција во 100 чекори незнаат да замесат леб и да сварат грав, а не па месење пита кое е на ниво на квантна механика. Станавме само потрошувачи, заборавивме самите да ги создадеме основните животни потреби. Уште малку и со тоалртната хартија ќе треба да доаѓа упатство.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Утре ит менаџе
рот и 80% од женската
популација помлада од 30 години ако нема интернет и видео лекција во 100 чекори незнаат да замесат леб и да сварат грав, а не па месење пита кое е на ниво на квантна механика. Станавме само потрошувачи, заборавивме самите да ги создадеме основните животни потреби. Уште малку и со тоалртната хартија ќе треба да доаѓа упатство.
хммм, ќе научат , ако мораат од интернет.....проблемот ќе биде позаебан..прашање е дали ќе има брашно за леб и грав за варење...или ќе мораат да се хранат со зеленото сонце ...:):):):)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Lovec na pijavici
Dosta isplatlivo staro zanimanje. Posebno bile aktivirani poveke zenite.
Pijavici se lovele vo Katlanovskoto ezero djol i toa vaka cudno.
Zenite oblakale gaki od debelo gusto platno od konop i debeli corapi.
Taka vleguvale vo vodata i gazele-setale.
Koga ke izlegle gi vadele pijavicite od nozete (i Gazo) i go sobirale vo posebni sadovi.
Pijavicite mnogu bile barani duri vo Viena i Trst.
Ke otisle tamu so pijavici a se vrakale so zlato.
---------------
Za zal ova ezero e odamna unisteno i so toa ovaa profesija ja nema denes.
D.K....gss
 

Kajgana Shop

На врв Bottom