Идеја за сопствен бизнис

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи УСА и АУС се тотално различни пазари и тотално различни кредити со различни обврски. Во УСА на пример тој што позајмил пари за да купи стан икс, ако неможе да го одплати кредитот банката може да му го одземе само стан икс, во АУС не е лимитирана само на тоа, значи може да го банкротираат целосно односно ако не ги вратат парите од лицитацијата може да му земат други недвижнини, кола итн... Различни закони се во прашања. Друга работа во УСА се градеше без усул последните 20тина години, во АУС тоа е контролирано врз база на издадени дозволи итн... Овде нема меур а кога и малку се дува одма успоруваат, конторла има до степен да можат точно да ти кажат во која населба има поголема понуда за станови него побарување па дури и тоа го сегменираат според големината на станот... Друг свет.
Меурот се дуе секаде па дури и во Кина,дал ќе пукне неконтролирано незнам , ама паниката околу таа можност е евидентна. Преголем удел во економијата на светот зазеде фиктивната пара за која кредитна обврска зедоа маса народ кој не само што неможе да ја врати, туку нема појма што и како да работи за да ја врати. Со еден збор се е виртуелно транге-франге илити по наше на-тиго-дај-ми-го...у кое бонусите и другите зафаќања од тој стил зедоа до сега невидени историски размери...Пари врие насекаде, како жежок жар оставени во портфолијата на банките кои грозничаво бараат кај да ги дадат друг да им мисли во таа лудница.
Она што нема е идеа како употребливо и креативно да се ангажираат зилионите безработни да ствараат продавливи-разменливи нови вредност, проблем кој со растот на популацијата , кибернетиката и роботизацијата ќе ги има се повеќе, без некоја видлива надеж дека во некое разумно време на светско ниво , она ниво кон кое тежеа соросоидни глобалисти ќе може да се среди...
Но тоа не е наш проблем , овде дискутираме како krste777 рационално да ги вложи и оплоди своите пари. Дури е изненадувачки скромен ..со 5% камата. Има ли некој некоја идеа .., станови , гаражи и слично се решенија за очајници, мутуал фондови и слични понуди има многу, но никој не спомнува ништо производно..или тоа бара многу памет која нажалост овде ја нема....со губитничкото објаснение не сме земја за тоа :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj nas na zalost ne se isplakja nikakvo proizvodstvo, nema pazar. Nitu moze da se konkurira na brendiranata roba od zapad, nitu na mass production kade sto kraluvaat kinezite. Mozebi da si el patron nekade vo istocna Makedonija kade so robinki ke sijat vo tvoja fabrika za 100e mesecno lon proizvodi ama i toa zavrsuva, na nikoj veke ne mu se raboti. Vo Makedonija (pa i vo EU) treba da si lud da vlozuvas vo bilokakvo proizvodstvo. Znaci trgovija, nedviznosti, turizam. Tuka za mene zavrsuva spisokot na potencijalni sferi kade sto se isplakja kaj nas da investiras. 50.000 evra i ne se nekoja para za investiranje, e sega nekojsi 500.000 pa sam da napravis zgradicka i da prodavas stanovi po 600-700e za m2 e toa e druga rabota. Ciglarskite profiteri kaj nas se so zarabotki od preku 100% sto moze da sonuvaat site sto se zanimavaat so bilokakvo proizvodstvo.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
.....мешаш баби и жаби и овдешното немање знаење го скриваш зад превезот на немање пазар...Всушност на овие простори пари никогаш не биле проблем туку недоволното знаење и никаквата информираност....и стравот од учење, постојано учење +она од летање..:) .
А кога нема знаење, информираност и храброст за донесување проценки и одлуки, секакви пророци, силеџии, а не па партиски ракетари ти ја кројат судбината....
50.000 евра со тројца т.е три ума и 6 раце, многу лесно во две вртења се прават 80.000. Тоа е практично просечно по 500 евра месечно свакоме..просечно +давачки и данок и 5% за капиталот небитно чив е... :)
А 6 раце т.е тројца по 6 саати за 300 дена се 5400 саати. А тоа е многу време :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
.....мешаш баби и жаби и овдешното немање знаење го скриваш зад превезот на немање пазар...Всушност на овие простори пари никогаш не биле проблем туку недоволното знаење и никаквата информираност....и стравот од учење, постојано учење +она од летање..:) .
А кога нема знаење, информираност и храброст за донесување проценки и одлуки, секакви пророци, силеџии, а не па партиски ракетари ти ја кројат судбината....
50.000 евра со тројца т.е три ума и 6 раце, многу лесно во две вртења се прават 80.000. Тоа е практично просечно по 500 евра месечно свакоме..просечно +давачки и данок и 5% за капиталот небитно чив е... :)
А 6 раце т.е тројца по 6 саати за 300 дена се 5400 саати. А тоа е многу време :)
Sve ok, ama i 100 mozoci neka se samo so podaleku od bilokakvo proizvodstvo. Eventualno neso povrzano so hrana. Inace nema teorije kaj nas da proizvedes nesto sto ne moze istoto od kina da go kupis 3 pati poeftino nego so ke te kosta tuka.
Mozebi kako nekoja solidna investicija vredi da se spomene i kamion ili dva-tri, ama samo vo slucaj ako imas nekoj so ke ti mesti sigurni turicki, od aspekt na sigurno plakjanje. Samo problem e sto odamna i soferi snema, povtorno e tuka problemot deka na narodot nisto ne mu se raboti.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Се сложувам со concrete дека до немање мозок е.
Јас и од тоа тргнав, си признав пред се на себеси дека не ме бива, и дека некој друг би направил нешто далеку подобро од мене.

Исто така спомна мутуал фондови. На таа тема имам дискутирано за создавање на некое акционерско друштво во кое секој(кој сака) би вложил онолку колку што сака. И на тој начин да се соберат пари за градење на хидроцентрала.

Тука во МК имаме распишано дека се бараат инвеститори за хидро на 20тина локации од кои помалите се градат со сума под 1 000 000 евра. Но има едно ГОЛЕМО но, тргнуваш и си мислиш океј ке соберам цела документација што треба да се направи за да имам материјал да го нудам тоа на луѓе и да барам заинтересирани инвеститори...

И тогаш братче се удираш со државата, и сваќаш дека тоа што они бараат инвеститор е самочиста фикција, и дека тие услови што треба да се исполнети за да се даде одобрение за секого се различни и тука јас кренав раце од тоа.

Чисто како подсетување во банките во македонија има стотици милиони што седат како депозити. Јас сум сигурен дека дел од нив и би инвестирале во вакво нешто, али не пробува никој бидејќи имаат реален страв дека некој ќе ги заебе.
 
S

silmarillion

Гостин
Инвестирај само и само во себе. Се друго може и ќе ти биде одземено од страна на држвата еден ден.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Инвестирај само и само во себе. Се друго може и ќе ти биде одземено од страна на држвата еден ден.
...а како би го праел тоа??? што преферираш десна или лева рука???
За да се умножат парите мора да излезат на улица и да се замешаат со народ т.е други пари. Таму наоѓаат сродни души , па се сексаат и се размножуваат. Нормално , штом излезеш надвор максимално го зголемуваш ризикот и да ти се случи нешто , посебно па тоа е случај кога парите излегуваат.
Магнет за бељи се.
И тие пари кои сега ги имаш во џеб или на конто така се створиле..да не било тоа... не би ги ни имал ,значи би немал ни што понатака да инвестираш , или во себе за твоето функционирање или за евентуално нивно размножување... :) :) :)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
.....мешаш баби и жаби и овдешното немање знаење го скриваш зад превезот на немање пазар...Всушност на овие простори пари никогаш не биле проблем туку недоволното знаење и никаквата информираност....и стравот од учење, постојано учење +она од летање..:) .
А кога нема знаење, информираност и храброст за донесување проценки и одлуки, секакви пророци, силеџии, а не па партиски ракетари ти ја кројат судбината....
50.000 евра со тројца т.е три ума и 6 раце, многу лесно во две вртења се прават 80.000. Тоа е практично просечно по 500 евра месечно свакоме..просечно +давачки и данок и 5% за капиталот небитно чив е... :)
А 6 раце т.е тројца по 6 саати за 300 дена се 5400 саати. А тоа е многу време :)
Проблемот е што кај нас претежно (иако и на Запад можеби ама не во таа мера). луѓево сакаат да си седат на државен буџет. Е сеа еден проблем е тоа што они сакаат и тука треба свеста да се промени, друг проблем е што и државава тоа го дозволува. Друга работа е што навистина има слуачи кога некој сака да направи некој фирма со некаква вредност ама тука се јавува проблем на држава во кој системот не фукционира и каде што приватната сопстевност не е тотално заштитена од еден куп лешинари кои сакаат да лапнат некој денар.
Но и покрај се има начини за тој што сака. Има успешни мали фирми, кои тоа што сме релативно ефтини спрема запдните замји го користат за добар профит. Ама има кај нас голем капитал кој само седи во недвижнини или во банки.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Здраво сакам да основам фирма за исталации за струја по објекти е сега дали има некој кој што го работи тоа или се разбира од правни работи бидејќи сакам да прашам дали е потребно да имаш вработено електро инжинер.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Здраво сакам да основам фирма за исталации за струја по објекти е сега дали има некој кој што го работи тоа или се разбира од правни работи бидејќи сакам да прашам дали е потребно да имаш вработено електро инжинер.
..ако сакаш да лапаш тендери...да, плуст тоа лиценциран..., ако работиш ко занаетчија мислам не..:)
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
..ако сакаш да лапаш тендери...да, плуст тоа лиценциран..., ако работиш ко занаетчија мислам не..:)
Јас сум електро инженер затоа прашувам дали има потреба уште еден бидејќи јас ке се водам како раководител на фирмата
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас сум електро инженер затоа прашувам дали има потреба уште еден бидејќи јас ке се водам како раководител на фирмата
..мислам не ако си мала компанија на почеток , но ќе мораш подоцна и инжињери и лиценци за работа. Тргни внимателно , немој од одма со чекор од 10 миљи.Каде имаш дипломирано??? Си работел ли на струката....
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Па имам работено ама не цели исталации ама имам човек кој е многу добар мајстор искусен две години е пред пензија планирам покрај него да го изучам занаетот оти онака бадијала ми е дипломата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па имам работено ама не цели исталации ама имам човек кој е многу добар мајстор искусен две години е пред пензија планирам покрај него да го изучам занаетот оти онака бадијала ми е дипломата.
Одличен пристап, драго ми е што уште има здраворазумски млади луѓе. Мајсторот си работи за своја сметка или ќе го вработиш во фирмата која ја планираш..?? Секоја чест и ти пожелувам многу успех во замислата. Во секој случај на почеток додека не го дефинираш прецизно биснис планот, организацијата и слично.. не се залетувај во големи работи. Дефинитивно во полето на работа кое ти е цел ИМА РАБОТА,но и многу преваранти, такво е времето.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Одличен пристап, драго ми е што уште има здраворазумски млади луѓе. Мајсторот си работи за своја сметка или ќе го вработиш во фирмата која ја планираш..?? Секоја чест и ти пожелувам многу успех во замислата. Во секој случај на почеток додека не го дефинираш прецизно биснис планот, организацијата и слично.. не се залетувај во големи работи. Дефинитивно во полето на работа кое ти е цел ИМА РАБОТА,но и многу преваранти, такво е времето.
Мајсторот ке си работи за плата а планирам прво да почнам со куќи па здравје натаму и нешто повеќе, а занаетчиа човек никогаш за леб нема да трпи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom