Идеја за сопствен бизнис

Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Не онакви обични сали,какви што има,туку во нејзе со посебни јажиња,големи гуми,медицински топки,све на едно место од такви работи,место за шпринтови,за посебни спортски програми...разгледај по интернетов,ќе видиш на какви сали мислам.
Ова ми личи повеќе на школа отколку на сали. Нели школата треба да имплементира посебна спортска програма.
Според ова некако повеќе вика салам тренери кои знаат да организираат вакви спортски програми туку си знат по старо дај ми пеесет склека и 10 круга околу сала.

Во овој контекст мислам дека имам видено по локалниве телевизии дека постојат неколку кошаркарски школи кои ги тренираат децата уште од мали нозе да играат.
Само шо фајде кога немаме салам професионални лиги каде покасно ќе можат тие деца да се развиваат како професионалци. (со исклучок на неколку клуба)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ова ми личи повеќе на школа отколку на сали. Нели школата треба да имплементира посебна спортска програма.
Според ова некако повеќе вика салам тренери кои знаат да организираат вакви спортски програми туку си знат по старо дај ми пеесет склека и 10 круга околу сала.

Во овој контекст мислам дека имам видено по локалниве телевизии дека постојат неколку кошаркарски школи кои ги тренираат децата уште од мали нозе да играат.
Само шо фајде кога немаме салам професионални лиги каде покасно ќе можат тие деца да се развиваат како професионалци. (со исклучок на неколку клуба)
Абе нема исклучок,катастрофа е све,ја на тренинг кога идев кошарка,влагаш у "штабот" корне на цигари ебате,пола професионални кошаркари,а од што сум слушал и останатите,се на цигари,пијат алкохол после секоја победа,ко олимпијада да освоиле...

не ми беше тоа муабетот,не такви сали,гледај клипови за ММА,или мотивирачки видеа,на некои делови ги има тие сали,сали каде што се вежба експлозивност,издржливост...не класична теретана,туку со посебни работи се вежба...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Абе нема исклучок,катастрофа е све,ја на тренинг кога идев кошарка,влагаш у "штабот" корне на цигари ебате,пола професионални кошаркари,а од што сум слушал и останатите,се на цигари,пијат алкохол после секоја победа,ко олимпијада да освоиле...

не ми беше тоа муабетот,не такви сали,гледај клипови за ММА,или мотивирачки видеа,на некои делови ги има тие сали,сали каде што се вежба експлозивност,издржливост...не класична теретана,туку со посебни работи се вежба...
Брат убо шо го кажваш ова ама муабето ми е дека луѓе треба да го истуркаат ова нешто. Ако немаме салам тренери џабе тренинг центри.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Брат убо шо го кажваш ова ама муабето ми е дека луѓе треба да го истуркаат ова нешто. Ако немаме салам тренери џабе тренинг центри.

Верувај ми,можат да се најдат...па само на форумов колку има упатени,со малце мотивација,ќе биде све топ...само треба воља+пари+добар план....ама тренери ќе се најдат сигурно,ама дали ќе се најдат спортисти е прашање...пола профи лиги,ни се со луѓе што пушат,пијат,јадат fast food и триста работи,што не личат за некој што се етикетира како спортиста,а не па за ПРОФИ спортиста....
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Ме интересира според вас дали и колку би било исплатливо во Скопјево да се отвори гифт шоп/цвеќара
Правев некои пресметки калкуции сум правел муабет со луѓе кои работат или работеле ваков бизнис и според мене испаѓа задоволителен профит
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Ме интересира според вас дали и колку би било исплатливо во Скопјево да се отвори гифт шоп/цвеќара
Правев некои пресметки калкуции сум правел муабет со луѓе кои работат или работеле ваков бизнис и според мене испаѓа задоволителен профит
Мајка ми има цвеќара и не знам кој те лажел дека има профит, уште па и задоволителен :)
Прва работа, има веќе многу цвеќари/гифт шопови и многу е тешко да се пробиеш на пазарот ако си нов. Мајка ми ја има цвеќарата 20 години и со тек на време си стекна клиенти и некое име.
Второ, бизнисот не е ич профитабилен. Зошо, затоа што работиш со цвеќа кои нон стоп мора да ги одржуваш, во лето да не е многу топло, во зима да не е ладно. Во зима рачунај стално мора да имаш греење во просторијата,вода за наводнување на саксиски цвеќа, прихрана плус. Режаното цвеќе ако не го продадеш за една недела можеш слободно да го фрлиш. И кога ќе склопиш некоја прикладна цена со која можеш да оствариш профит, на луѓето им е скапо. Реално и многу мал дел од луѓето може да си одвојат финансии за ваков "луксуз", па 90% од бизнисот ќе ти се заснова на виткање подароци за 50-100 денари.
Да не те демотивирам, ама ти кажувам најреална слика.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Од цвеќара може не, ама од продавање на дрвца и други дворни култури се заработува малку попристојно. Сепак најдобро е во фирмата ти како газда да си и цвеќарски дизајнер(ин/инер/архитект/уредуфвач или како и да се вика) на дворови при што ќе одиш на лице место и за одреден буџет на сопствениците на дворовите ќе им нудиш предлог решенија за изгледот на нивниот двор. Понатаму, да имаш еден или два градинари кои ќе ги одржуваат тие дворови за месечен паушал, ем ќе помагаат во произвдувањето на расадот и садниците. Доклку е во Скопје, има простор за солдина заработка. Познавам повеќе такви бизнисмени, сите се горе-доле успешни. Се жалат на наплата оние кои фатиле работа со општини и други државни институции каде се бара на грб да сносат поголема инвестиција (на садници, земја, работна рака и слично) за која е неизвесно кога ќе ја наплатат.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво кајганаџии

Вака сакам да ве прашам дали некој има искуство со транспорт на патници на линии mk - ch , de и it ? Пошо реално многу народ замина на печалба , планирам да земам 2-3 комбинја од тие Iveco долгите стрикно за транспорт на патници со 2 возачи у комбе , имам фирма во Петрич па сакам комбинјата да ги земам на бг документи , шо мислите за мојава идеа ?
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Ми дојде на идеја пеглара и перална за алишта, ти ги зема и ти ги носи дома. Дали мислите е исплатливо?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Здраво кајганаџии

Вака сакам да ве прашам дали некој има искуство со транспорт на патници на линии mk - ch , de и it ? Пошо реално многу народ замина на печалба , планирам да земам 2-3 комбинја од тие Iveco долгите стрикно за транспорт на патници со 2 возачи у комбе , имам фирма во Петрич па сакам комбинјата да ги земам на бг документи , шо мислите за мојава идеа ?
....како е со дозволи и лиценци за возење патници??? тоа да не ти прави проблем. Ако ги спастриш со поголема комоција и можност за багаж и карго може и да биде нешто. Но треба ептен ангажирање на пари и време во релативно ризичен бизнис...;)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
....како е со дозволи и лиценци за возење патници??? тоа да не ти прави проблем. Ако ги спастриш со поголема комоција и можност за багаж и карго може и да биде нешто. Но треба ептен ангажирање на пари и време во релативно ризичен бизнис...;)
Како прво треба да добиеш лиценци за превоз на патници за странска држава. Моментално линиите од Македонија за Швајцарија (официјалните преку автобуска станица) ги зема Струмица Експресс...има строги критериуми, од тоа да имаш автобуси ( не комбиња), најмалку 2 во случај да се расипе едно. Како и да е не е возможно со БГ таблици, не ни помислувај. А секако ќе бидеш на удар да не возиш емигранти и да не се злоупотребува безвизниот режим, како и проблемите со шверц на цигари и алкохол.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Размислувам да аплицираме за неповратните средства од владата, па се мислам да отворам фарма за Јајца гледам многу голема е побарувачката за истите. Сега го љуфнав велигден ама.... Што мислите добра е идејата? И што би ми било потребно од документација мислам дали е потребно нешто лиценца или ?
 
Член од
4 јули 2013
Мислења
25
Поени од реакции
33
Дали некој знае колку е профитабилно да се отвори кафич?
Колку треба финансии од старт за истиот?
Сакам под кирија да изнајмам простор, веќе има се од потребен инвентар така да тука немам трошоци. Ме интересира како оди ова со субвенции од владата, кои се условите?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дали некој знае колку е профитабилно да се отвори кафич?
Колку треба финансии од старт за истиот?
Сакам под кирија да изнајмам простор, веќе има се од потребен инвентар така да тука немам трошоци. Ме интересира како оди ова со субвенции од владата, кои се условите?
..кафич??? добра идеа..., јас пробав со преправка на карго контејнери во деловен, стамбен итн. простор..., па пропаднав, со кавич , па ако уште најдеш и згодна кафекуварка..може и ќе ти се посреќи.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

,
еснаф кој се враќа (во мода и потреба и со добра дневна заработка)
лесно се учи,засукај ракавите што велат,не е тешко физички,
за старт алат максимум од 3.000 до 10.000 илјади денари.
Локација,кај што нема и кај што треба,а треба во секоја населба,
дури ни просторија не е потребна,тука на плочник пред Кам, или под било која сенка кај што поминуваат мештаните и ќе те научат.
Работиш поштено 6 месеци,заработуваш за 12 месеци, оние од администрација за .... може да ти се фатат за примањата, ама сепак ти и секој попрво би одбрал администрација, до леб со чисти раце.
(така те учеше мама-учи сине да не работиш)
------------беше прво во друга тема,ама сега видов дека е за тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom