Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Член од
5 февруари 2013
Мислења
18
Поени од реакции
3
1.Прво и најбитно...Народот е духовно сиромашен и алчен
2.Не е вреден и сака да украде,а не да заработи
3.Не си ја сакаме и почитуваме земјата по која одиме.
4.Интересот за партијата е поголем отколку на државата
5.Мора многу да се работи!И не би рекол дека тапкаме во место туку дека одиме назад и тоа со години....
 
Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
и маите предвидоа крај на светот во 2012 ама ништо од тоа
абе зар уште верувате во тоа дека ке има голема албанија
абе луге косово ке летне а албанија ке остане тоа што е ( секако ке си напредува)
и + кај бе делови од македонија црна гора па грција хахахахахха
да да франција и германија и шпанија ке спијат кога Албанците ке ја земат грција ВАЖИ
а првава вест ја објави весникот коха кој има за цел да ги фрла во депресија македонците хахахахаха
АМЕРИКАНЦИТЕ ВЛЕГОА И ГИ РАСТУРИЈА ЗЕМЈИТЕ ШТО СЕ СО ЗАТВОРЕН СИСТЕМ ДА НЕ ПРАВИМЕ МУАБЕТ ЗА НАС.НЕМА ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ДА ЈА ЗЕМАТ АЛБАНЦИТЕ САМИ,НЕГО КЕ ИМ ЈА ДАДАТ АМЕРИКАНЦИТЕ.ДАЈ БОЖЕ ДА ГРЕШАМ,АМА ОД ТОА ШТО ПРАТАМ,СЕ МИ УКАЖУВА НА ТОА ДЕКА ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА КЕ ИЗГУБИМЕ.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
АМЕРИКАНЦИТЕ ВЛЕГОА И ГИ РАСТУРИЈА ЗЕМЈИТЕ ШТО СЕ СО ЗАТВОРЕН СИСТЕМ ДА НЕ ПРАВИМЕ МУАБЕТ ЗА НАС.НЕМА ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ДА ЈА ЗЕМАТ АЛБАНЦИТЕ САМИ,НЕГО КЕ ИМ ЈА ДАДАТ АМЕРИКАНЦИТЕ.ДАЈ БОЖЕ ДА ГРЕШАМ,АМА ОД ТОА ШТО ПРАТАМ,СЕ МИ УКАЖУВА НА ТОА ДЕКА ДЕЛ ОД МАКЕДОНИЈА КЕ ИЗГУБИМЕ.
јас од тоа што пратам гледам читам свакам дека побрзо косово ке летне одколку дел од македонија
ама ај ке видиме времето ке покаже
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
1.менталитетот
2.менталитетот
3.менталитетот

ете тоа се трите причини поради кои Македонија тапка во место.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
1.Прво и најбитно...Народот е духовно сиромашен и алчен
2.Не е вреден и сака да украде,а не да заработи
3.Не си ја сакаме и почитуваме земјата по која одиме.
4.Интересот за партијата е поголем отколку на државата
5.Мора многу да се работи!И не би рекол дека тапкаме во место туку дека одиме назад и тоа со години....
Секој збор е на место.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
1.Прво и најбитно...Народот е духовно сиромашен и алчен
2.Не е вреден и сака да украде,а не да заработи
3.Не си ја сакаме и почитуваме земјата по која одиме.
4.Интересот за партијата е поголем отколку на државата
5.Мора многу да се работи!И не би рекол дека тапкаме во место туку дека одиме назад и тоа со години....
Од збор до збор точно ама како и да ги свртиш сите причини ќе завртиш еден круг и ќе дојдеш до менталитетот.
Но нејсе сакав на последната точка да реплицирам „ не би рекол дека тапкаме во место туку дека одиме назад„

Има една поговорка која ја имам слушнато во Германија и вика „ако стоиш во место тогаш се враќаш назад
Филозофски објаснето светот се движи така да ако се движиш со иста брзина тогаш ти апсолутно гледано се движиш но релативно гледано стоиш во место. СО оглед на тоа дека во многу работи сме назад јасно е дека нас не не пере ни бавно движење.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Од збор до збор точно ама како и да ги свртиш сите причини ќе завртиш еден круг и ќе дојдеш до менталитетот.
Но нејсе сакав на последната точка да реплицирам „ не би рекол дека тапкаме во место туку дека одиме назад„

Има една поговорка која ја имам слушнато во Германија и вика „ако стоиш во место тогаш се враќаш назад
Филозофски објаснето светот се движи така да ако се движиш со иста брзина тогаш ти апсолутно гледано се движиш но релативно гледано стоиш во место. СО оглед на тоа дека во многу работи сме назад јасно е дека нас не не пере ни бавно движење.
И пријателе има ли чаре, или за 10 години пак истиов муабет ќе го прајме?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
И пријателе има ли чаре, или за 10 години пак истиов муабет ќе го прајме?
Нема чаире.
20 Години да стоиш во место или да се враќаш назад, се живо и диво да тие криво за тоа а ниту за секунда да не се запрашаш „можеби до мене е???„или како јас да допринесам за задвижувањето кон напред„ е за таков народ братче нема спас.
Затоа кажав МЕНТАЛИТЕТОТ е тоа ако мислиш дека може да се смени тогаш ОК. Според мене ТЕШКО , многу ТЕШКО, на граница со невозможното.
Па тргни тука од форумот. Со колку луѓе може да се продискутира „ефективно„, „конкретно„
„сериозно„ а без притоа после вториот пост да не се залепат минимум 5 плукачи, кои ќе лечат комплекси.
Со други зборови ако двајца сакат да одат напред петмина ги влечат назат. Од тие двајца едниот ја напушта државата а другиот паѓа во социјална и емотивна депресија така да во државата се повеќе плукачи и деструктивци а се помалку квалитетни луѓе.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Туф, јеботе, многу песимистички.Тебе те сметав за оптимист на форумов. :(
Не е песимизам , реалност е.
Нема потреба да се лажеме самите себе. Се трудам да бидам реален оптимист.
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
72
Еми тапка.
1. Имаме лош фокус. Пре-фoкусирани сме на "Нашето потекло". А многу малку вложуваме за "што ќе бидеме"
2. Најголемиот број на луѓе целосно паѓаат под влијание на новинарите и сите тие глупави маркетиншки трикови.
3. Многу се преценуваме. Мислиме дека се знаеме, и не се трудиме да научиме нешто ново. :cautious:
 
2

~2A

Гостин
Отворена е темава во Економија и бизнис,а никој не даде конкретен и јасен одговор каков и што се бара.

Тапкаме во место затоа што економијата ни е слаба, а слаба економија имаме поради слабото производство на БДП и голем увоз на суровини што уште повеќе не прави посиромашни затоа што им ги даваме парите во странство.Голема невработеност од околу 30%, но разговарав со професорите и ми рекоја со новите закони/идеи што ќе биле во иднина реалниот процент на невработеност е околу 27-28%, но без разлика дали е 30 или 28 сепак е навистина висока стапка на невработеност.Исто така причина за слабата економија во Македонија е што имаме слаба финализација на производот и застарена технологија и машини кои што трошат многу,а за возврат добиваме малку од користење на тие машини.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тапка во место ......... камо среќа да тапкаме во место, ние одиме надолу т.е. наназад... (во секој поглед) !!!
Имам впечаток дека народов некако беше послободоумен и полиберален до пред некои 10-15 год. или само така мене ми се чини... денеска некако секој со секого се мрзи, секој работа-дома-дома-работа, никој со никого не се мириса, депресија, апатија, повлекување дома, ривалство и сл. :tapp:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
1. Македонскиот народ е поделен!
2. Никаков менталитет имаме!
3. Наведи трето од многуте кои не ми текнуваат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom