Златан Стипишич- Џибони

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Незнам дали има тема за Џибони бидејки колку што разгледав, не најдов ваква тема.

Нема што да се додаде, жива легенда. Се надевам дека наскоро ке го видиме во Скопје повторно по оној концерт на плоштад.

Libar, Oprosti, Mirakul, Cinim pravu stvar, Ovo mi je skola, Tempera, стари добри незаборавни хитови...


My favourite :smir:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.829
Либар, Чиним праву ствар, мои фаворити. Еден од ретките пеачи кој го слушам и почитувам од балканот.

Иначе, колку што читав пред некоја ден во Вест, ќе биде на плоштад во Скопје за Нова Година.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Увек на бош место и бош време го носат... Заслужува еден голем концерт во Скопје.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Увек на бош место и бош време го носат... Заслужува еден голем концерт во Скопје.
Истото и јас го пишав на таа тема за Нова Година.
Човекот е ѕвер, во секоја смисла на зборот, текстописец и пејач. Што посебно влијае на песните, бидејќи ги пее со емоции, се поврзува со публиката и има неверојатен филинг на концертите.

Треба да го испоштуваме со прописен концерт, вака на "бош" места, ја нема атмосферата.
Инаку, не ме терајте да издвојувам фаворит, едноставно немам, Џибони е единствениот кај кого сите песни ми се допаѓаат, под "сите" мислам буквално сите.

Не знам кој од вас знае дека е автор на Cesarica, песната со која и го заврши концертот во Скопје (оној годинава за Тинекс).

 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Исто така и на “U ljubav vjere nemam“.

Со Оливер се невиден дует. Еве нешто од Пула. :helou:

 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
„Иако градските власти со уште не откриваат кој ќе ги забавува скопјани, хрватскиот дневен весник Слободна Далмација мината недела објави текст со наслов Џибони за Нова Година ќе пее во Скопје!
Повеќе: овде

Немам што да додадам, едноставно му се поклонувам на човекот!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Прва песна што ја чув од него и по која секогаш ќе го паметам. Пејач со големо срце и прекрасен глас + далматински акцент ..
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Добар вокал, а тек песните од пред 20 години. Прва песна од него што ја чув, aдреналин! -


А тек оваа


И уште една јака

 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Многу го почитувам човекот, песните што ги прави за душа ги прави... Не знам секогаш има добри мелодии, добри текстови... топ ми е човекот, навистина го почитувам.
Меѓу омилените ми е оваа:


и оваа:

 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Инаку за тие што не знаеле, Џибони е амбасадор на добрата воља на УНИЦЕФ. Такава чест имаше и Тоше.

Имињата на неговите машки деца се малку и чудни, поради тоа што е од Хрватска. Најмалиот син му се вика Лоренцо, а поголемиот Рандо. Керката Тања е неговото најголемо дете.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Дефинитивно човеков е гениј!
Цел живот си го сакам и поштуем, уше од мало детенце го слушав и кејф ми праше!
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Феноменален пејач. Еден од најдобрите Балкански пејачи. Кога веќе зборуваме за омилена песна од Џибони, тогаш таа дефинитивно е "Тајна вјештина". Немам зборови за песната, вистинско ремек дело.

Дури потоа одат Либар и Темпера.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Одлични текстови и одлична музика :) Со гордост можам да кажам дека му ги знам 90% од песните, хаха, тоа покрај мајка ми, дека она го обожава. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom