Земјоделско земјиште како инвестиција (buy and hold) и цени на нивите во Македонија по градови

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Eпа заради таквото неубаво размислување секогаш ќе бидеме никој и ништо !

Зошто пак се вртиш на тоа и чекаш некој да ти направи и да ти даде? Зошто чекаш министерот да ти формира организации за да ти е подобро на тебе?

Нема повеќе да правиме муабет пошто не ме сваќаш што сакам да ти кажам. Се додека македончето копа нива со мотика, а постои трактор за тоа нема да има напредок. Се додека седи на дрвено столче и го боли кичма да нижи тутун, а не сваќа дека со малку размислување може целиот живот да си го направи полесен нема напредок.

Како да има количина кај нас кога пола од селаните не знаат ниту што се бара на пазарот, ниту пак знаат каде да го пласираат ?
Садел цел живот јачмен, па ќе сади и во иднина пошто одсекогаш така било. Па кој е крив, Груевски? Ајде тогаш јас ќе направам компанија за паста за заби , тоа не се бара на пазарот никој нема да ми го купува и ќе мелам цел живот дека владата треба да ми даде помош за да јас успеам. Капитализам е ова, све се менува за 1 година, цели компании никнуваат и паѓаат на земја. Не е времето на тито кога државата се требаше да ти даде и да ти одкупи.

Зошто Стив Јобс, Бил Гејтс, цело време правеле иновации? Пошто им се работело? Убаво им било да не спијат и да рмбаат ко будали?
Смешно е , пошто секој народ си се изборил за својот напредок. Дали биле руди, дали било пласман, продажба, за све треба борба а не лелекање и плачење.
Не се слагам со тебе.прво тракторот не работи на вода,друго некои земјоделски производи имаат смешни цени.земи пример грозје смедеревка кое е 7 денари, а го ставаат у секој вид вино за да добијат на квантитет.обичниот земјоделец гледа да уштеди на секој можен начин и баш за тоа копа наместо да користи механизација,по селата користат коњ и рало и ги наоруваат, и му иде слично ко копање.друг проблем е што кај нас немаш никаков откуп на земјоделски производи,и на оние ко тутун ,грозје,кај што има откуп, гледаат да те сјебат со цени и класи,и тоа не е доволно туку те крадат и на килажа.пример мериш на една вага 3 тона грозје и пример 24 малигани,одиш на откупен пункт ти мерат 2.8 тона и 20 малигани и ти кратат на цена одма,некад може и да не ти го земат(ова ти е од искуство кажано,не е рекла кажала).за тутунот е исто,дома мериш со кантар една бала 10 кила,таму ти ја мерат 8кг,тутунот се гледа дека е прва класа,таму ти го ставаат втора класа.и ова треба земјоделецот да го среди???
Коа веќе збориме за земјоделство кажи примери од земјоделство(али земјоделец,немој да ми кажеш за некој што имал 3 милиона евра и направил некој откупен центар и ги цица земјоделците) а не Бил и Стив што немаат никаква врска со земјоделие.
Туку си работел некогаш земјоделие?знаеш најлесно е онака од страна да се кажува што како треба да се прави и како треба да биде,ама реалноста е малку поинаква.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
@Nemanjici кажи нешто повеќе како се купува земјоделски земјиште, каков е процесот.

Дали има некој онјалн каталог од катастарот или така нешто каде може да се погледаат работите. Дали станува збор само за земјиште од приватни сопственици -граѓани, или и за државно земјоделско земјиште?
Како се третира планинското земјиште каде нема шуми? Дали и тоа може да се купи како земјоделско земјиште?

Појасни малку ако не ти е мака.
Како прво не можеш да купиш земјоделско земјиште од РМ , т.е. кое не е приватно . Значи дозволена е трговија со земјиште само меѓу физички и правни лица .
Република Македонија земјоделското земјиште го дава на физички и правни лица само под закуп ( концесија) , на колку години тоа варира од тоа врз основа на кој закон ке го земеш во закуп.
Цената зависи од тоа како ке пројдеш на наддавањето , планинското земјиште каде нема шуми обично се третира како пасиште и како такво исто може да се земе под концесија , но не и да се купи.
Он лајн на страницата на катастарот можеш да видиш кој број е катастарската парцела за која си заинтересиран и притискајки на имотен лист ке видиш кој е сопственик на тоа земјиште .
Посети ја страницата на katastar.gov.mk на централното квадратче каде пишува нов АКН-ГИС портал ке најдеш доста интересни податоци за земјиштето кое те интересира .
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Како прво не можеш да купиш земјоделско земјиште од РМ , т.е. кое не е приватно . Значи дозволена е трговија со земјиште само меѓу физички и правни лица .
Република Македонија земјоделското земјиште го дава на физички и правни лица само под закуп ( концесија) , на колку години тоа варира од тоа врз основа на кој закон ке го земеш во закуп.
Цената зависи од тоа како ке пројдеш на наддавањето , планинското земјиште каде нема шуми обично се третира како пасиште и како такво исто може да се земе под концесија , но не и да се купи.
Он лајн на страницата на катастарот можеш да видиш кој број е катастарската парцела за која си заинтересиран и притискајки на имотен лист ке видиш кој е сопственик на тоа земјиште .
Посети ја страницата на katastar.gov.mk на централното квадратче каде пишува нов АКН-ГИС портал ке најдеш доста интересни податоци за земјиштето кое те интересира .
Интересно ова,си го најдов лозјето :D.туку зашо не ми дава име на сопственик?и што му значи она НЕ Е ЈАВНА ИСПРАВА?

п.с. едитирав поново пошо сеа приметив дека претходно не ми го зачувало едитираното.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ја иам 3 декари,имам и викендица(легализирана) таму, вода ,струја,све средено,и е у град.и за некоја година ќе влезе у индустриска зона и ќе вреди многу повеќе.сакав да купам и од комшиите околу мене ама паметни се не продаваат :D.еден од комшиите воопшто не го ни обработува земјиштето,си стои така неорано 20ина години.али го чува баш пошо знае дека ќе влезе во индустриска зона.
Ако ја продадеш и веднаш некупиш површина барем колку си продал, тогаш ќе бидеш во постојана опасност да останеш сиромав, вака со земја никогаш нема да затрпиш за леб.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.734
Да бе, или на доста парцели вели:
„Парцели
Не постои таква парцела„
 
B

BooBojan

Гостин
Глобално се намалува површината на земјоделското земјиште по глава на жител на што влијаат многу фактори (изградба на згради-Скопје, автопати, индустриски зони во најплодните котлини и речни долини). Дезертификацијата го намалува бонитетот на почвата и ја прави непогодна за земјоделие, климатските промени носат сушни периоди кои негативно влијаат на приносите и почвата. Глобалниот раст на енергентите носи се поголеми површини да се пренаменуваат од посеви за исхрана во посеви за биогориво за производство на обновлива енергија. Се очекува и понатамошен раст на светската популација, и промена на прехрамбените навиќи на населението (2 милијарди кинези и индијци почнаа да јадат во Кина 3-оброк, а во Индија 2-оброк редовно), луѓето во земјите во развој ден повеќе консумираат месо (пилешко, свинско), а производството на сточна храна од житарки е конкуренција на житарките кои најсиромашните ги користат како единствен прехрамбен извор, оваа додатно ќе го намали земјоделското земјиште поради посредно производство на храна. Овие глобални трендови доведуваат до зголемување на цената на храната и до раст на цените на земјоделското земјиште кое станува се повреден ресурс.
Ми се нудат парцели за продажба од старечки домаќинства во села што изумираат за 100евра/декар(1.000 м), субвенцијата за обработна на земјиштето е 1.200 ден/год/декар ако користам сертифициран семенски материјал, а вака гледано нивите ги отплаќам за 5 години(20% годишно) преку субвенција. Квалитетот на почвата е низок 5-6-7 класа без систем за наводнување и нема предиспозиција за вискоки приноси единствено производот (жито) ќе си го покрие производниот трошок без да создава додатна акумулација на капитал. Досега имам купено 38.000 м квадратни се мислам дали да инвестирам уште пари во земјоделска земја која не ми носи приход, но ми останува како капитал, а гледам истите катастарски класи во Бугарија одат 200-300 евра/декар, а во Србија над 500 евра декар 5-7 класа.
Кај нас парцелите кои ми ѓи нудат се со големина 2-10 декара, а во соседните земји се нудат парцели 100-200 декара во парцела.
Дали и кај нас ќе следи раст на цените на нивите како во соседството???
Бидејќи се занимавам со земјоделство, имам и поледелско и сточарско производство. Ке пробам кратко да ти одговорам
Ако не планираш да се занимаваш посериозно со тоа можеш инаку онака јас мислам дека сепак не е исплатливо, и парите кои би ги вложил во тоа преку друг бизнис би направиле побрз обрт.
Кога ке имам повеке време би можел да ти дадам некој подолг пост.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако ја продадеш и веднаш некупиш површина барем колку си продал, тогаш ќе бидеш во постојана опасност да останеш сиромав, вака со земја никогаш нема да затрпиш за леб.
A na zemjata lebot na drvata raste ili kako...
Po Skopjevo ima cela armija so pasat treva i nemaat za leb a zemjata gi ceka po selata od kade sto dosle...
:tapp:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ако ја продадеш и веднаш некупиш површина барем колку си продал, тогаш ќе бидеш во постојана опасност да останеш сиромав, вака со земја никогаш нема да затрпиш за леб.
Со оглед на местоположбата на земјиштето,плус трошковите за градби и довод на струја,воопшто и не планирам да продавам.целта ми е да купам околу мене,ама не продаваат.
 
Член од
3 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
42
1. Линк од прегледот на катастарот на Р.М. со опции да ја прикаже сопственоста на парцелата доколку пишува Не постои таква парцела веројатно парцелата е групирана со друга к.п бројка.
http://gis.katastar.gov.mk/arec
2. Линк од СИЗП-систем за идентификација на земјоделските парцели овде МЗШВ води сопствена база на податоци за парцелите кои се внесени во Фарм-Регистарот и се субвенционираат овие парцели се дигитализираат од 2012/2013 на дигитална орто фотогравска подлога ова е услов за корисникот да ја идентификува својата парцела и да се направи линк-врска меѓу кп.бр. од фарм регистарот и парцелата.
http://www.sizp.gov.mk/SIZP-Web/#map_x=565161.32972&map_y=609572.75444&map_sc=1000000&layers=DOF-client,GR,KO,OP,LPIS
3. Закон за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост
сл. весник 87 од 17.06.2013 година. Државното земјиште ќе се продава единствениот државен ресурс кој остана неприватизиран.
https://docs.google.com/file/d/0B6eXfTRg8wMTNERDVVo3ZXpUcjg/edit
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
1. Линк од прегледот на катастарот на Р.М. со опции да ја прикаже сопственоста на парцелата доколку пишува Не постои таква парцела веројатно парцелата е групирана со друга к.п бројка.
http://gis.katastar.gov.mk/arec
2. Линк од СИЗП-систем за идентификација на земјоделските парцели овде МЗШВ води сопствена база на податоци за парцелите кои се внесени во Фарм-Регистарот и се субвенционираат овие парцели се дигитализираат од 2012/2013 на дигитална орто фотогравска подлога ова е услов за корисникот да ја идентификува својата парцела и да се направи линк-врска меѓу кп.бр. од фарм регистарот и парцелата.
http://www.sizp.gov.mk/SIZP-Web/#map_x=565161.32972&map_y=609572.75444&map_sc=1000000&layers=DOF-client,GR,KO,OP,LPIS
3. Закон за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост
сл. весник 87 од 17.06.2013 година. Државното земјиште ќе се продава единствениот државен ресурс кој остана неприватизиран.
https://docs.google.com/file/d/0B6eXfTRg8wMTNERDVVo3ZXpUcjg/edit
Браво ,odlicno! Не знаев за линкот под број 2 .
Што се однесува до тоа Не постои таква парцела , некогаш и се работи за недоработка во делот каде што катастарските планови се во аналогна форма , во тој случај барајте го имотниот лист преку првото квадратче имотен лист .
galaxys - Не е јавна исправа бидејки тоа што го гледате на сајт е само прегледно , значи не можете да си го испринтате и да го користите таму кај што е потребен имотен лист. Треба да се извади официјален за да си биде валиден , бидејки на сајтот не се гледаат некои прибелешки кои ги има во имотниот лист изваден од Катастар да речеме !
Да , постои закон за продажба на земјоделско земјиште ама не сум чул за конкретна примена досега но , кај има дим има и оган , кај е да е ке се почне и со тоа ! Досега функционира издавањето под концесија !
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vo poveketo zapadnoevropski drzavi imaak nalupano jaki danoci na zemjodelska zemja sto ne se obrabotuva i ogromni kazni ako lazes deka ja obrabotuvas a ustvari stoi prazna. Siguren sum deka kad tad i kaj nas ke dojde istoto. Ke te nateraat ako imas zemja ili da ja davas pod kirija(makar i za bespari) ili da ja prodades za bagatela na drzavata, ili ke si plakas debel danok i ke cekas neli na ubava cena. Istoto vazi i za praznite stanovi.A za idzavanje na nivite tesko,pa i bespari, ako na narodov mu se rabotelo nemalo nivite masovno da gi rasprodavaat.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
A za idzavanje na nivite tesko,pa i bespari, ako na narodov mu se rabotelo nemalo nivite masovno da gi rasprodavaat.
Не знам од каде ти е ова информација дека на „ народот не му се работело и масобно ги рапродавал нивите “
Еве погледај огласи за земјиште.
http://www.pobaraj.com.mk/lista_na_oglasi/zemjiste/1?advanced_filter=1&filter_oglas_full_text=&filter_city_id=&filter_cena_od=&filter_cena_do=&filter_currency_id=3
Има околу илјада огласи. Воглавно се нуди градежно земјиште. Земјоделско земјиште се нуди многу малку. Но и сите да се за земјоделско земјиште тоа е малку.
Обработливо земјиште во Македонија има многу малку ( околу 500 илјади хектари ) и не е можно сите да бидеме земјоделци
Погледни табела на страна 10 и 11
http://www.stat.gov.mk/Publikacii/5.4.13.02.pdf
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не знам од каде ти е ова информација дека на „ народот не му се работело и масобно ги рапродавал нивите “
Еве погледај огласи за земјиште.
http://www.pobaraj.com.mk/lista_na_oglasi/zemjiste/1?advanced_filter=1&filter_oglas_full_text=&filter_city_id=&filter_cena_od=&filter_cena_do=&filter_currency_id=3
Има околу илјада огласи. Воглавно се нуди градежно земјиште. Земјоделско земјиште се нуди многу малку. Но и сите да се за земјоделско земјиште тоа е малку.
Обработливо земјиште во Македонија има многу малку ( околу 500 илјади хектари ) и не е можно сите да бидеме земјоделци
Погледни табела на страна 10 и 11
http://www.stat.gov.mk/Publikacii/5.4.13.02.pdf
Poznavam najmalku 20 dusi od razlicni delovi na Makedonija, najmnogu od prilepsko, na koi nivite doma od kade sto se taka im dremat i nikoj ne gi raboti. Ne se ni zamaraat da gi prodadat poso nema koj da gi kupi i baska smesni se cenite. Ima i takvi sto stvarno nemaat za leb i pak ne ni pomisluvaat da si se vratat nazad na zemjata i tamu da pecalat za zivot.
Toa dali ima ili nema obrabotlivo zemjiste za site voopsto ne e bitno, narodot nejke da go raboti. I BTW sve zavisi so sto se zanimavas, ako sadis ovosje i zelencuk ti treba 50x pomalce zemja za ist profit nego da sadis zitarici. Najveke pari ima vo ovostarstvoto, ama gabe koga nema koj da raboti.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Toa dali ima ili nema obrabotlivo zemjiste za site voopsto ne e bitno, narodot nejke da go raboti. I BTW sve zavisi so sto se zanimavas, ako sadis ovosje i zelencuk ti treba 50x pomalce zemja za ist profit nego da sadis zitarici. Najveke pari ima vo ovostarstvoto, ama gabe koga nema koj da raboti.
Ова ако го прочитаат вастодржциве веднаш ќе не избришат од евиденцијата на Агенцијата за вработување. Нив толку им требе...
Те молам немој да им „ отвараш очи “
 

Kajgana Shop

На врв Bottom