Здравствено осигурување

Член од
24 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
7
Здраво:)
Имам едно прашање:
Имам здравствено осигурување преко мојот сопруг од м.04 2014 г. Пред това бев лично здравствено осигурувања во Бугарија.
Дали имам право на бесплатно лекување како странски државјанин пошто немам македонско државјанство?
Предвреме ви благодарам:)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Имаш ли македонска книшка ??
https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/
Провери на оваа страна доколку имаш македонска здравствена книшка , најгоре треба бројот што е на првата страна да го напишеш , под него матичниот и најдолу кодот од сликата . Доколку ти е со зелено значи дека имаш здравствено осигурување.
 
Член од
24 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
7
Фала многу! Точно това барав....
Имам македонска здравствена книшка,ќе проверам.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Фала многу! Точно това барав....
Имам македонска здравствена книшка,ќе проверим.
Кодот што ти е на сликата на страницата .. т.е контролен код.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Здраво:)
Имам едно прашање:
Имам здравствено осигурување преко мојот сопруг од м.04 2014 г. Пред това бев лично здравствено осигурувања во Бугарија.
Дали имам право на бесплатно лекување како странски државјанин пошто немам македонско државјанство?
Предвреме ви благодарам:)
Немаш проблем ! Имаш исти права како и секој македонски осигуреник , мојата сопруга исто има само привремен престој и е осигурана преку мене се лечи бесплатно !
 
Член од
24 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
7
Фала многу! Јас мислев да не сакат некој документ от Бугарија пред м.04 2014 г. Прашав министерството на здравство, но немам одговор..за жал.
Немаш проблем ! Имаш исти права како и секој македонски осигуреник , мојата сопруга исто има само привремен престој и е осигурана преку мене се лечи бесплатно !
 
Член од
24 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
7
Здраво,
колко пати проверувам, се ми излегува - "Не е пронајдено лице со внесената комбинација Ембг и Езбо/Бзл".
Што морам да правам?

Пишувам: Број на здрав. легитимација - 10 броја.
ЕМБР
Се од македонска здравствена книшка.
Фала за советите![DOUBLEPOST=1413031704][/DOUBLEPOST]Е па го видов, но од електронската карта...А што значи: ВАЖНОСТ НА ОСИГУРУВАЊЕ.
Фала!
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Имаш ли македонска книшка ??
https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/
Провери на оваа страна доколку имаш македонска здравствена книшка , најгоре треба бројот што е на првата страна да го напишеш , под него матичниот и најдолу кодот од сликата . Доколку ти е со зелено значи дека имаш здравствено осигурување.
А дали можи да видам некаде на нет кој ми е бројот на здравствената легитимација ?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
А дали можи да видам некаде на нет кој ми е бројот на здравствената легитимација ?
Мислам дека не , само на здравствената книшка најгоре го имаш напишан .
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Мислам дека не , само на здравствената книшка најгоре го имаш напишан .
Аха, фала :)
Веројатно пак ми е сменат мене оти бев осигуран преку татко ми, а сега сум самостојно и изгледа пак треба да одам до фондот.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Аха, фала :)
Веројатно пак ми е сменат мене оти бев осигуран преку татко ми, а сега сум самостојно и изгледа пак треба да одам до фондот.
И мене ми е истечено осигурувањето , ама и онака ретко одам по лекари , не е којзнае каква тешка работа да го обновам ама ајде денес утре и заборавам ...:)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Здраво, пред месец и пол заработив фрактура на ногата на работно место. Е сега имаме плус дополнително осигурување од основното (слично или исто како приватното) кое ни го плаќа фирмата. Документацијата од повредата мене ми е моментално во фондот и дали за дополнителното осигурување ќе си ги превземат од таму или е поинаква процедурата? Ако е запознат некој со ова :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom