За Македонија...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 септември 2008
Мислења
55
Поени од реакции
43
Почитувани, проблемите и кај албанците и кај македонците доаѓаат од северните соседи.
Ние како албанци многу се занимаваме со Косово, уствари секоја албанска партија во Македонија е сестрина партија на една од партите во Косово. Јас како албанец разбирам дека сета штета ни доаѓа од Косово оти од таму само криминали се испраќат наваму и се разбира со помош на албаските бандити и политичари.
За вас (македонците) е ист проблем само со друга држава а тоа е Србија.
Додека ние не се заединиме и да се почитуваме да одиме напред цел живот ќе ни оди вака тензично во беда а нашите министри јадат бифтеци до 5600 денари и одаат на официјални посети со секретарки во хотели на 5 ѕвезди.
Јас од лично искуство знам дека можеме заедно, после 2001 јас сум живеел во чисто албанско население и се разбира како е и кај вас и кај нас е менталитетот дека вие не мразате, не сакате мртво, треба постојано да сме подготвени за војна итн. Но после кока решив да одам на факултет на универзитет св. Кирил и Методиј и кога бев единствениот албанец целосно имам се променив. Сите колеги беа многу отворени кон мене всушност како да не сум албанец сите ме гледаа како колега а не како припадник на некоја етничка заедница. Се помагавме меѓусебе, ме научија честопати да пишувам и да зборувам на македонски, ме почитувале и от тогаш никогаш немам негативно мислење за македонците како што сум имал порано.

Сега јас не живеам во Македонија и како од неутрална страна ми се гади од новинарите кои сега ги следам замо за избори.
Дај луѓе да се соединиме и да бараме реални понуди за Македонија а не вакви шупливи националистички и религиозни ветувања од аналфабети што ни ги извадија очите.

Од напред се извинувам ако има недоразбирање до мојот пост или некоја граматичка грешка, само сакам вашето мислење на оваа тема.
 
M

Moon Child

Гостин
Каков проблем имаме ние Македонците со Србија? Освен Црквата, која е проблем само на православните верници.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Од напред се извинувам ако има недоразбирање до мојот пост или некоја граматичка грешка, само сакам вашето мислење на оваа тема.
нема потреба да се извинуваш, јас ваков текст од албанец не очекував, навистина ме изненади.[DOUBLEPOST=1481019294][/DOUBLEPOST]
Каков проблем имаме ние Македонците со Србија? Освен Црквата, која е проблем само на православните верници.
не го разираш ти што сака да каже човекот, не зборува за проблем со Србија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
јас ваков текст од албанец не очекував, навистина ме изненади.
Има многу од нив што вака размислуваат и се отвараат сепак алал да му е за храброста

Само ќе го дополнам дека колку повеќе и побрзо се одалечуваат од прангите на џамијата а повеќе се образуваат толку подобро за нив
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Амари кари шкиптија

Одмор,одмор,одмор само голема албанија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom