Заработување преку Youtube.com

Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Доколку планирам да отворам канал и сум партнер, дали земјата што треба да ја одберам е онаа каде што ќе ми биде таргет публиката, или може да одберам било која земја се додека е подржана од партнерскиот договор на Youtube?
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Доколку планирам да отворам канал и сум партнер, дали земјата што треба да ја одберам е онаа каде што ќе ми биде таргет публиката, или може да одберам било која земја се додека е подржана од партнерскиот договор на Youtube?
Би требало да ја одбереш земјата каде што живееш
(YouTube Partnership е достапно во Македонија од пред некое време)
нема врска која земја ќе ти биде таргет публиката ,
ако си за странски пазар (Worldwide)
препорачливо е видеата да ги снимаш на анлиски , така ќе добиеш повеќе прегледи и публика ;)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Од мк views колку пари дава?
Пример:

На 50,000 гледаност 2-3 долари максимум можеш да извадиш. Дали се исплати да правиш реално не.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
А од други држави за 1000views колку че дае?
Зависи пример од америка,канада,велика британија и тој дел од земји со јаки економии за 10,000 гледаност околу 7-8 долари.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Зависи пример од америка,канада,велика британија и тој дел од земји со јаки економии за 10,000 гледаност околу 7-8 долари.
Читав ја на интернет секаде пише од 1000views од 1$ па се докај 4$ можиш да земиш зависи до виевс
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Читав ја на интернет секаде пише од 1000views од 1$ па се докај 4$ можиш да земиш зависи до виевс
Jaс работам со заработка уште пред да пуштат за македонија ти кажувам од искуство а како пишува на интернет тоа е друго 20.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Има ли некој update за 2016 да направи...до каде сте со youtube, дали има можност да се пријави за рекламирање и кој услови треба да се исполнат? Дали сеуште е ограничено на набројаните 20 земји или листата е проширена па и Македонија е мегу земјите??

Инаку, во тек сум со отворање на веб страна. Страната ќе биде портал со информативна содржина главно преземени постови од странски блогови и преведени на англиски. Планирам да ставам и adsense реклами на страната па да се надевам дека во иднина и македонските фирми ќе бидат заинтересирани за рекламирање.

Како и да е...на страната ќе има и видеа. Видеата секако ќе бидат преземени од веќе постоечки на youtube. Постојат две причини зошто сакам да отворам youtube канал за страната:

1. сакам да бидам сигурна дека видеото нема да биде одстрането или избришано од страна на авторот на видеото - затоа ми е подобра опција да го симнам и да го прикачам на мој youtube канал.
2. секако изгледа попрофесионално
3. можсност за заработка преку youtube (ако е можно)

Што ми е прашањето - Дали доколку ги преземам видеата и ги едитирам на програма за видеа (на пример скратам делови кои не се потребни и да додадам watermark со името на страната) може да се рачунаат како „авторски“ дали тоа би спречило youtube на некој начин да ги банира и брише бидеата кои ќе ги прикачам?

Второто прашање ако има некој кој се разбира во оваа работа да објасни на подолго и пошироко - која е постапката за ставање на реклами преку твој канал на youtube, како иде со поврзувањето со google adsense, кој услови и предуслови треба да се исполнат, дали може во МК или мора да се смени земја, да споделите лични искуства.....

Јас ветувам дека кога ќе почнам и дополнително кога ќе навлезам во проблематиката ќе напишам низ сите фази и постапки преку кој сум поминала и што се е потребно, но до тогаш потребна е помош од поискусните и поинформираните.

Фала однапред, поздрав...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Има ли некој update за 2016 да направи...до каде сте со youtube, дали има можност да се пријави за рекламирање и кој услови треба да се исполнат? Дали сеуште е ограничено на набројаните 20 земји или листата е проширена па и Македонија е мегу земјите??

Инаку, во тек сум со отворање на веб страна. Страната ќе биде портал со информативна содржина главно преземени постови од странски блогови и преведени на англиски. Планирам да ставам и adsense реклами на страната па да се надевам дека во иднина и македонските фирми ќе бидат заинтересирани за рекламирање.

Како и да е...на страната ќе има и видеа. Видеата секако ќе бидат преземени од веќе постоечки на youtube. Постојат две причини зошто сакам да отворам youtube канал за страната:

1. сакам да бидам сигурна дека видеото нема да биде одстрането или избришано од страна на авторот на видеото - затоа ми е подобра опција да го симнам и да го прикачам на мој youtube канал.
2. секако изгледа попрофесионално
3. можсност за заработка преку youtube (ако е можно)

Што ми е прашањето - Дали доколку ги преземам видеата и ги едитирам на програма за видеа (на пример скратам делови кои не се потребни и да додадам watermark со името на страната) може да се рачунаат како „авторски“ дали тоа би спречило youtube на некој начин да ги банира и брише бидеата кои ќе ги прикачам?

Второто прашање ако има некој кој се разбира во оваа работа да објасни на подолго и пошироко - која е постапката за ставање на реклами преку твој канал на youtube, како иде со поврзувањето со google adsense, кој услови и предуслови треба да се исполнат, дали може во МК или мора да се смени земја, да споделите лични искуства.....

Јас ветувам дека кога ќе почнам и дополнително кога ќе навлезам во проблематиката ќе напишам низ сите фази и постапки преку кој сум поминала и што се е потребно, но до тогаш потребна е помош од поискусните и поинформираните.

Фала однапред, поздрав...
Здраво,

Вака сега ќе ти објаснам околу превземање на туѓи видеа...

Значи од сам старт забрането е превземање на туѓи видеа и поставување на свој канал бидејќи доколку тоа го направиш авторот може да прати пријава до јутјуб и истото видео што си го прикачила да ти го остранат со што добиваш автоматски еден негативен поен со три негстивни во рок од 6 месеца ќе ти го избришат каналот.

Друго и да лепиш и сечеш и што и да правиш пак си ги задржува вистинскиот автор правата над видеото... Значи од прва ти кажувам не можеш да заработуваш видеа кои не се твои.

Друго ако те интересира прашај ме имам големо искуство ќе ти помогнам.
 
S

staycalm

Гостин
Вчера се најавувам на стариот акаунт од 2012 година, едно видео дотерало до 600.000 views, не беше monetized од почеток но околу 200.000 монетизирани прегледи има, и замислете дури 0.1$ заработено, искрено премногу се зачудив, со оглед на тоа дека заработив големи суми со мноогу помалце views на друг канал со други видеа (да, знам дека не се заработува само од прегледи туку и од кликање на рекламите) ваљда дека се српски прегледи, ама сепак, толку малце.. Сега се прашувам овие српските јутјубери колку заработуваат :D
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Вчера се најавувам на стариот акаунт од 2012 година, едно видео дотерало до 600.000 views, не беше monetized од почеток но околу 200.000 монетизирани прегледи има, и замислете дури 0.1$ заработено, искрено премногу се зачудив, со оглед на тоа дека заработив големи суми со мноогу помалце views на друг канал со други видеа (да, знам дека не се заработува само од прегледи туку и од кликање на рекламите) ваљда дека се српски прегледи, ама сепак, толку малце.. Сега се прашувам овие српските јутјубери колку заработуваат :D
Znaci od srbija ako imas cisti 100,000 pregledi ke zemesh nekade okolu 60-70 $ a od makedonija na 100,000 gledanost ke zemesh nekade okolu 20-30 maksimum dolari se razbira.

Znaci na sekoja gledanost ima edna reklama kade sto tie treba da kliknat na X za da tebe ti se racuna... taka se tarifira.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Здраво,

Вака сега ќе ти објаснам околу превземање на туѓи видеа...

Значи од сам старт забрането е превземање на туѓи видеа и поставување на свој канал бидејќи доколку тоа го направиш авторот може да прати пријава до јутјуб и истото видео што си го прикачила да ти го остранат со што добиваш автоматски еден негативен поен со три негстивни во рок од 6 месеца ќе ти го избришат каналот.

Друго и да лепиш и сечеш и што и да правиш пак си ги задржува вистинскиот автор правата над видеото... Значи од прва ти кажувам не можеш да заработуваш видеа кои не се твои.

Друго ако те интересира прашај ме имам големо искуство ќе ти помогнам.
Имаш право. Откако го прочитав твојот коментар почнав со мало истражување на нет. Околку 30тина македонски веб портали отворив и од нив никој немаше youtube канал. Единствено MOTIKA има канал, но истиот е подесен со приватност да не се гледаат видеата и на истиот не се поставуваат реклами.

Значи ништо од овој бизнис со youtube :)) haha

Како и да е ќе терам вака да видиме дали некој ќе пријави и што ќе се деси...за рекламирање програмата не се пријавувам. Како и да е видеата ќе бидат со наслов и опис на македонски па вајда нема да се прошират низ странство за да дојдат до оргиналните автори.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
0
Здраво, едно прашање до вас. Во изработка сум на макеонски сајт со забавна содржина како Мотика, Паника.бе.. Имам многу фан страни на фб со смешни видеа и сакам да ги преземам видеата од нив, да ги ставам на youtube приватен канал и да ги објавувам на мојот сајт. Проблемот е што сите тие фан страни не го пишуваат изворот од каде они го преземале видеото и ќе имам проблем :) Затоа што сакам на мојот сајт да ставам google adsense
 

Kajgana Shop

На врв Bottom