Заработување преку Youtube.com

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
разговарав со еден пријател на оваа тема а и претходно имаше на кајгана порталот Вест за зараотувачката на Јутуб Влогерите како РејВилијамЏонсон и Шејн Доусон кој заработувале отприлика 200 000 долари годишно со нивните канали, чисто ме интересира како можеш да склучиш договор со јутуб или пак треба најпрвин да барам фирма кој е претплатена на јутуб. знае некој како е процедурата на плаќање и дали исплаќаат во Македонија.
Другарчево ми објаснуваше дека некој батка имал склучено договор со Machinima и тие го снабдувале со материјал кој е лиценциран и неговите клипови не можеле да бидат тргнати поради авторски права, исто така Јутуб му исплаќала преку нив но тие си задржувале процент од исплатата.
некој други информации ако знаете ве молам да споделите :)
:oops:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Македонија не е во Партнер програмата на YT, па така тој начин на заработка не е можен кај нас.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
разговарав со еден пријател на оваа тема а и претходно имаше на кајгана порталот Вест за зараотувачката на Јутуб Влогерите како РејВилијамЏонсон и Шејн Доусон кој заработувале отприлика 200 000 долари годишно со нивните канали, чисто ме интересира како можеш да склучиш договор со јутуб или пак треба најпрвин да барам фирма кој е претплатена на јутуб. знае некој како е процедурата на плаќање и дали исплаќаат во Македонија.
Другарчево ми објаснуваше дека некој батка имал склучено договор со Machinima и тие го снабдувале со материјал кој е лиценциран и неговите клипови не можеле да бидат тргнати поради авторски права, исто така Јутуб му исплаќала преку нив но тие си задржувале процент од исплатата.
некој други информации ако знаете ве молам да споделите :)
:oops:
Toa kaj niv se vika partnership programa koja ne e dostapna vo Makedonija mislam deka samo vo 20 drzavi e dozvoleno ova ne me drzete za zbor.A inace go imam probano ova i mozam da kazam deka... Nisto od toa :(
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa kaj niv se vika partnership programa koja ne e dostapna vo Makedonija mislam deka samo vo 20 drzavi e dozvoleno ova ne me drzete za zbor.A inace go imam probano ova i mozam da kazam deka... Nisto od toa :(
....како ништо??..кои се тие 20 земји??? кој те спречува во ова виртуелно време, виртуелно да работиш и заработуваш во таква земја...., сеа нема да е баш едноставно ко лежење на кауч со коктел при рука, ама еве 50.000 долара годишно на пример се сумичка околу која чоек може и малку да се помачи...при оваа сиромаштија:) Кои се тие ветени земји..и како тоа се работи со Јутуб, има некој инфо??? :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
....како ништо??..кои се тие 20 земји??? кој те спречува во ова виртуелно време, виртуелно да работиш и заработуваш во таква земја...., сеа нема да е баш едноставно ко лежење на кауч со коктел при рука, ама еве 50.000 долара годишно на пример се сумичка околу која чоек може и малку да се помачи...при оваа сиромаштија:) Кои се тие ветени земји..и како тоа се работи со Јутуб, има некој инфо??? :)
Na primer Germanija,USA,Francija,Italija,Holandija,Kina,Japan,Svicarska i tie visoko razvieni.Tebe nikoj ne te sprecuva ali Youtube partnership momentalno ne dostapen za Makedonija i drugi zemji,moze za edno 3-5 godini bi trebalo da bide dostapno za pogolem broj na drzavi.Partnership programata na youtube raboti taka sto ti sozdavas ORIGINALNI videa,na pr:imas studio,prezentiras hardware software,proizvodi nekoj prais review i tn.I sekako imas mnogu gledanost nad 1 mill od video sto e dosta tesko :( I hope this was helpfull :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Доколку правиш нови видеа секоја недела по 1-2 да покажиш цицка нешто некој гз од комшифката ќе можеш да пукнеш 1 000 000 views па така едно 10-тина видеа и ќе те побара youtube за нивни партнер.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Јас имам сопствен канал на youtube и има една финта преку која можат да ти дадат пари но мислам дека треба да имаш видео на 3 или 5 милиони гледаност па да ти исплаќаат од youtube по 0.10 по гледаност. јас имав активирано на 2 видеа ама има уште мнгоу додека се направи 3 милиони...:(
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Јас имам сопствен канал на youtube и има една финта преку која можат да ти дадат пари но мислам дека треба да имаш видео на 3 или 5 милиони гледаност па да ти исплаќаат од youtube по 0.10 по гледаност. јас имав активирано на 2 видеа ама има уште мнгоу додека се направи 3 милиони...:(
Сподели ја финтата, не биди скржав.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Na primer Germanija,USA,Francija,Italija,Holandija,Kina,Japan,Svicarska i tie visoko razvieni.Tebe nikoj ne te sprecuva ali Youtube partnership momentalno ne dostapen za Makedonija i drugi zemji,moze za edno 3-5 godini bi trebalo da bide dostapno za pogolem broj na drzavi.Partnership programata na youtube raboti taka sto ti sozdavas ORIGINALNI videa,na pr:imas studio,prezentiras hardware software,proizvodi nekoj prais review i tn.I sekako imas mnogu gledanost nad 1 mill od video sto e dosta tesko :( I hope this was helpfull :D
Од Швајцарија сигурно можеш ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Од Швајцарија сигурно можеш ?
Швајцарија не е на листата.

Currently, the YouTube Partner Program is only available to users in Argentina, Australia, Brazil, Canada, the Czech Republic, Germany, Spain, France, the United Kingdom, India, Ireland, Israel, Italy, Japan, Korea, New Zealand, Mexico, the Netherlands, Sweden, Poland, South Africa and the United States.

http://support.google.com/youtube/bin/answer.py?hl=en&answer=82839
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
сеа нема да е баш едноставно ко лежење на кауч со коктел при рука, ама еве 50.000 долара годишно на пример се сумичка околу која чоек може и малку да се помачи...при оваа сиромаштија
Да, да 50 000 на пример се сумичка за да се помачиш. Абе за 50 000 годишно лугето на глава ке стојат 3 месеци дур не им истечит цела крв низ уши.
Еве ти нешто поплатено од youtube доколку имаш добра идеја http://fiverr.com/. Направи нешто снимај се биди креативен и секоја твоја гледаност ке биде 5 долари, што си повеќе интересен то повеќе пари.
Пробај се види како ке ти оди, а youtube е далеку од нас -со други зборови
Железото се кова додека е жешко , а кафето се пиет ко ке под остинит.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Јас имам сопствен канал на youtube и има една финта преку која можат да ти дадат пари но мислам дека треба да имаш видео на 3 или 5 милиони гледаност па да ти исплаќаат од youtube по 0.10 по гледаност. јас имав активирано на 2 видеа ама има уште мнгоу додека се направи 3 милиони...:(
Luge abe vie ne razbirate nesto.Makedonija kako drzava za partnership programata ja nema,Youtube ne poznava Makedonija a ti sto ke imas gledanost so nekoe bezvezno video ili neznam i 100 milioni da imas dzabe ti e.Od youtube zarabotuvaat samo 3-40 dusi otvori na youtube "youtube partners" i ke vidis toa se samo luge koi imaat studia originalni videa firmi i dr.Za zal toa.Pozdrav
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
заработување од ју тјуб во МК едноставно нели: НЕМА ШАНСИ...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Што се случи,нели имаше некое темиче дека јутјуб влегува како парнер на македонија ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom