Заинтересиран сум за работа во Норвешка, ваши искуства и препораки?

Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Заинтересиран сум за работа во Норвешка со БГ пасош, да не има некој некое искуство или препорака ,совет да кажи ?!?
Фала ви однапред
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Барај агенции кои посредуваат
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Не се фаќајте сите за бугарскиот пасош. Ако имате некоја препорака, сигурно добредојдена ќе му е.
Овие патриотиве на власт ни ја шитнаа државата, а ние да умреме во нејзе ? Секој спас нека си бара како што знае, пошо лошо време доаѓа. (се извинувам за малиот дел офтопик)
 
A

AnFem

Гостин
Срам да ви е! Човекот побара помош, а вие му давате овакви простачки одговори. Си ја покажавте човечноста на дело. Од каде знаете каква мака си има? Може има фамилија за гледање и никакви примања. Кој ќе му ја гледа? Вие?
Се истрчавте да го осудите, без да си ја чукнете тоа црпката и да ви текне дека освен лигушите со партиски книшки, ретко кој просперира во Македонија. Ако не можеш да му помогнеш на човек, барем не му одмагај.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Срам да ви е! Човекот побара помош, а вие му давате овакви простачки одговори. Си ја покажавте човечноста на дело. Од каде знаете каква мака си има? Може има фамилија за гледање и никакви примања. Кој ќе му ја гледа? Вие?
Се истрчавте да го осудите, без да си ја чукнете тоа црпката и да ви текне дека освен лигушите со партиски книшки, ретко кој просперира во Македонија. Ако не можеш да му помогнеш на човек, барем не му одмагај.
Brat alal da ti e,pa ne e ni cudo sto vakva ni e drzavava,,nikoj na nikogo nejke da pomogne,site samo sakaat da tones i da ti se sitat na toa.
Mnogu pati mi se ima deseno moi drugari,poznanici da mi vikaat''Uh abe te boli k*r em uzivas em mlatis pari na brod''....ja odma mu kazuvam''ajde i ti ke uzivas brat,utre te nosam do agencija pa prijavi se za brod i ti''...odma ko p***a zakutuva.

Vtor primer ima dur ziveev vo Cair,,imav eden komsija i toj imase 2 sina,taka moja generacija bea oni.Ama bolno ljubomoren covek upm,i toa na tatko mi poso tatko mi biznis so koli,kamati...sekoja vtora treta nedela nova kola pred garaza i toa samo Bmw ili Golf 3 togas,i tatko mi imase(i seuste ima) navika sekoj vtor den da ja pere kolata sam,,,toj komsijata me gleda mene kako jas ja perev togas i mi vika''abe bojata ke i izleze use malku od tolku perenje''....ja pa zainaet mu vikam''daj ako sakas i tvojata ke ja isperam,samo znaj deka ke mi trebaat bar edno 10 saata za toa''....si ja svati porakata on i si zakute.
Dur ne sum rabotel i bev zavisen od moite za nego sum bil super momce,on za mene sve najdobro.
A otidov na brod,odma mu stanav trn u oko i pa dur bev na moj prv odmor doma 2003 mi vika''i sho kako na brod''...ja mu vikam''super be komsho''....znaci eve pak fer nejkam da se falam ama on pocna da izaziva veke ko u stil''abe vie tamu bel den ne gledate,vie ste veslachi tamu''...koga go podbrav so fakti za destinacii,plati,i kakov zivot vodam od tamu covekot pocrvene od zavist veke,da mozese mislam ogin od oci ke mu izlezese,,,a jas onaka so zadovolstvo go gledam vo oci onaka cinicno i uzivam dur znam deka se jade vo sebe.

Dushmani kolku sakas ovde druze,ali zatoa cel zivot ke gledaat vo tug dvor zatoa sto gospod na takvite samo gi izmacuva a na drugi im dava sve.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Ич тасето да не те боли за гомнојадциве и форумскиве патриоти тука. Ако им се укаже некоја шанса одма ќе го натртат они гзот.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Заинтересиран сум за работа во Норвешка со БГ пасош, да не има некој некое искуство или препорака ,совет да кажи ?!?
Фала ви однапред
Најди агенција што посредува работа или изгуглај на интернет. Работа во Норвешка има, само ти треба да знаеш јазик. Со БГ пасош лесно се наоѓа работа ако знаеш норвешки јазик.
Јас барав работа преку агенции од Норвешка. Страните им се 99% на норвешки, без опција за друг јазик.
Разгледај по интернет колкави се сметките за живот во норвешка, колкави се платите, што квалификации имаш и напрај си математика дали ке ти се исплати да живееш таму, бидејки е претерано скапо. Шише водка е 100 евра.
Си ја одбрал најубавата држава во светот. Со малку мака, се надевам ке стасаш таму. :)
 
C

cige

Гостин
Многу македонци има што возат камиони во Скандинавија со бг пасоши. 3 месеци се на терен, 1 месец дома, плата 80.000 денари. Башка ако те пратат надоле накај Германија можеш да изнакупиш цигари и алкохол и горе да им ги продаваш за убава цена. Разликата во цените на прозиводите во Германија од Скандинавските земји е половина. Шпедициите се на Македонци иселеници.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Уште еден доказ зошто форумот не е веке тоа што беше од новите членови. Дечкото си побара помош, вие одма се факате за критика. Ај се кладиме дека и вие имате бугарски пасош и дека некој да ви понуди работа во странство одма ке му ја литнете? Што паметни луѓе се собраа, а ние уште у место талкаме, сеа требаше да бидиме кузнај каде со вакви луѓе. Се знае Македонецот, само за критика е роден, ништо друго.
Да ве видам вас кога ке имате фамилија за одгледување, каде ке го барате спасот. Размислете нешто пред да напишете искрено, ако имате барем малку памет.
Извинете на офтопикот али морав да се искажам.. затоа и повеќе од старите членови си заминуваат, ова е причината. Младина..:tapp:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ќе коментирам оффтопик ама многу ме интересира како се преточува патриотизам во финансиски средства за преживување?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ме мрзи да барам и да прикачам слика од актуелнава власт, се ќе ти стане јасно :D:D:D

Sent from my ST21i using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom