Заборавив да пријавам данок, што понатака?

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Вака. Сосема случајно денеска се почна тема на муабет за данок и еден колега спомна дека пријавувал данок врз основ на исплатени пари од отпад...


е сега во мојов случај - документите за персонален данок ми се предадени комплетно и уредно како што треба и во рок НО, заборавив односно не приметив дека имам примања од отпад а тие не ми се пријавени, се работи за ситна сума од 720 денара но незнам што треба да направам сега - значи исплатата по основ на плати и слично ми е се пријавена освен овие 720 за кои нажалост немам ни потврда испратено од фирмата дека ми е платен данокот....

Имал ли некој искуство со ваква ситуација да ме посоветува што да правам? Не се многу пари во прашање ама слушам муабети казни за тие што не пријавиле по 500 евра и слично а 500 евра ми се многу пари
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Можеш да поднесеш исправка, но не знам дали е тоа само доколку добиеш повик од УЈП, односно дека е направена грешка во пријавата. Дали можеш сам да направиш, не би знаел да ти кажам.

Инаку еве што пишува на крајот во брошурата за ПДД-ГДП.

Ако не те мрзи, прочитај ја цела.

КАЗНИ
Доколку не поднесете даночна пријава до 15 март 2015 година или пак во
Годишната даночна пријава нецелосно ги пријавите вашите приходи, ќе ви биде
изречена глоба за сторен прекршок.
Глобата за ненавремено поднесување, односно неподнесување на даночна
пријава и за нецелосно пријавени приходи се движи од 500 до 1.000 евра, во
денарска противвредност.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Еве што пишува на 2-та страна на образецот.

Доколку утврдите дека сте пријавиле неточни или нецелосни податоци во Годишната даночна пријава, должни сте да извршите исправка на
“ПДД-ГДП“ преку поднесување на нова исправна даночна пријава за тој даночен период.
При поднесување на исправката на претходно поднесената Годишна даночна пријава, означете го полето “Исправка на ПДД-ГДП" со внесување
на знакот "X" и наведете го даночниот период за кој се врши исправката.


Така да, земи ја веќе поднесената пријава и заедно со новата ќе ги предадеш и не би требало да има проблем.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.966
Казна, ќе ти ги чешлаат сметките. И мене не ми веруваа дека само к-15 имам за пријавување.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нјаглупо нешто што направиле.Ко да немаат увид во сметките и не знаат кој колу и од каде заработува.
Никад не сум поднел,немам ни намера да поднесувам и можат да ми се фатат за мандалото.

УЈП - Управа за Јавна Пљачка на државјаните на Македонија
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Нјаглупо нешто што направиле.Ко да немаат увид во сметките и не знаат кој колу и од каде заработува.
Никад не сум поднел,немам ни намера да поднесувам и можат да ми се фатат за мандалото.

УЈП - Управа за Јавна Пљачка на државјаните на Македонија
Ајде така ќе падне сега овој,па ова нема веќе нема да важи.:):aplauz:
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Јас имав добивка на спортска 7500 денари, треба ли да ги пријавам :icon_mrgr:?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.644
Штo пoнaтaкa сеa, пoнaтaкa немa дa зaбoрaвaш и решен прoблем.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
А што ако воопшто не пријавам?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.655
А ако баба ти даде некое стотче од пензијата, треба ли и тие пари да се пријават? Имал ли некој искуство со ваква ситуација да ме посоветува што да правам?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Момци фала ви на сите што гледавте да помогнете на некј начин. за жал на форумов има крчатори што гледаат да набилдаат некој пост повеќе - ај ке ги сватиме.

Инаку проблемот го решив - решението е како што кажа
Mr.47 може да се поправи грешката со тоа што потврдата дополнително треба да се однесе до УЈП заедно со стариот образец и плус уште 2 нови (незнам зашто 2 ми рекоа) и се врши корекција иако рокот е веќе поднесен бидејќи претходните документи што се поднесени се во законски рок.

а во однос на прашањето на @AL. - ако вопошто не пријавиш викаат казни ко демек 500 евра па сега колку ке биде вистина незнам. Почекајте па кажете што ке се случи
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Инаку проблемот го решив - решението е како што кажа
Mr.47 може да се поправи грешката со тоа што потврдата дополнително треба да се однесе до УЈП заедно со стариот образец и плус уште 2 нови (незнам зашто 2 ми рекоа) и се врши корекција иако рокот е веќе поднесен бидејќи претходните документи што се поднесени се во законски рок.

Секогаш кога се поднесува пријава, се носат по 2 примероци. Едниот е за нив, кој ќе го прегледаат, а другиот е за тебе, каде што има печат од нив дека си поднел.
2-от примерок е потребен во случај да е направена грешка во поднесената пријава, на пример математика, која откако ќе ја проверат таму, ќе бидеш известен за да си направиш корекција. За да направиш корекција, потребно е да се однесе твојот примерок кој ти бил даден, затоа што на него има архивски број, за да ја најдат грешната одма. Во спротивно, ќе треба да се проверат сите поднесени пријави, за да се најде онаа која ќе треба да се исправи.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ајде така ќе падне сега овој,па ова нема веќе нема да важи.:):aplauz:
Нека не ве лажат а вие слепо да верувате во нивните лаги дека ќе се сопнеме(y)
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Стварно дечки ако добиваш на спортска (и ако мојата добивка не е којзнај колку висока сум) треба да пријавиш или не?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Момци фала ви на сите што гледавте да помогнете на некј начин. за жал на форумов има крчатори што гледаат да набилдаат некој пост повеќе - ај ке ги сватиме.

Инаку проблемот го решив - решението е како што кажа
Mr.47 може да се поправи грешката со тоа што потврдата дополнително треба да се однесе до УЈП заедно со стариот образец и плус уште 2 нови (незнам зашто 2 ми рекоа) и се врши корекција иако рокот е веќе поднесен бидејќи претходните документи што се поднесени се во законски рок.

а во однос на прашањето на @AL. - ако вопошто не пријавиш викаат казни ко демек 500 евра па сега колку ке биде вистина незнам. Почекајте па кажете што ке се случи
Веќе си нашол решение. И јас заборавив да додадам два приливи на средства за кои има платено данок, па рекле дека може да се направи промена во Април, штом завршат со процесирање на поднесените пријави. Инаку пред 3-4 години исто така заборавив да поднесам пријава за еден дополнителнен прилив, а ми текна за тоа многу доцна, т.е. по 2 години. Се работеше за мала сума на која и беше платен данок, 15 иљадарки за кирија. Дали ми простиле затоа што сумата е оданочена, или пак затоа што е релативно мала, или пак не откриле дека не сум ги пишал во пријавата, не знам. До денешен ден не дошол никаков олош да ме лиши од слобода и/или да ми одземе имот и здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom