Ефтина работна сила, деградирање на трудот и феноменот "познат работодавач"

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нема аргати за да го соберат родот од нивите

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=331B96278974CE4C922A16C4136B59B0

Eve deka ima rabota i vo MK ajde prijavuvajte se za praktikanstvo :ROFLMAO:
Еј Во Италија знам брачен пар за помалку од три месеци колку што трае тоа либерализацијата еве сега си идат со пари 6000 евра, 3000 евра таа 3000 евра тој. Работа на лозја па сега види ти....
 
T

Tetro

Гостин
Нема аргати за да го соберат родот од нивите

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=331B96278974CE4C922A16C4136B59B0

Eve deka ima rabota i vo MK ajde prijavuvajte se za praktikanstvo :ROFLMAO:
на плус 40 степени за 200 до 400 денари,...
.... родот ќе им скапе на нивите

Нека скапе, да им е*ем матер на лакомоста. Земал некој под концесија голема површина за ефтино, сака ефтина работна сила, за на крај да ќари.​
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
на плус 40 степени за 200 до 400 денари,...
.... родот ќе им скапе на нивите

Нека скапе, да им е*ем матер на лакомоста. Земал некој под концесија голема површина за ефтино, сака ефтина работна сила, за на крај да ќари.​
Страм ги било за ќар работат место да отворат ЕнЏиОу и да се борат за геј права.:tapp:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега ќе речат ајде ти пријателе скопско дете магистер по атомска физика шо се пријавуваш повеќе од една година во завод и нема работа за тебе :icon_lol:, да се намали дипломата и со средно гимназија Јосип Броз Тито трк до Валандово калинки да береш ако не чкрт од завод :icon_lol:.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Еј Во Италија знам брачен пар за помалку од три месеци колку што трае тоа либерализацијата еве сега си идат со пари 6000 евра, 3000 евра таа 3000 евра тој. Работа на лозја па сега види ти....
A sto ja treba da gledam treba da gledat onie sto se do 27 godini niv gi faca zakonot ..:LOL: .Primer se prijavuva nekoj sto ima lojze da vraboti nekogo za 3 meseci mu placa po 4-5 iljadi mesec e aj ti odbi da rabotis odma odis vo kategorija ne baras rabota uste ako si malku povece odalecen pa posle rabotata se vozis so avtobus toa se vika filing em te utepa sonce em te tepa vozenje ...
Vazno ne sedime doma mora da rabotime he he
Jas se cudam kaj ce gi zaposlat koga industrijata otpusta rabotnici fabriki prenatrupani so rabotnici procitajte na
www.TIME.mk vo ekonomoja pa ce vi bide pojasno sto pisuvam
--- надополнето: 29 јуни 2012 во 13:25 ---
Сега ќе речат ајде ти пријателе скопско дете магистер по атомска физика шо се пријавуваш повеќе од една година во завод и нема работа за тебе :icon_lol:, да се намали дипломата и со средно гимназија Јосип Броз Тито трк до Валандово калинки да береш ако не чкрт од завод :icon_lol:.
ha ha ha dobar si me nasmeja taka ce i da bide ...srbite velat zivi bili pa videli
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
146
Поени од реакции
50
Сега ќе речат ајде ти пријателе скопско дете магистер по атомска физика шо се пријавуваш повеќе од една година во завод и нема работа за тебе :icon_lol:, да се намали дипломата и со средно гимназија Јосип Броз Тито трк до Валандово калинки да береш ако не чкрт од завод :icon_lol:.
Јас не сум чул некој да нашол работа од завод. Негде прочитав дека од 350000 пријавени лица Заводот за една година им нашол работа на 450. Шансите се 0.1% заводот да ти најде работа. Незнам ни зошто се пријавуват лица таму не ти се исплати ни кондурите што си ги абеш до таму. Ради статистика да се пријавуваш?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Јас не сум чул некој да нашол работа од завод. Негде прочитав дека од 350000 пријавени лица Заводот за една година им нашол работа на 450. Шансите се 0.1% заводот да ти најде работа. Незнам ни зошто се пријавуват лица таму не ти се исплати ни кондурите што си ги абеш до таму. Ради статистика да се пријавуваш?
A ne sega ce gi zaposlat vo zemjodelie koj odbie go nema vo onie sto trazat rabota i da vidis kako se namaluva nezaposlenosta
 
Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
Младите и невработени лица до 27 години, како и заинтересираните работодавци, преку јавен повик ќе може да аплицираат за програмата за практиканство како прво работно искуство до вработување. Со обуката кај познат работодавач ќе бидат ангажирани 1.000 невработени лица со образование слично на потребите на компаниите.

Обуките ќе траат три месеци и за тој период практикантите ќе добиваат по 5.000 денари месечно, а невработените лица кои ќе се обучуваат кај познат работодавач по 4.400 денари, кој ќе плаќа и персонален данок и осигурување во случај на повреда. Во двата случаја, компаниите ќе имаат обврска да вработат 50 проценти од вкупно ангажираните лица и да ги задржат на работа во период од една година.Двата огласа ќе траат до 17 јули2012.

Еве мене ме интересира дали огласот се однесува за студентите? Никаде нее е напоменато ...некако ми се чини како ''гола вода'' огласов. Има ли заинтересирани кандидати и што мислите другите?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Дај барем кажи од кај ти е ископирано ова, извор... Повеќе информации ако имаш
 

Santiago

Cocalero
Член од
4 јуни 2012
Мислења
97
Поени од реакции
31
Младите и невработени лица до 27 години, како и заинтересираните работодавци, преку јавен повик ќе може да аплицираат за програмата за практиканство како прво работно искуство до вработување. Со обуката кај познат работодавач ќе бидат ангажирани 1.000 невработени лица со образование слично на потребите на компаниите.

Обуките ќе траат три месеци и за тој период практикантите ќе добиваат по 5.000 денари месечно, а невработените лица кои ќе се обучуваат кај познат работодавач по 4.400 денари, кој ќе плаќа и персонален данок и осигурување во случај на повреда. Во двата случаја, компаниите ќе имаат обврска да вработат 50 проценти од вкупно ангажираните лица и да ги задржат на работа во период од една година.Двата огласа ќе траат до 17 јули2012.

Еве мене ме интересира дали огласот се однесува за студентите? Никаде нее е напоменато ...некако ми се чини како ''гола вода'' огласов. Има ли заинтересирани кандидати и што мислите другите?
LINK ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Младите и невработени лица до 27 години, како и заинтересираните работодавци, преку јавен повик ќе може да аплицираат за програмата за практиканство како прво работно искуство до вработување. Со обуката кај познат работодавач ќе бидат ангажирани 1.000 невработени лица со образование слично на потребите на компаниите.

Обуките ќе траат три месеци и за тој период практикантите ќе добиваат по 5.000 денари месечно, а невработените лица кои ќе се обучуваат кај познат работодавач по 4.400 денари, кој ќе плаќа и персонален данок и осигурување во случај на повреда. Во двата случаја, компаниите ќе имаат обврска да вработат 50 проценти од вкупно ангажираните лица и да ги задржат на работа во период од една година.Двата огласа ќе траат до 17 јули2012.

Еве мене ме интересира дали огласот се однесува за студентите? Никаде нее е напоменато ...некако ми се чини како ''гола вода'' огласов. Има ли заинтересирани кандидати и што мислите другите?
Не ова е за невработени лица кој немаат доволно стручна спрема за да работат одредена работа, затоа се овие пракси.. за студентски пракси (летни) кои владата ги даде како задолжителни за секој студент имаш овде :
http://forum.kajgana.com/threads/Огласи-за-летна-пракса-во-компании-ширум-Македонија.61711/
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Има ваква тема Канта
А од кога си ти шериф на форумов па да кажуваш за каде е темава?
Има ваква и истата ќе биде споена со веќе постоечката, а ти ќе бидеш баниран од тема за шерифување.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Полесно до вработување или до бришење од листата на

невработени?


http://www.time.mk/read/4b24242521/46cce7a324/index.html


Koj lud ce ve zaposli ako go procita ova malku ima takvi

Нов бран на глобална рецесија во септември!

Сe посилни стануваат анализите дека светот ќе го зафати нова рецесија во септември, која ќе биде уште пострашна од претходната од 2008 година. Ова го потврдува и ММФ, врз основа на анализата на Лук Лејвен и Фабиан Валенсиа, кои до овој заклучок дојдоа врз основа на проучувањата на историјата на сите глобални и финансиски кризи

http://www.time.mk/read/NONE/94c579a636/index.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom