Електронско пријавување на факултет 2012

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Teenage girl, 24 јули 2012.

1. trajches

trajches

Член од:
    12 август 2012
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    3
    Имам проблеми со системот за електронско пријавување на уписи за Факултетот Земјоделски науки и храна во страната за пријава за прв циклус (додипломски) студии во последното јазиче "Поднесување" страната е празна и не ги пишува документите кои се потребни за пријавувањето и неможам да генерирам уплатница или да ги испечатам Интерниот пријавен лист, Универзитетскиот пријавен лист, Изјава за неподигање на документи како и другите документи, односно ги има само копчето "Назад" и "Прати". На прикачената слика може да видите како тоа изгледа.

Дали некој го има овој проблем?

Прикачени податотеки:

• 1eupisi.jpg
      1eupisi.jpg
      Големина:
      106,3 KB
      Прегледи:
      22
  2. Fiksen

Fiksen

Член од:
    4 август 2012
    Мислења:
    85
    Допаѓања:
    13
    Кај тебе пишува дека пријавата е веќе (успешно) пратена. o_O

Мој совет да пробаш уште еднаш. Јас аплицирав и ми го даде и последното јазиче. :pipi:
  3. Amaterasu

Amaterasu 123123113

Член од:
    17 април 2012
    Мислења:
    656
    Допаѓања:
    534
    Не си единствен со таков проблем, истиот го имаат и неколку мои другари, изгледа документите не се достапни за сите факултети.
  4. trajches

trajches

Член од:
    12 август 2012
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    3
    Сите кои имавте ваков проблем пробајте сега, грешката е исправена.
  5. Charlie Brown

Charlie Brown

Член од:
    5 декември 2009
    Мислења:
    411
    Допаѓања:
    53
    можи на три различни факултети на УКИМ да аплицирам онлајн?
  6. wok14ok

wok14ok

Член од:
    2 јули 2012
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    17
    Извинете господа од УКИМ, ама пријавувањето ниту е целосно електронско, како што велите, ниту системот ви функционира. Веќе создадовте општа конфузија, бидејќи системот час ги дава, час не ги дава потребните документи, а за факултетите со приемен, како архитектонскиот, исфрла погрешна уплатница (која патем, ќе се појави ако електронскиот систем е расположен). Универзитетската пријава се појавува и во електронска форма (ако се појави) и истовремено се наложува (исто така ако се појави) истата да се купи во книжара, но овојпат со уплата за такса 50 ден. На видео упатството на страната на УКИМ, се дава пример на внесување моминско презиме за машки кандидат - претпоставувам манифестација на духовитост. Електронскиот систем веќе се блокира, поради навалата на апликантите за мал временски период, диктирана од задоцнетото давање на матурските дипломи, два-три дена пред пријавувањето. Значи, електронски е само хаосот, а студентите пред себе имаат неколкудневна одисеја по пошти, банки, шалтери и сл. Што е најинтересно, службите на факултетите ден пред пријавувањето не знаат да кажат од колку до колку часот е пријавувањето - чекале усогласување со УКИМ. УЖАС!!!!!
    На zelenko, MyloXyloto и Shutter-.- им се допаѓа ова.
  7. MyloXyloto

MyloXyloto

Член од:
    23 јуни 2008
    Мислења:
    2.713
    Допаѓања:
    2.231
    Многу ми е страв да не не ме примат поради ова електронското. Иначе сите документи ги доставив и таа рече дека тоа што на компјутер ме прочитаа непотполна апликација немало врска, но сепак потсвесно нешто ми е страв, а интерниот пријавен лист од интернет ми беше скроз потполнет немаше ништо непотполнето. :(
  8. sani6

sani6

Член од:
    21 јануари 2012
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    2
    Зашто кога ке ја отворам страната за да се приавам електронски неможам да се регистрирам туку само да се најавам .. Сакам во втор рок да се запишам
  9. psyTrance

psyTrance

Член од:
    30 септември 2008
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас го имам истиот проблем, сакам да се запишувам на трет уписен рок а неможам да се регистритам на уписи.уким.мк .... оти нема воопшто такво копче....А исто имам прашање.... На 17.09.2012 се третите уписи сигурно или ???? фала однапред
  10. честа

честа Спор

Член од:
    25 септември 2008
    Мислења:
    1.274
    Допаѓања:
    886
    Да, да на 17 ти се. :)
    И јас го имам истиот проблем, може ќе пуштат денови да можеш да се регистрираш.:)

Сподели преку: