Електронско пријавување на факултет 2012

Член од
1 март 2012
Мислења
53
Поени од реакции
10
На интернет пред некој ден излезе конкурс за пријава на факултет.Дали пријавата се пополнува и праќа сега или мора тоа да биде на 16-ти август?И дали и покрај тоа што ќе се пријавиш електронски мораш повторно да се појавиш на факултет на 16-ти?Ве молам за одговори зошто мислам дека нема да бидам во Македонија на денот на уписите :)Конкретно за економски факултет станува збор.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
На интернет пред некој ден излезе конкурс за пријава на факултет.Дали пријавата се пополнува и праќа сега или мора тоа да биде на 16-ти август?И дали и покрај тоа што ќе се пријавиш електронски мораш повторно да се појавиш на факултет на 16-ти?Ве молам за одговори зошто мислам дека нема да бидам во Македонија на денот на уписите :)
За УКИМ мислам дека може да се пријавиш кога сакаш, а документите (диплома и свидетелства) треба да се однесат на денот на уписите.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Дајте подетално кажете ако знаете, каде се пријавува, зашто не знаев, пред некој ден разбрав дека требало и електронски да се пријавуваме...o_O
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.139
Поени од реакции
1.078
Дајте подетално кажете ако знаете, каде се пријавува, зашто не знаев, пред некој ден разбрав дека требало и електронски да се пријавуваме...o_O
Електронското пријавување не е задолжително... иначе еве го линкот http://www.upisi.ukim.mk/Account/Login.aspx?ReturnUrl=/
 
Член од
1 април 2012
Мислења
212
Поени од реакции
549
Кога се пополнува електронската пријава, ако оставиш нешто непополнето и отидеш на следен чекор, после може ли пак да се вратиш на тоа да го дополниш?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дали по пријавувањето добивте идентификациски број ? Пријавив и вели дека пријавувањето е успешно меѓутоа не ми се појави бројче како за пријавата за во студентски дом .
 

*eLeNa*

мјаѕ.ιgℓєѕιαѕ ^^
Член од
6 март 2008
Мислења
98
Поени од реакции
16
Дали по пријавувањето добивте идентификациски број ? Пријавив и вели дека пријавувањето е успешно меѓутоа не ми се појави бројче како за пријавата за во студентски дом .
И јас се прашував истото, се распрашав по другиве и испадна дека тој идентификационен број, т.е. број на електронска апликација е истиот тој број што ти е запишан на Интерниот лист што ти се појавува на претпоследниот чекор - Преглед. Во горниот десен агол има БРОЈ НА ПРИЈАВА.
Најверојатно, тоа е тој број. :)
--- надополнето: 11 август 2012 во 15:08 ---
Дечки, ме интересира дали на последниот чекор од апликацијата, под полето „прати“ ви се појавија потребни документи и линкови за принтање на некои од нив, зошто требало да стојат тука долу, а мене ми е празно, нема ништо.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Дечки, ме интересира дали на последниот чекор од апликацијата, под полето „прати“ ви се појавија потребни документи и линкови за принтање на некои од нив, зошто требало да стојат тука долу, а мене ми е празно, нема ништо.
Првиот пат кога се пријавував немаше ништо. Сега има 3 документи.. Пријавен лист, интерен лист и изјава за националност.


А знае ли некој да ми каже кога е ден за пријавување кога за запишување. Дали е тоа исто или не? И ако не е исто, на кој ден треба да се достават дипломата и свидетелствата. Да не правам дупли трошок...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Кај мене ги има потребните документи и некој нека ми каже дали сето тоа треба да се испечати тоа потврда за уплата 300 ден, интерен пријавен лист и изјава за неподигање на документи и да се однесат сите тие во четврток со погоре наведените документи?
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
А на Гоце Делчев во Штип што е,и на тој ли треба електронско пријавување?Ја барам неможам никаде да најдам,на тој линкот погоре тој е за Кирил и Методиј во Скопје.Ај нека каже некој.
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
А на Гоце Делчев во Штип што е,и на тој ли треба електронско пријавување?Ја барам неможам никаде да најдам,на тој линкот погоре тој е за Кирил и Методиј во Скопје.Ај нека каже некој.
Само на УКИМ е електронски пријавувањето. На УГД не треба.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Префрлете ги од листата лево во листата десно посакуваните студиски програми, по опаѓачки редослед на вашите приоритети. Најгоре ставете ја студиска програма на која најмногу претендирате да се запишете.

Шо сака да каже ова погоре дека мора да се внесе и друг смер (насока) при електронското запишување, затоа што доколку не си примен на саканиот може ќе те примат на другиот (резервниот), така?
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Vaka znaci: idete u knizara i zemate toa uplatnica so taksena marka(u temata matura mislim deka ima kako treba da e popolneta), tie dokumentite sveditelstvata,diplomata,uverenie za drzavjanstvo i izvodot treba da se odnesat originalite, da se napise uplatnica za na fakultetot toa simnete go i ke vidite kako treba da ja popolnite, a tie dvete interen list i univerzitetski list isprintajte gi za sekoj slucaj, pa ke vidime dali na fakultetot ke trebaat, jas taka ke napravam pa ke vidam.
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Префрлете ги од листата лево во листата десно посакуваните студиски програми, по опаѓачки редослед на вашите приоритети. Најгоре ставете ја студиска програма на која најмногу претендирате да се запишете.

Шо сака да каже ова погоре дека мора да се внесе и друг смер (насока) при електронското запишување, затоа што доколку не си примен на саканиот може ќе те примат на другиот (резервниот), така?
Да.
Во случај да не си примен на првоизбраната студиската програма, автоматски одиш на втората.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Isto taka ova so internive listovi moze pretstavuva kako bi ni izgledale prijavnite listovi na denot na prijavuvanjeto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom