Експресно поминаа измените – придонеси и за хонорарците!

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
nekoj na temava predviduvase kako baba vangja deka so zakonov kje se prefrlele honorarcite vo redovno vraboteni...
https://www.facebook.com/bojanshashevski/posts/10202118324918899
Очигледно утрински нашле добар повод да си ја скратат редакцијата како што правеле последниве години. Тоа што нема да го видиме се фејсбук статуси во кои пишува "Луѓе од 1 јануари годинава конечно мојот газда ме пријави на таа сума за која што всушност работев последниве 5-10 години".
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
i sea?kje se prefrlaat honorarcite vo redovno vraboteni?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kje spodelis nekoj slucaj za balans?
da ne ispadne temava pesimisticka
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ovie rezultati(otkazi)ne se brojat na zakonot nego na politika na firmata?
a dali site sledni vrabotuvanja kje bidat radi zakonot ili nekoe tuk tamo kje se protne radi kompetentnost na rabotnikot?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ovie rezultati(otkazi)ne se brojat na zakonot nego na politika na firmata?
a dali site sledni vrabotuvanja kje bidat radi zakonot ili nekoe tuk tamo kje se protne radi kompetentnost na rabotnikot?
Не знам еве ти кажи ти си тој што се занимава со исклучоци.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
epa ti dva posta pogore rece deka otpustanjata vo vesnikot ne se radi zakonot,nego bile planirani. vrz osnova na sto go donese takviot zaklucok?
da znaeme koj e kriteriumot za ponatamu.koi vrabouvanja/otkazi se genuine a koi se radi zakonot.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
epa ti dva posta pogore rece deka otpustanjata vo vesnikot ne se radi zakonot,nego bile planirani. vrz osnova na sto go donese takviot zaklucok?
da znaeme koj e kriteriumot za ponatamu.koi vrabouvanja/otkazi se genuine a koi se radi zakonot.
Па прчитај го текестот пријателе. Пред 3 години се дигна голема галама кога ги отпуштија тие 11 луѓе. Сега продолжиле да го држат човеков на хонорар иако како што вели самиот бил практично вработен а и повеќе од тоа. Го искористувале додека можеле и кога дошол редот да му ги покријат реалните и заслужни давачки за пензинско инадлиско и социјално го отпуштиле.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
znaci...spored tebe zakonot samo pomognal da se prekine agonijata na covekov?
a.k.a. mu napravilo dobro?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
znaci...spored tebe zakonot samo pomognal da se prekine agonijata na covekov?
a.k.a. mu napravilo dobro?
Види јас не можам да предвидам како ќе му се одвива животот на човеков понатаму, но сите опции се отворени. како што кажав сто пати сум бил во слична ситуација и бркањето/отказот ми донесоа многу позитивни работи во животот. Во секој случај да бидеш хонорарец за мали пари без платени никакви придонеси за толку години мораш да признаеш дека не е опција. Како и да е поентата е дека потенцираш исклучоци.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
sea velis ne mozes da predvidis. na temata za zonite predviduvas i na ovaa tema predviduvas.
zosto reteriras sega?
isklucoci do sega ima dva,vest i utrinski. daj ti bar dva slucai na vrabotuvanje od honorarci vo redovni posle 1vi januari.
kje imas doblest da mu kazes na covekot deka otkazot e usvari dobra rabota za nego?
kje ja primenis tvojata deviza i kje dades li otkaz od segasnata rabota za da ti se slucat novi pozitivni raboti?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Во ред ме убеди. Укинете го законот, нека се врати човеков да зима 11.000 без платени придонеси у следниве 15 години.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Музеи на Македонија (државна институција) ги избрка сите хонорарци кои со години работеа таму.
Уште еден пример за тоа како новата мерка на власта за арач, го зголемува вработувањето на хонорарците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom