Економски факултет (reloaded)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.223
Поени од реакции
6.697
Помош за МИС на испит..
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
49
Поени од реакции
2
Dali nekoj znae koj e asistent na Ljubomir Drakulevski..nikako nemozam da go najdam profesorot a itno mi treba za ocenka ..ako znae nekoj ve molam pisete
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Трговско ваљда. Можеби и Производен менаџмент, ама гледам Постолов го предава, да не се зезнеш.

МТТ е задолжителен во четврта на Надворешна трговија, со заокружување е и кејс, но неизбежно e познавање на материјата од предметите од истиот смер, така да не.

Аграрна политика исто некои многу лесно поминаа, некои не. Глуп предмет е сигурно, јас намерно не го избрав поради содржината. Со отворени прашања е.

Теорија на организација, никако.

Другите сум ги немал, ама не ми идат како за изборни.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
МТТ е задолжителен во четврта на Надворешна трговија, со заокружување е и кејс, но неизбежно e познавање на материјата од предметите од истиот смер, така да не.
МТР е тој со заокружување и кејс, не е кој знај колку тежок, а МТТ е ѓавол и пол во споредба со МТР и е со 15 опширни прашања на испит и кол.

Sent from my Nokia 3310 using Slapahoe
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Менаџмент како е на испит сега во Август? Искуство од претходните години?
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
МТР е тој со заокружување и кејс, не е кој знај колку тежок, а МТТ е ѓавол и пол во споредба со МТР и е со 15 опширни прашања на испит и кол.

Sent from my Nokia 3310 using Slapahoe
Збориш за МТТ кај Катерина така? Пошо јас слушвав дека е ок предмет и дека професорката била ок и немало мн. матријал. Може малку подетелно да ми кажеш за него ако го имаш слушано кај Катерина и дали има врска тоа што до сеа немам слушано предмети од областа на надворешна трговија, а тој е задолшителен за четврта год. на тој смер.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Збориш за МТТ кај Катерина така? Пошо јас слушвав дека е ок предмет и дека професорката била ок и немало мн. матријал. Може малку подетелно да ми кажеш за него ако го имаш слушано кај Катерина и дали има врска тоа што до сеа немам слушано предмети од областа на надворешна трговија, а тој е задолшителен за четврта год. на тој смер.
Предметот е ок, но професоркава не баш. Материјал нема кој знај колку ама па затоа полагањата кај професоркава се многу потешки од се друго со повеќекратен избор. 15 прашања, објасни, наведи, наброј, зашто, како, што... На колоквиум дури во едно прашање по 2-3 прашања поставува и ако не е пишано се како што треба крати поени па се случува да имаш пишано кај сите прашања по малку, ама да немаш поени ни за 6ка. На испит конкретни прашања поставува, навидум полесни, ист начин на полагање како на кол. Материјал главно презентации, присуство задолжително, монотони предавања, гости предавачи, активност преку предавања од студенти.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Да, се збунив, за МТР зборев.

Предметот е ок, но професоркава не баш. Материјал нема кој знај колку ама па затоа полагањата кај професоркава се многу потешки од се друго со повеќекратен избор. 15 прашања, објасни, наведи, наброј, зашто, како, што... На колоквиум дури во едно прашање по 2-3 прашања поставува и ако не е пишано се како што треба крати поени па се случува да имаш пишано кај сите прашања по малку, ама да немаш поени ни за 6ка. На испит конкретни прашања поставува, навидум полесни, ист начин на полагање како на кол. Материјал главно презентации, присуство задолжително, монотони предавања, гости предавачи, активност преку предавања од студенти.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Не ти е задолжително присуството нема врска. Мене ми беа океј и двата предмети кај Катерина, ми оде пишувањето и не ми беше никаков проблем. Треба убаво да се знаат презентациите и тоа е тоа. Инаку не знам дали да ти го предложам, како што реков многу информации има од претходни предмети, не знам дали би ти била јасна целата материја.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Да, се збунив, за МТР зборев.


Не ти е задолжително присуството нема врска. Мене ми беа океј и двата предмети кај Катерина, ми оде пишувањето и не ми беше никаков проблем. Треба убаво да се знаат презентациите и тоа е тоа. Инаку не знам дали да ти го предложам, како што реков многу информации има од претходни предмети, не знам дали би ти била јасна целата материја.
Професорица инсистира за присуство, ама не се трпи колку е досадно и бескорисно. Ако фалат поени за положување, на врв јазик и е присуството "...не доаѓате на предавања после ништо не знаете и пишувате глупости и барате да ве пуштам..." Не вреди, има многу покорисни предмети од нејзините два, млатење празна слама.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
А за регионална економија некој нешто да ми каже? Пошто му требаат 2 скоро сигурно ми е дека ќе го земам трговско ама ми треба уште еден, демографија, ОБНС, јазиците, деловна етика, квантитативни методи, ми се земани веќе. Се мислам за аграрна ама сите викаат дека е ептен досадно па за тоа барам алтернатива, некој што нема да биде ептен тежок а ќе биде интересен и ќе научам нешто. Или вие ако имате некој предлок кажете :)
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Мора ли да се плати:
- 750 ден. за "информативни, информатички, културни и спортски активности"
- 3330 ден. за предметни програми, водич низ студиите...
- 200 ден. за студентски парламент
???
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Економија на инвестиции искуство? Присуство дали бара, дали има дополнителен проект за повеќе поени? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom