Економски факултет (reloaded)

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Михаил флексибилен е да те пушти ако ти е последен испит, и ако падниш за два поени? За Меѓународни финансии прашувам. Башка и проект правев во сесијата, а и мислам задачата со арбитража пола ми е точна, би можело да ми даде поен плус.
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Михаил флексибилен е да те пушти ако ти е последен испит, и ако падниш за два поени? За Меѓународни финансии прашувам. Башка и проект правев во сесијата, а и мислам задачата со арбитража пола ми е точна, би можело да ми даде поен плус.
Кире уште е асистент? Ако е он оди кај него, фин е.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво дечкиии,знае некој основна статистика ми треба помош да решам 3 задачи :):):):):):):)
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Здраво колеги. Сакам да прашам долку се запишам на мастер студии на економски во јануарскиот рок, дали ке имам право да ги полагам предметите од зимскиот семестар ? Дали има некој такво искуство.
Ви благодарам
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Здраво колеги. Сакам да прашам долку се запишам на мастер студии на економски во јануарскиот рок, дали ке имам право да ги полагам предметите од зимскиот семестар ? Дали има некој такво искуство.
Ви благодарам
Јас така се запишав. Ги полагав тие од летен семестар во јуни, и дел од зимскиот ги полагав во септемвриска сесија.
Кога дојде рок за запишување, теткицата (Виолета мислам се викаше) ми бараше повторно да ги запишам и платам предметите. Не сакаше да ми пријави да полагам во јануари без да ги платам, а некако ме фаќаше доста скапо (22 и нешто евра од кредит, 3 предмети со по 9 кредити имав). Направив копија од договорот каде што пишува дека ме следува три сесии (јануарска, јунска и септемвриска) и поднесов барање до катедрата да ми се одобри јануарска како трета сесија, бијдеќи не ми е овозможена.
Ми го одобрија барањето и си полагав во јануари (среќа не паднав ништо, инаку требаше цела година да чекам за да ги запишам пошто се зимски :D).
Така да искрено, информирај се прво и прашај ја таа на студентски, да не нашле некоја причина да ти го одбијат барањето па пак да плаќаш. Подобро полагај некој од тие во јуни и остатокот од септември.
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Јас така се запишав. Ги полагав тие од летен семестар во јуни, и дел од зимскиот ги полагав во септемвриска сесија.
Кога дојде рок за запишување, теткицата (Виолета мислам се викаше) ми бараше повторно да ги запишам и платам предметите. Не сакаше да ми пријави да полагам во јануари без да ги платам, а некако ме фаќаше доста скапо (22 и нешто евра од кредит, 3 предмети со по 9 кредити имав). Направив копија од договорот каде што пишува дека ме следува три сесии (јануарска, јунска и септемвриска) и поднесов барање до катедрата да ми се одобри јануарска како трета сесија, бијдеќи не ми е овозможена.
Ми го одобрија барањето и си полагав во јануари (среќа не паднав ништо, инаку требаше цела година да чекам за да ги запишам пошто се зимски :D).
Така да искрено, информирај се прво и прашај ја таа на студентски, да не нашле некоја причина да ти го одбијат барањето па пак да плаќаш. Подобро полагај некој од тие во јуни и остатокот од септември.
Јас сигурно ке се распрашам пред да се запишам.
Ви благодарам.[DOUBLEPOST=1466973440][/DOUBLEPOST]
Јас така се запишав. Ги полагав тие од летен семестар во јуни, и дел од зимскиот ги полагав во септемвриска сесија.
Кога дојде рок за запишување, теткицата (Виолета мислам се викаше) ми бараше повторно да ги запишам и платам предметите. Не сакаше да ми пријави да полагам во јануари без да ги платам, а некако ме фаќаше доста скапо (22 и нешто евра од кредит, 3 предмети со по 9 кредити имав). Направив копија од договорот каде што пишува дека ме следува три сесии (јануарска, јунска и септемвриска) и поднесов барање до катедрата да ми се одобри јануарска како трета сесија, бијдеќи не ми е овозможена.
Ми го одобрија барањето и си полагав во јануари (среќа не паднав ништо, инаку требаше цела година да чекам за да ги запишам пошто се зимски :D).
Така да искрено, информирај се прво и прашај ја таа на студентски, да не нашле некоја причина да ти го одбијат барањето па пак да плаќаш. Подобро полагај некој од тие во јуни и остатокот од септември.
Јас сигурно ке се распрашам пред да се запишам.
Ви благодарам.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
Јас така се запишав. Ги полагав тие од летен семестар во јуни, и дел од зимскиот ги полагав во септемвриска сесија.
Кога дојде рок за запишување, теткицата (Виолета мислам се викаше) ми бараше повторно да ги запишам и платам предметите. Не сакаше да ми пријави да полагам во јануари без да ги платам, а некако ме фаќаше доста скапо (22 и нешто евра од кредит, 3 предмети со по 9 кредити имав). Направив копија од договорот каде што пишува дека ме следува три сесии (јануарска, јунска и септемвриска) и поднесов барање до катедрата да ми се одобри јануарска како трета сесија, бијдеќи не ми е овозможена.
Ми го одобрија барањето и си полагав во јануари (среќа не паднав ништо, инаку требаше цела година да чекам за да ги запишам пошто се зимски :D).
Така да искрено, информирај се прво и прашај ја таа на студентски, да не нашле некоја причина да ти го одбијат барањето па пак да плаќаш. Подобро полагај некој од тие во јуни и остатокот од септември.
Мене сеа не ми е јасно дали ако се запишеш во јануари тоа значи дека не ги слушаш предметите од зимски семестар, туку само ги полагаш??
И кој смер би го препорачале?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Мене сеа не ми е јасно дали ако се запишеш во јануари тоа значи дека не ги слушаш предметите од зимски семестар, туку само ги полагаш??
И кој смер би го препорачале?
Да, не ги слушаш, само ги полагаш. Секако, ако ти дозволат. За да ги слушаш, ќе треба пак да ги платиш, како што пишав околу 20 и нешто евра од кредит, повеќето предмети се со 9 кредити.

Ако не ти треба магистерски, мој совет е многу добро да размислиш дали да се запишеш. За работа верувај многу мал удел има, 90% од моите колеги (вклучувајќи ме и мене) се каат што се имаат запишано. Подобро е некоја стипендија во странство да бркаш, отколку тука.

Смер зависи што сакаш кариера да тераш. Ако ти е колку да се заврши само, пак ќе ти речам размисли два пати.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Знае некој во август од кој датум отрпилика почнуваат со бранење на дипломските?
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Дали знаете како оди постапката за поништување оцена и преполагање на предмет?
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Дали некој има прашања по Производен,кога е со раскажување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom