Економски факултет (reloaded)

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Profesore Kiril Postolov, ako go citate ova ve pozdravuvam mnogu i ve zamoluvam da ne bidete pre strogi vo konstruiranjeto na kolokviumite i nivnoto ocenuvanje :)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
За Економика ако се притресвате заебете факс...
Зашо бе? Не е предмет за потценување, дефинитивно. Јас би го сместила во ранг со предметите на Шуклев, материјалот е тука негде со тежината, само што принципот на Дебарлиев и Постолов е полесен.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
По ова што го читам, очигледно е дека економика последниве 2 години колоквиумите и испитите се многу потешки него ли што беа претходно, барем мене така ми се чини.
И јас кога полагав не важеше за лесен предмет, баш напротив, али да има некои 10тина посто пролазност(колку што видов последниов пат), бетер и од менаџмент и математика, тоа е страшно...
 
Z

ziko bt

Гостин
Шо можи да има сменато? Па луѓе тој е принципот, набројуванки. Па за скрипта од 50 страни да се жалиш срамота е. Научетеја и на колоквиум под 8ка не сте.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Шо можи да има сменато? Па луѓе тој е принципот, набројуванки. Па за скрипта од 50 страни да се жалиш срамота е. Научетеја и на колоквиум под 8ка не сте.
Вака испаѓа дека Англиски полагаш... А оваа реченица може и за сите предмети да важи. Абе скрипта е немаш гајле.
Тежок е економика, недај Боже на испит да се остави, многу е мачен.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Според мене не е толку тежок економика колку што е уствари досаден и одбивен предметот, ја мислам затоа многу луѓе не го положуваат, и не би го сместила заедно со менаџмент зашо сепак таму шуклев тешки прашања даваше. Може стварно на испит е потежок или сменил приницип на полагања шо знам, ја на колоквиуми го положив и лесно поминав, другарка ми па на испит го положи со два дена учење од скрипти, друга колешка па го презапишува по втор пат. Кој како ќе си го сфати предметот и со своја среќа :toe:
 
Последно уредено:
Z

ziko bt

Гостин
Порано велеа ако положиш економика и математика пола факултет ти е завршен. :D
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Шо можи да има сменато? Па луѓе тој е принципот, набројуванки. Па за скрипта од 50 страни да се жалиш срамота е. Научетеја и на колоквиум под 8ка не сте.
Аха, така е тоа.
Ако си полагал менаџмент повеќе од 4-5 сесии јасно ти е како може да се смени испит, нормално не може да се смени материјалот, тој е , ама има голема разлика дали ќе ти даде основни набројуванки, некои идиотски као: кои се функции на менаџмент на пример, или па некои од некоја табела со 30 такви подточки што ни на крај памет не би ти текнало да го учиш.
Пример минатава августовска сите збореа дека најосновните работи ги дал на испитот Шуклев.

Реално, се е до волјата на професорот и до тоа колку он смета дека ти треба да имаш научено за да поминеш...
 
Z

ziko bt

Гостин
Аха, така е тоа.
Ако си полагал менаџмент повеќе од 4-5 сесии јасно ти е како може да се смени испит, нормално не може да се смени материјалот, тој е , ама има голема разлика дали ќе ти даде основни набројуванки, некои идиотски као: кои се функции на менаџмент на пример, или па некои од некоја табела со 30 такви подточки што ни на крај памет не би ти текнало да го учиш.
Пример минатава августовска сите збореа дека најосновните работи ги дал на испитот Шуклев.

Реално, се е до волјата на професорот и до тоа колку он смета дека ти треба да имаш научено за да поминеш...
Кај Постолов сум имал 3 предмети,од мој смер сите предмети ми се слушани и полагани, неможи никој да ме премисли дека Економика е тешко. Последна сесија можи дава заебан тест ама пред то имаш колоквиуми и 2испитни сесии. Да не го дрвам сами ќе се уверат во следните години дека економика е пичкин дим.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јавни финансии може некој да ми каже каков е стилот на формирање прашања, материјалот ми е доста лесен (бар првите три глави, за јавни приходи уште не сум учел) ама не ми изгледа нешто комплицирано. Разбран ми е материјалот пред се`, а немам поим какви логички прашања би поставил. Некоја насока отприлика што поставува?
 
Член од
2 август 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
За МЕГУНАРОДНО ФИНАНСИСКО ИЗВЕСТУВАЊЕ кај З.Миновски има ли некој искуство, каков е колоквиумот (испитот),на заокружување или отворени прашања, има ли нешто скратено од материјалот и сл. И ако некој ги има РЕВИЗИЈА проблемите што се работат на вежби, би замолила да ми ги прати. :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Кај Постолов сум имал 3 предмети,од мој смер сите предмети ми се слушани и полагани, неможи никој да ме премисли дека Економика е тешко. Последна сесија можи дава заебан тест ама пред то имаш колоквиуми и 2испитни сесии. Да не го дрвам сами ќе се уверат во следните години дека економика е пичкин дим.
Види и мене ми беше пичкин дим, за еден бод ми избега 10ка, и тоа не со некое којзнае какво учење, онака, солидно. Дури и ми беше интересен предметот

Ама едноставно секој си има свој начин на учење и интересни/досадни предмети и секој ги гледа различно предметите.
Јас се чудев сега кога ми кажуваа дека маркетинг им бил потежок предмет од менаџмент o_O, ама тоа е, секој со своето, на некој му е полесно логички да учи, на друг на памет, така и со економика... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom