Економски факултет (reloaded)

Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Види, за втор колоквиум имавме финансиска математика, ние од гимназија како телиња во шарена врата се гледавме, никаква основа немавме, мене на пример тоа ми беше многу тешко и паднав на вториот колоквиум. Ама затоа пак седнав, ти викам цели 7 тетратки имам извежбано и ете со 6 го зедов. Со вежбање се се постигнува.
Од сабота почвиме со часој приватни,па ќе видиме на крај на колоквиум :)
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Колеги уште едно прашање. Денес кога имав предавање на Трговско право, асистентката ни кажа дека ако се регистрираме на Zefir или како и да е името, ќе можеме да ги симнеме презентациите што она ги покажува.
Е сега ќе може ли некој да ми даде линк од тоа Zefir или како и да е официјалната страна, не можам да ја најдам.

Благодарам однапред.
Kolega te molam moze da mi kazes Trgovsko pravo sto kazaa dali treba kniga ili skripta pokraj prezentaciite sto treba da kupam?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Kolega te molam moze da mi kazes Trgovsko pravo sto kazaa dali treba kniga ili skripta pokraj prezentaciite sto treba da kupam?
Има книга, јас ја земав од книжара, но тој таму ми кажа дека има и скрипта по трговско право каде што се е скратено. Значи од цел материјал што ќе го учиме најбитното. Ништо конкретно не кажа, јас ја земав и таа скриптата каде што се е скратено. Ја има во Либро.
Било што да земеш ќе ти заврши работа, но мене неколку други колеги ми кажаа дека со таа скриптата каде што е се скратено полесно се поминувало, а и тој таму ми го потврди истото.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас денеска бев на студентски прашања ама изборен за прва година се менувало од понеделник. Така да ќе се префрлам од основи на е-бизнис на еколошки менаџмент бидејќи професорот дал скрипта ептен мала а и ќе одам на среќа, сигурно полесно ќе го поминам тоа него да бубам на англиски па и термините во петок се стварно банални, посебно за нас кои што сме од друг град..
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас денеска бев на студентски прашања ама изборен за прва година се менувало од понеделник. Така да ќе се префрлам од основи на е-бизнис на еколошки менаџмент бидејќи професорот дал скрипта ептен мала а и ќе одам на среќа, сигурно полесно ќе го поминам тоа него да бубам на англиски па и термините во петок се стварно банални, посебно за нас кои што сме од друг град..
Можеш да дојдеш и на трговско право. Ништо посебно ептен е лесно, лабаво...
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Колеги вие што сте имале од претходните години Економија на инвестиции задолжително ли ви беше присуството , дополнителни активности и сл. или може да се помине само со колоквиуми ?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Можеш да дојдеш и на трговско право. Ништо посебно ептен е лесно, лабаво...
Не можам, на надворешна трговија сум а нас ни е задолжителен идната година, го немавме во опциите. :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Ај вака еден совет на помладиве колеги да им дадам , ма да не сум ми ја ептен искусен , ама сепак 3та год сум... Не слушајте што зборат за предметите , дека се тешки , дека не може да се положи и сл. Ако седнеш , ќе научиш , ниту Менаџмент , ниту Математика не се предмети кои не можат да се положат. На вас може потешко да ви биде да положите Основи на сметководство , а сите велат за предметот дека е лесен :) Така да секој човек е различен , секој има различен систем на учење и сл... Јас на пример имам послаба оценка по изборен предмет (кој велеа дека е лесен ) а Менаџмент имам мн висока оценка..
Првите колоквиуми да ви поминат, да видите како е , да навлезете во шемата и потоа немате гајле. :)

И јас сеа некој нека ми одговори на моето прашање :) Не сум бил на предавање Трговско досега, некои информации општи да ми дадете , треба ли некоја семинарска да се прави за повисока оцена , треба ли присуство за повисока оценка итн ? Фала
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Ми треба книга по Трговско Право од Александар Николовски издадена 2005 годинина , кој има нека ми пиши на ПП .
Фала однапред ;)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ми треба книга по Трговско Право од Александар Николовски издадена 2005 годинина , кој има нека ми пиши на ПП .
Фала однапред ;)
Друже ја имаш во Либро. 250 денари мислам дека е.
Јас баш вчера ја земав.
Скрипта е.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Аман бе луѓе се напнавте,посебно од првачиањата, и јас бев прва година ама не го окупирав форумот со 20 прашања во секунда, трговско е лесно само од скрипта учете, џабе 250 денари за книгата...
Па тоа е книгата - скрипта.
Они во книжарата под скрипта подразбираат друго. Скрипта има тоа е скратена верзија од книгата.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Па тоа е книгата - скрипта.
Они во книжарата под скрипта подразбираат друго. Скрипта има тоа е скратена верзија од книгата.
Па затоа ти вели да учиш од скрипта, а не од книга. :D
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
некој од 2ра година - смер маркетинг што идел на првите предавања?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom