Едно дете-предност или недостаток?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
За луѓе со скромен џеб доволно е едно дете без разлика дали е машко или женско, а за богати луѓе 3 деца е најубаво исто така без разлика дали е машко или женско, најважно е да се здрави живи :)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
a vprocem,zosto covek da cuva deca, koga pokraj ovaa recesija ,kriza.............. , koja ja cuvstvuva samo obicniot covek ,rabotnikot ,a ne i politicarite, tajkunite i taka i taka ke fatat stransko,vo potraga po podobar zivot, ke go posvetis zivotot na deteto ,a potoa ke go nemas ,ke si zamine
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
a vprocem,zosto covek da cuva deca, koga pokraj ovaa recesija ,kriza.............. , koja ja cuvstvuva samo obicniot covek ,rabotnikot ,a ne i politicarite, tajkunite i taka i taka ke fatat stransko,vo potraga po podobar zivot, ke go posvetis zivotot na deteto ,a potoa ke go nemas ,ke si zamine
Како , тоа ке го немаш ? Тоа што нема да е до тебе не значи дека го немаш!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Ако веке би се одлучиле партнерите за дете и се здрави да имаат уште и можат да ги издржуваат мислам дека едно е малку. :)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Едно дете е како едно око-така една бабичка ми кажа. Едно дете е малку. Прво за детето не е добро зашто нема можност да се научи да споделува, да прави компромиси, да почувствува заедништво со брат или сестра, да си игра кога е малечко и да има спомени на детските лудории со некој близок.Родителите секогаш со многу внимание и страв се грижат за единците .
Исто така кога родителите ќе остарат нема да може да го сподели теретот и обврските околу родителите со друг, го нема чувството со некој кој му е крв да сподели и тага и радост, се е поубаво и полесно кога се споделува.
Сиромаштијата е само маска , секое дете е со својата среќа. Кога имате една чинија секогаш може да поделите во две чинии..Решение да се има едно дете е само себичност на родителите да не си го рушат комодитетот.
Некогаш е божја волја, и може се да неправите а да не можете да добите уште едно дете.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Ми се случи еднашка да ми малфункционира мојот лап топ, требаше некоја работа да завршам итно и брат ми ми помогна, ми го позајми неговиот.

Дали и во која насока ке се развиваат децата многу зависи од нивното насочување, воспитување а и гените од родителите.

Мислам дека секој треба да си го планира семејството според своите моментални можности.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
некогаш си мислам добро што си имам две ќе си имаат некого во животот, пријател за стално и сето тоа....

некогаш кога ќе се грабнат да се расправаат малото го тепа големото, ќе се поцрвени како ѕвончица кога е лута и со сета сила со сите мерки оди да наштети... и си мислам на ова големово изгледа ѕверка му родив за да си ја има цел живот

Инаку брат ми би го клонирала неколку пати :) ама еден е...[DOUBLEPOST=1420925045][/DOUBLEPOST]
За луѓе со скромен џеб доволно е едно дете без разлика дали е машко или женско, а за богати луѓе 3 деца е најубаво исто така без разлика дали е машко или женско, најважно е да се здрави живи :)
ЕЕ
а што ако немаш пари до некој 33 години, и имаш скромен џеб и едно детенце,,, и после ти се насмее џебот имаш за да одгледаш 5 ама инвитро не ти се смее, природата ич... ќе останиш со 1
А ако имаш пари компании коли и 4 деца и банкрот еден ден - не 0ден туку долгови камати далеку во минус?
Не се мерило парите
Да не се претера 7-8 деца на сиромаштија, инаку две-три раснат и во облека од роднини, и со бисквити попара, маргарин на леб... малку ќе се лути еден период ама ќе преживеат :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Spored mene 1no dete vo retki slucaevi. Najdobro 2. I toa ili dve maski ili dve zenski. Jas na primer imam sestra i so? So nea nemoze nikoj da dojde na kraj. Nikad ne ni zborimo,nemamo ednostavno zaednicki jazik.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Мене како едно дете дома, искрено и не ми е баш лошо..И не се согласувам дека ние единците сме посебични или позатворени...Единствена заблуда во којашто бев е кога мислев дека првите братучеди ќе ми го надоместат тоа...И се излажав - - многу и тоа поготово за дел од нив...Другарка и прва братучетка можеш да ја сакаш многу, но не да ја нарекуваш моја сестра како што јас обожавав да изјавувам за некои од нив...
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Мене како едно дете дома, искрено и не ми е баш лошо..И не се согласувам дека ние единците сме посебични или позатворени...Единствена заблуда во којашто бев е кога мислев дека првите братучеди ќе ми го надоместат тоа...И се излажав - - многу и тоа поготово за дел од нив...Другарка и прва братучетка можеш да ја сакаш многу, но не да ја нарекуваш моја сестра како што јас обожавав да изјавувам за некои од нив...
I am selfish....-Мерлин Монро
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Едно дете кикс еас!
И јас ако стигнам да имам дете, ќе имам едно, доволно е.
Јас со сестрата никако не се сложуваме, за ништо...
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Едно дете кикс еас!
И јас ако стигнам да имам дете, ќе имам едно, доволно е.
Јас со сестрата никако не се сложуваме, за ништо...
Сега не се сложувате , но со текот на времето кога ќе се оформите како личности нема да можете еден без друг. Најубаво е да имаш своја крв за да споделиш тага и радост, посебно кога ги губиш родителите. Во детство и младост и ние се каравме, се боревме за место поблизу до родителите и нивна поголема наклонетост.
Сега не дозволуваме ниту да се намрштиме еден на друг.Прекрасно е чувството што постојат во мојот живот.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Сега не се сложувате , но со текот на времето кога ќе се оформите како личности нема да можете еден без друг. Најубаво е да имаш своја крв за да споделиш тага и радост, посебно кога ги губиш родителите. Во детство и младост и ние се каравме, се боревме за место поблизу до родителите и нивна поголема наклонетост.
Сега не дозволуваме ниту да се намрштиме еден на друг.Прекрасно е чувството што постојат во мојот живот.
Секој со својата приказна, ми викаа пред 6-7г. така (болдираното), па пак ништо не се смени. И не знам за неа, ама барем јас не се борам за место поблизу до родителите, таков сум, поладнокрвен. Сите луѓе се различни, затоа неможе проказната за сите да биде иста. Само си кажувам мое мислење, де не мислиш ,,кој го е*е твоето''.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Едно дете предност за родителот (недостаток за детето), повеќе деца предност за самите деца (недостаток за родителот[иако ова не мора да важи за сите родители]).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom