Евтини авионски карти

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
За Визер збориме? Скопје-Братислава лет да воведат?
Фино звучи...

Да меѓутоа изгледа ништо од тоа...
Инаку еве офицјално и од Czech Airlines за Прага (веста е на чешки). Значи до Ноември некаде картите ќе кренат во продажба.

V nadcházející letní sezóně plánují České aerolinie opět provozovat pravidelné linky do Benátek(nově denní spojení), Bilbaa, Billundu, Boloně (také denně), Helsinek, Porta, Växjö aLinköpingu. Zmiňované destinace ČSA zavedly jako novinky v letní sezóně 2015 nebo zimní 2015/2016.



Kromě toho ČSA plánují zahájit nebo obnovit provoz na pravidelných linkách na Maltu (2x týdně), do Keflavíku na Islandu (2x týdně), Birminghamu (až 5x týdně), Sarajeva (až 4x týdně), Skopje (3x týdně), Záhřebu (až 4x týdně), Kaliningradu (4x týdně), Kazaně (3x týdně),Ufy (2x týdně), Minsku (4x týdně) a Oděsy (3x týdně). Některé z plánovaných nových linek budou v provozu pouze sezónně (např. Malta nebo Keflavík), ostatní destinace dle vývoje poptávky. Prodej letenek na zmiňovaných linkách bude zahájen prostřednictvím všech distribučních kanálů postupně v průběhu října a listopadu.

http://www.csa.cz/cs/portal/csa-novinky/novinky.htm
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Колку би чинела повратна карта Македонија - Австралија - Македонија?
Фала однапред :)
 
Последно уредено:

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Член од
1 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Во понеделникот на 7-ми направив онлајн резервација за повратна до Барселона и избрав плаќање со банковен налог. добив и број за потврда на резервацијата меѓутоа искрснаа обврски и не стигнав да отидам до комерцијална да платам. Вторникот беше неработен а во средата не се обидов бидејќи во мејлот што ми стигна стои: Плаќањето мора да се оствари за 24 часа од резервацијата или таа ќе биде откажана. Е сега проблемот е во тоа што сакам да направам нова резервација за истиот лет но не можам бидејќи сеуште стои статусот: Вашата резервација е на чекање!
Имал ли некој вакво искуство? Морам да чекам да се тргне ова "Вашата резервација е на чекање!" за да можам да направам нова?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
19
Поени од реакции
9
Ми требаат евтини авионски карти од Скопје за Минхен за двајца. Поаѓање на 09.01 или 10.01 и да се вратиме на 11.01 или 12.01. Што и да побарам не е поевтине од 500 евра за двајцата.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сакам да одам во Швајцарија март/април негде, ама на ќерка ми пасошот и истекува во јули. Знае ли некој каква е полисата околу тоа?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Сакам да одам во Швајцарија март/април негде, ама на ќерка ми пасошот и истекува во јули. Знае ли некој каква е полисата околу тоа?
Извади и нов пасош. Речиси секогаш правилото е пасошот да те е валиден минимум 6 месеци од твојот планиран излез од државата. Има исклучоци обично кога станува збор за соседни земји ама и тоа е ретко.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Извади и нов пасош. Речиси секогаш правилото е пасошот да те е валиден минимум 6 месеци од твојот планиран излез од државата. Има исклучоци обично кога станува збор за соседни земји ама и тоа е ретко.
Знам дека постојат такво правила, затоа прашав дали некој знае со сигурност. На нет видов дека три месеци е, не шест. Плус ако купам карти на еден пасош и ако извадам нов може да има неконзистентност кај бројките.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Знам дека постојат такво правила, затоа прашав дали некој знае со сигурност. На нет видов дека три месеци е, не шест. Плус ако купам карти на еден пасош и ако извадам нов може да има неконзистентност кај бројките.
Ако сакаш сигурност вади пасош (и онака ако не сега сигурно во иднина ќе вадиш). Не вреди со некоја будала (а за жал со такви ќе треба да се расправаш) да ти каже не ради реда. Во 99% од случаевите се бара 6 месеци и тоа е углавно за недај боже нешто да се случи ала нападаите во Париз па да се затворат граници или да се разболи/повреди некој па да не може да патува. Швајцарците ти се педантерија а плус не бие лош глас кај нив, додај на тоа бегалците, мој совет ти е иди на сигурно...
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Ајде тука ке лупнам да прашам !
Во Абу Даби сум моментално наредна недела летам за МК, е сега имам 600 еу во ситни пари 1 и 2 еу околу 4кг.......дали би имал проблем на аеродром ваму таму негде дали треба да ги пријавам што да направам ???или фино лепо во рачниот багаж и толку? Благодарам
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Ајде тука ке лупнам да прашам !
Во Абу Даби сум моментално наредна недела летам за МК, е сега имам 600 еу во ситни пари 1 и 2 еу околу 4кг.......дали би имал проблем на аеродром ваму таму негде дали треба да ги пријавам што да направам ???или фино лепо во рачниот багаж и толку? Благодарам
немаш законска обврска да ги пријавиш само што секаде ќе свири. Носи ги во рачен багаж и кажи им дека имаш 600е во ситниш дека ти се од бакшиш итн....
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Абе неможам да најдам посоодветна тема,па ајде тука да прашам..Имено,на 29.01 имам лет до Анталија преку Истанбул,повратниот ми е на 05.02.. Е сеа финтата е што пред тоа 2 пати имам летано,ама не ми текнува да треба да чекирам карта. Сеа ја чекирав и ми го дава следново..Чекирање САМО на аеродромот во Истанбул кон Анталија. Хелп? Незнам за што е,ваљда треба да го испечатам.. @kano ти како прошетан човек би можел да бидеш од корист :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Абе неможам да најдам посоодветна тема,па ајде тука да прашам..Имено,на 29.01 имам лет до Анталија преку Истанбул,повратниот ми е на 05.02.. Е сеа финтата е што пред тоа 2 пати имам летано,ама не ми текнува да треба да чекирам карта. Сеа ја чекирав и ми го дава следново..Чекирање САМО на аеродромот во Истанбул кон Анталија. Хелп? Незнам за што е,ваљда треба да го испечатам.. @kano ти како прошетан човек би можел да бидеш од корист :D

Prilicno normalna rabota. Ako letas so edna ista kompanija (da kazeme Turkish) od SK od Anatalija togas ke ti gi cekiraat kuferite vo SK do Anatalija i dokolku e vozmozno uste vo SK ke ti dadat karta za do krajnata destinacija. Nekogas kompjuterskiot sistem ne dava porano cekiranje za nekoj destinacii i ima ogromna razlika megu internacionalni i domasni letovi. Dokolku ne e vozmozno od SK da ti dadat karta ke treba otkako ke sletas vo Istanbul da otides ili na Transit Desk ili otkako ke projdes pasosko da se cekiras povtorno. Ova ke si prasas vo Skopje, neznam kako ti e letot i kade ustvari go pravis oficijalniot vlez vo Turcija.

Druga pricina moze da e let so razni kompanii. Da kazeme Turkish do SK pa Pegasus ili nekoja treta. Ako toa e rabotata togas treba da prasas na aerodrom do kade ke ti bide cekiran i bagazot. Vo takva situacija moze i mozes da si napravis self check in obicno 24-72 saat pred letot ama mozno e da mora da gi odneses kuferite na nivniot shalter vo istanbul. Nekogas duri i ako e code share letot moze da mozat da ti svrsat rabota za kuferite ama da nemoze da ti ja cekiraat kartata/bording passot radi sistemot na drugata kompanija. Ova e problem na primer so Turkish koga se leta za azija a del od letot go obavuva Thai na primer.

Imaj na um deka momentalno e haos vo turcija i non stop otkazuvaat letovi. Nisto cudno da ne mozat da ti izdat porano karta zasto nemaat adekvatni informacii za terminal/vrata itn... Vo sekoj slucaj ne panici, ako imas dva saati cekanje vo Istanbul bez problem ke se snajdes, ako imas pomalku togas kazi im na stujardesite koga se kacuvas vo SK pa oni ke mozat tocno da te upatat. Ne sum siguren kakva e situacijata vo Istanbul ama na mnogu aerodromi vo takvi situacii ima sluzba za pobrzo da odnese kade sto treba. Nekade e bezpari nekade baraat 10tina dolari za prakticno VIP servis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom