Европа не смее да ја изгуби Грција

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ципрас треба да е луд да извади Грциja от еврозоната и да врати драхмата. Тоа ке предизвика хиперинфлациja во Грциja и секи един на Балканот ке има градинар или иконом от Грциja,а за една плата ке седим на море во Грциja цела година.
Ципрас е повеке популиста. Тоj сам знае дека ако врати драхмата ке го обесот на првото дрво. Се е фарса за да натера кредиторите да опростат поне едно 150 милиарда евра от долговите на Грциja.
Ке ми интересно като иде во Берлин на посета на Меркел. :)
Сега ке гледаме проби за грчки финти и котешки каваци.
малку им беше опростен долг пред некоја година па уште еднаш сега а? па ај ако не нека им го простат цел долг и онака се шлепаат во таа европска унија што не ја ни заслужуваат ако реално гледаме.... тоа се огрооомни пари и на ниво на држава- замисли ти сеа едно 150 милијарди евра некој да донира како неповратни сретства у бугарија/// или кај нас да ги дадат у македонија - многу лошо ке ни дојде нели?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
малку им беше опростен долг пред некоја година па уште еднаш сега а? па ај ако не нека им го простат цел долг и онака се шлепаат во таа европска унија што не ја ни заслужуваат ако реално гледаме.... тоа се огрооомни пари и на ниво на држава- замисли ти сеа едно 150 милијарди евра некој да донира како неповратни сретства у бугарија/// или кај нас да ги дадат у македонија - многу лошо ке ни дојде нели?
Не бе какво донирање на 150 милијарди на нас, ќе се испотепаат кој да украде највеќе.:lolzz:

Во врска со Грција ова е мојот став.
мислам дека Грција нема да излезе од еврозоната, а исто така не верувам дека нема да ги плаќаат ратите на кредитите по теркот на тројката.
Ципрас во предизборните говори велеше дека тој немало да штеди туку ќе троши, а што ќе троши кога касата му е празна и постојано живеат на кредит?
Ако света тројка не има даде и сега кредитчиња тие ќе немаат да ги исплатат платите и пензиите и тоа намалени а овој ќе ги зголемувал.:toe:

Така да, верувам дека нема да исполни ништо од неговите изборни ветувања, нормално ќе се фали, ќе се правда дека оние пред него ја уништиле државата, а тој немал време да ја оправи и сл.:yid:

+ Нема шанси да и ги простат долговите на грците, а да не земат нешто за возврт и така има доста острови ќе си направат некоја база или ќе си го лапнат крит и место тоа ќе се вика критсбург.:pijanco:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
малку им беше опростен долг пред некоја година па уште еднаш сега а? па ај ако не нека им го простат цел долг и онака се шлепаат во таа европска унија што не ја ни заслужуваат ако реално гледаме.... тоа се огрооомни пари и на ниво на држава- замисли ти сеа едно 150 милијарди евра некој да донира како неповратни сретства у бугарија/// или кај нас да ги дадат у македонија - многу лошо ке ни дојде нели?
Долгот им беше намален премного, но и со тоа тиja не можаха да се справат.
Европа се плаши,дори да им опростат целиот долг, Грциja е навикнала на дефицити и наново ке се натрупат. Тоа е систематски проблем.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kada-bi-se-grci-mogli-vratiti-magarcima-kao-temeljnom-transportu-sve-bi-bilo-u-redu/797697.aspx

Grčka stalno ima isti problem - oni ne razumiju da su mala, beznačajna, siromašna južnoeuropska zemlja kao Portugal, da nemaju nikakve veze s antičkom grčkom ili s Bizantom, jer su u suvremeno doba naprosto jedan turski vilajet, a poslije toga balkanska marionetska država britanske thalasokracije. Što je sve OK, i to je sjajna povijest s kojom možeš živjeti i saživjeti se - ukoliko shvaćaš koji su ti dosezi.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
па ако ги гледаме релно работите и не се криви грците - начекале овци да ги шишаат па ги ошишале и кожата им ја извадиле.. во реалноста нема шанси да не го вратат долгот на еден или друг начин има да ги нацртаат парите ако треба! па макар и да искочат од еу зоната ке го вратат долгот милом или силом - станува збор за прееемногу пари крадени со години на дрзок начин!

а еу стравува од нив за да не банкнотираат заота што ке ја раздрма економијата на европско ниво која што и онака не е баш стабилна кога ке се види реалната слика.

во однос на тоа дека ке трошеле многу пари.... убаво би било за нивната економија за да се извадат од гомна да ги вртат парите - колку повеќе трошат толку повеќе прават обрт на парите и на многу начини ке можат да го покријат јавниот долг... грција ја чека неизвесна иднина со нивнава ситуација како што им е во моментов.


п.с грција низ историјата има 2 пати банкнотирано мислам дека - ме мрзи да барам низ интернетов сигурно ке искочат податоци
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963
Ах бе децо, децо... политиката е најстара институција и врвна наука, а не плукни залепи!

Супермен: Што се направи Ципрас за 24 часа

Ако продолжи како што почна, новиот грчки премиер Алексис Ципрас, освен епитетот „Робин Худ“, сигурно ќе добие уште еден „Супермен'. Погледнете што се направил за 24 часа:

1. Положи венец на гробиштата на стреланите грчки комунисти

2. Го прими рускиот амбасадор

3. Направи коалиција со идејно поразлична партија и покажа дека е прагматичен

4. Ја намали владата за половина

5. Најави драстично намалување на воениот буџет

6. Испрати ЕУ меморандум со кој се бара кратење на грчкиот долг

7. Побара промена во улогата и организацијата на Европската централна банка

8. Предложи тотална забрана на шпекулативни банкарски производи

9. Поднесе барање за доплнително оданочување на богаташите

10. Побара укинување на државните привилегии и концесии за Црквата

11. Ја зголеми минималната плата до најмалку 750 евра месечно

12. Даде налог за субвенционирање на хипотекарните долгови на најсиромашните

13. Поднесе законски предлог да банките, поштите, железници и водовод да се национализираат

14. Предложи измени на изборниот закон

15. Предложи давање на државните, банкарските и црковните згради на користење на бездомниците

16. Обезбеди бесплатен доручек и ручек за децата во училиштата

17. Предложи бесплатно здравство за невработените и бездомниците

18. Воведе еднакви плати за мажите и жените

19. Побара строги затворски казни за прикривање на капиталот

http://emagazin.mk/vesti/vest/5089?title=supermen-shto-se-napravi-cipras-za-24-chasa
Нашите за 25 години толку не направија!!!

А еве и зошто со толкава леснотија дечкото му пркоси на Германија!! ;)

Русија ќе разгледа можно барање помош од Грција


Рускиот министер за финансии Антон Силуанов изјави во четвртокот дека Русија ќе го разгледа давањето финансиска помош на со долгови оптоварената Грција, доколку Атина тоа го побара.

„Можно е да се замисли која и да е ситуација и доколку такво барање ѝ биде упатено на руската влада, дефинитивно ќе го разгледаме, но ќе ги земеме предвид сите елементи на билатералните односи меѓу Русија и Грција“, изјави рускиот министер за финансии Антон Сулианов за американската телевизиска мрежа CNBC.

Како што забележува Reuters, деновиве се’ погласни се нагаѓањата дека новиот грчки премиер Алексис Ципрас во судирот со остатокот од Европската унија,поради неговите барања за измена на договорот за странската финансиска помош која е условена со жестоките штедења и реформи, како и за санкциите против Русија, би можел да се сврти кон Москва.

Тој впечаток го засили грчкиот министер за енергетика Панајотис Лафазанис кој изјави дека Атина е против санкциите и дека „нема разијдувања со Русија“.

Ципрас претходено ги возбуди духовите откако ден откако ја положи свечената обврска како најмлад премиер во историјата на Грција, в вторникот го прими рускиот амбасадор во Атина, кој стана првиот странски функционер кој разговараше со премиерот кој доаѓа од радикалната левица.

Исто така, Грција реагираше и на изјавата на Советот на министрите за надворешни работи ЕУ од вторникот дека едногласно донеле одлука за воведување нови санкции против Русија поради нејзината наводна улога во украинската криза, бидејќи не била консултирана. Во четвртокот, пак, по настојување на шефот на грчката дипломатија во заклучоците на Советот беше одлучено да се предложи продолжување на санкциите кои истекуваа во март до септември, а Грција се закани со можно вето на нови мерки./крај/мф/сн

http://makfax.com.mk/svet/evropa/rusija-ke-razgleda-mozno-baranje-pomos-od-grcija
Не е светот Македонија, па со лажни и нереални ветувања да се добиваат избори!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Грција во моментов е во одлична положба.

Прво блискиот исток е касапница, а Грција е далечна граница на ЕУ како тампон зона, меѓу христијаните и муслиманите.

Второ Ердоган е целосно одлепен и не еб* жива сила.

Трето Грција може да ја распадни евро зоната и целата ЕУ.

Четврто стана најбитниот играч за гасовод, со оглед дека може комотно да ги одјеби германците заради тоа што тие не го затвораат северен поток. Гасот им треба на Србија, Унгарија, Италија и Австрија, сите најверојатно ќе ја поддржат Грција.

Петто може сериозно да заигра на картата Русија.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Грција во моментов е во одлична положба.

Прво блискиот исток е касапница, а Грција е далечна граница на ЕУ како тампон зона, меѓу христијаните и муслиманите.

Второ Ердоган е целосно одлепен и не еб* жива сила.

Трето Грција може да ја распадни евро зоната и целата ЕУ.

Четврто стана најбитниот играч за гасовод, со оглед дека може комотно да ги одјеби германците заради тоа што тие не го затвораат северен поток. Гасот им треба на Србија, Унгарија, Италија и Австрија, сите најверојатно ќе ја поддржат Грција.

Петто може сериозно да заигра на картата Русија.
Има можности за маневрирање, ама дали има јајца Ципрас, да се разбереме ептен многу пари се во прашање, а уценувањето тешко да дава резултати некогаш, ќе го издемократизираат по брза линија. :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Има можности за маневрирање, ама дали има јајца Ципрас, да се разбереме ептен многу пари се во прашање, а уценувањето тешко да дава резултати некогаш, ќе го издемократизираат по брза линија. :)
Има одлична позиција, револуција не доаѓа во предвид затоа што имаат коалиција со крајно десничари, така да треба само да се заштити од атентат.[DOUBLEPOST=1422649700][/DOUBLEPOST]Една слика илјада зборови
http://news.bbcimg.co.uk/media/images/80679000/jpg/_80679471_greececonfepa.jpg

http://www.bbc.com/news/world-europe-31055069

Јанис (новиот грчки министер за финансии) го одеб* холандскиов министер за финансии, нема што разговарам со тебе :pos:
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Прилично концизно образложување на економската доктрина чиј протагонист е СИРИЗА а чија цел е справување со кризата.

 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Прилично концизно образложување на економската доктрина чиј протагонист е СИРИЗА а чија цел е справување со кризата.

Водителката ме зачуди на крајот, последниот коментар и беше...

The constructive process okay yet for fuckers thank you for being with us.

Или ушите ме лажат
:facepalm:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Водителката ме зачуди на крајот, последниот коментар и беше...

The constructive process okay yet for fuckers thank you for being with us.

Или ушите ме лажат
:facepalm:
...we will work on the best possible way, optimally for the interest of this country and for the interest of the average European. The crises of the last 5 years has been detrimental to the whole of this continent, and we want to put an end to this, we want a glibber of hope to start shining by simply reversing what is a rather deconstructive process.

Okey, Yanis Varoufakis Thank You, but the banksters say no way...because if you`ll succeed in this undertaking, the world will realize that there is an other much better way, and no one will stop the leftist snowball effect...:sakasuste:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Водителката ме зачуди на крајот, последниот коментар и беше...

The constructive process okay yet for fuckers thank you for being with us.

Или ушите ме лажат
:facepalm:
Презимето му е Варуфакис па си смешал со факерс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom