Другарка на сопругот

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Некоја ако чека плескање од тебе........:D
Ке пишев нешто ама ке се воздржам пошто незнам која година си да не испаднам после млад педофил :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Дека пишуваше за себе, а темата е "другарка на сопругот" нормално претпоставив по некоја логика дека збориш од искуство во таква заедница. Да, секој со свои правила, и точно, нема општо прифатени рецепти за успешен брак. Но има општо прифатени фактори кои влијаат негативно врз брак (и обични љубовни врски). Кај сите бракоразводни постапки, надвор од формалноста, ако се истражат корените на пропаста на бракот, елементот што се повторува е секогаш љубомората (оправдана, неоправдана, единечна, взаемна, или поттикната од трета страна итн.).

Љубомората сади сомнежи. Сомнежите раѓаат параноја и ирационални (некогаш може и оправдани) стравови. Стравовите размножуваат деструктивни сценарија кои го цепат на делчиња тоа што сте граделе доста веројатно со години наназад. Дали ти си љубоморната страна, дали он, дали двајцата, не е важно. Мала доза љубомора е доволна да се покаже грижа, но ова што го пиша мене ми изгледа како презаситеност. А таквата љубомора покажува недостаток на доверба. Во врска или брак, која е поентата тие да постојат ако се нема доверба?

Ова не е натпревар инаку кукличке, па да мериме кој подолга врска/брак ќе има. Јас сум се уште премлад и премногу зелен за брачни води, имам уште многу леб да јадам, и уште многу драми на љубовно поле пред да дојде брак на ред (дај боже, само не овде во МК тоа сигурно). Ни јас немам правила од типот "how to..." за бракот, но имам "how not to.." кои знам дека се присутни како причинители за разводи врз база на туѓи искуства од луѓе во врски или брачни води. Викаат, паметниот учи од своите грешки, а мудриот од грешките на другите. Барем од тој аспект сум имал доста од кого да учам, и се уште имам доста за учење. За тебе љубомората не е проблем, како на тоа гледа твојот дечко? Не познавам дечко кој е тотално кул со тоа девојка му да е љубоморна, особено не до тој степен.

50 години минимум? Драга, гледај со твојот режим да го зачуваш дечко ти барем 5 години (ај да не речам месеци). Бракот носи и други проблеми, не само љубомората, дури и таа да е отсутна. Ама полесно е без неа. Од инает можеш да останеш со партнерот за да им докажеш нешто на другите или на себе, или да се убедуваш дека си направила правилен избор, или он дека направил правилен избор, но на што се сведува тоа? На одржување на фарса, ништо повеќе. Илузија пред семејството и пријателите. Има многу такви семејства во Македонија, пред сите глумат хармонија, а позади затворени врати не се поднесуваат. И на крај ќе прочитаме како некое навидум среќно семејство (според тие кои ги знаат) одеднаш ко на филм со ладно или огнено оружје си го скратиле бракот, воедно и животот, оставајќи позади себе луѓе во црно, тага, бес, и голема доза бунило, бидејќи нели среќните двојки кои никогаш не се скарале не ги замислуваш да се убијат едни со други.

Гледаш прерозово во однос на филозофијата која ја тераш. Сакам да ти укажам дека може да ти опали серија нус-појави за кои не си спремна да ги издржиш, ни сега, не па камо ли во брак.


PS: Tуууу па и ја што се распишав на темава, а подфорумов го немам отворено веќе месеци :D
Skorpi, a korenot na razvodite da ne ne e ljubomorata, tuku pogresno izbran partner?
I ne tuku mudruvaj, jas ne sum videla brak kaj sto mazot ima drugarki ili zenata ima drugari.
Ako ima vreme za drugarkite, togas znaci mojov maz nevraboten. Ke se prasame toa nie... :-D :-D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
седи мирен, да не ти рипнат сега љубоморните. .......................... него ако се навратиш наназад, ......... човек да се запраша дали е ова нормално да само жени се изјаснија како љубоморни............. симптоматично:pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ееее, опасни сме кооперативa :D

inb4 за мене глупи се ваквите муабети, ако некој сака да вара, ќе вара, и со другарка и без другарка, исто е и кај жените. Луѓе без карактер се луѓе без карактер.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Skorpi, a korenot na razvodite da ne ne e ljubomorata, tuku pogresno izbran partner?
I ne tuku mudruvaj, jas ne sum videla brak kaj sto mazot ima drugarki ili zenata ima drugari.
Ako ima vreme za drugarkite, togas znaci mojov maz nevraboten. Ke se prasame toa nie... :-D :-D
За се' се има време ако се сака. Бракот не мора да значи крај на било кој од вашите социјални животи. И да, што, за да не иде љубоморен другиот ти ќе се збогуваш со машките пријатели он со женските? Тој ќе е еден пример од оние компромисине во брак што се прават? :D

Не мудрувам, факт е дека љубомората уништила оtherwise океј или доста солидни бракови. Да, ако љубомората е оправдана (за тоа треба докази) тогаш се работи за погрешна личност, ако е неоправдана, тогаш ти си погрешната личност со која он заглавил (само ко пример спомнувам, не се водам на твои лични искуства).

Тоа што ти не си видела такви бракови само говори за епидемијата која го окупира брачното поднебје овде (па и пошироко, ова не е екслузивен феномен само во Македонија). Љубомората реков дека е еден од најчестите елементи, не дека е единствен и сам одговорен за пропаста на браковите, само дека без него, проблемите во бракот се по-минливи, ништо друго.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ееее, опасни сме кооперативa :D

inb4 за мене глупи се ваквите муабети, ако некој сака да вара, ќе вара, и со другарка и без другарка, исто е и кај жените. Луѓе без карактер се луѓе без карактер.
па тоа е и цело време муабетот, ај еве сега ти го нацрта со нови боички, да видиме дали ќе сфатат
мене ако сакам да изварам, не ми требаат повеќе од 5 мин во денот. знаеш како иде,5 по 5, и оп се направил ццел саат :pos: па 2, па 3, и на крај, ..... еј ај да се ОП.... ... следи кога и каде, .... одговор, пааааааааааа, за пауза, .... 12:30? бива? ................ и ме сфати нели? :pipi:
од минатото
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
па тоа е и цело време муабетот, ај еве сега ти го нацрта со нови боички, да видиме дали ќе сфатат
мене ако сакам да изварам, не ми требаат повеќе од 5 мин во денот. знаеш како иде,5 по 5, и оп се направил ццел саат :pos: па 2, па 3, и на крај, ..... еј ај да се ОП.... ... следи кога и каде, .... одговор, пааааааааааа, за пауза, .... 12:30? бива? ................ и ме сфати нели? :pipi:
замисли теорија, не те оставам да имаш другари , само другарки и за некое време ти каже, јас сум лез, ај чао :icon_lol: или обратно.

Ама ајде, ќе се сфати се со време :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
За се' се има време ако се сака. Бракот не мора да значи крај на било кој од вашите социјални животи. И да, што, за да не иде љубоморен другиот ти ќе се збогуваш со машките пријатели он со женските? Тој ќе е еден пример од оние компромисине во брак што се прават? :D

Не мудрувам, факт е дека љубомората уништила оtherwise океј или доста солидни бракови. Да, ако љубомората е оправдана (за тоа треба докази) тогаш се работи за погрешна личност, ако е неоправдана, тогаш ти си погрешната личност со која он заглавил (само ко пример спомнувам, не се водам на твои лични искуства).

Тоа што ти не си видела такви бракови само говори за епидемијата која го окупира брачното поднебје овде (па и пошироко, ова не е екслузивен феномен само во Македонија). Љубомората реков дека е еден од најчестите елементи, не дека е единствен и сам одговорен за пропаста на браковите, само дека без него, проблемите во бракот се по-минливи, ништо друго.
црвеното!!! ;)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
^Ne be skorpi, lugevo idat so decata na vodno, u imaginarium, muzite pijat pivo i fudbal gledaat, decava si igraat, zenive za funstani muabet praat i uspat nekoi ogovaranja.
E sea toa u tvojov slucaj ne znam kako bi bilo, ali socijalbiot zivot na bracnive drugari uglavnom... Ova im e :-D
Jas iskreno ne sum videla mazot da iskoci na pivo so drugarkite negovi, a bez zena mu. A i obratno, zenata so drugarite nejzini. Pa ne e do ljubomorata, rezil e :-D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
замисли теорија, не те оставам да имаш другари , само другарки и за некое време ти каже, јас сум лез, ај чао :icon_lol: или обратно.

Ама ајде, ќе се сфати се со време :)
илу, јас сега не ни смеам да ти пишувам, ова е скришно, да не ме фати, плз не ме издавај. ќотек има да ми удри па после газо има да ме боле.
него, кога сме кај кафе, ти се пие? ај дружи не утре? ;)[DOUBLEPOST=1401406132][/DOUBLEPOST]
леле, ова подвлеченово НЕСИГУРНИ, ........ полн погодок. немаше смисла јас да го кажам, али ете, и во книга го имало ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
илу, јас сега не ни смеам да ти пишувам, ова е скришно, да не ме фати, плз не ме издавај. ќотек има да ми удри па после газо има да ме боле.
него, кога сме кај кафе, ти се пие? ај дружи не утре? ;)
ај, пиши по пп време и место али дечково да го прашам прво па ќе ти потврдам, сериозна врска е али се надевам дека ќе ме пушти, да искочам додека можам зошто во брак кога ќе сум, нема кафиња со вас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom