Другарка на сопругот

Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
Сигурно не сум единствена на која некои работи и пречат. Знам да бидам идиот. Знај и секој од вас, само што не признава. Секој си има мана. Човекот не да дише, од повеќе кислород му имам дадено. Само можеше да крени останувам уште. Што има лошо во тоа. Абе има и мажи што се нон стоп дома. Е јас тоа не го сакам. Нареден пат не му ја мислам многу. Реагирам. Не со ѕвонење. И сега после тоа како да имаш целосна доверба. Сеир или не сеедно касно е. Но, мислев дека темава ќе биде посериозно сватена одошто да се треска сешто. Мажи: Да ви шета жената навечер вие сигурно би ја проверувале :) Овде глумите многу современи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се тоа во ред, ама ти како возрасна и зрела жена најдобро треба да знаеш дека форумите не треба да ти бидат место за барање на совет, нити решаваат нешто.

"Проблемите" кои ги имаш ќе ги решиш со твојот сопруг/партнер со разговор, не со совети од тинејџери кои не се ни во врска, а камоли брак и само фаќаат сеир.

За крај, не се влага во брак за да увидиш или тек тогаш дознаеш каков е твојот партнер, се влага во брак затоа што знаеш дека токму тој партнер е правиот.
 
T

Tamora

Гостин
Колку помалку се замара човек толку подобро......и цела вечер да се јавуваш залудно е наместо ти да го бараш гледај периодов да го искористиш и да се посветиш на себе што е можно повеќе бидеќи во иднина нема да имаш толку време.
Муабетот ми е пулиси ја душтата и стави го на игнор , ќе видиш дека ќе има ефекти најпрво ќе му биди чудно што не го бараш додека е излезен а потоа ќе почни сам да ти кажива детали и ќе почни да се запрашува што е работата, пробај да не го прашуваш каде беше со кој беше ич ништо па ќе осетиш и самата промени во неговото однесување а и ти помалку ќе се саклдисваш,не вреди да губиш здравје нерви макар и твоети претпоставки да се вистинити. Тој гледа дека се грижиш цело време затоа и ти прави вака му одиш по газот и не му си затоа интересна , во природата на луѓето е да брзо губиме интерес за тие кои ни одат по ќефот. Поздрав се надевам се ќе испадни како што треба.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Бремена сум, не треба никого да прашувам :)
Па што прашуваш? :)

И ако си бремена не значи дека имаш мандат да збориш во име на сите жени. Колку жени толку мислења.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па што прашуваш? :)

И ако си бремена не значи дека имаш мандат да збориш во име на сите жени. Колку жени толку мислења.

Тоа е исто ко сега ти да ми речеш нормално е за сите луѓе да имаат секс и јас да ти вратам ти збори за себе што е нормално, не генерализирај.
Бремените жени можат слободно да имаат секс. Зборам во име на сите жени бидејќи тоа е факт, поддржан од сите доктори, а воедно и од Google.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тоа е исто ко сега ти да ми речеш нормално е за сите луѓе да имаат секс и јас да ти вратам ти збори за себе што е нормално, не генерализирај.
Бремените жени можат слободно да имаат секс. Зборам во име на сите жени бидејќи тоа е факт, поддржан од сите доктори, а воедно и од Google.
Срцее, без да изигрувам гинеколог, ама не е секоја бременост стандардна и индивидуално секој гинеколог во зависност од компликациите или можноста од нив, може да ти препорача да мируваш одреден период.
Затоа и не можеш да збориш во името на сите жени.
Една страна е здравствениот ризик од предизвикување инфекции, предвремено раѓање, предвремено пукање на меурот и сл. компликации кои во најлош случај можат да доведат и до спонтан абортус, а друго е комфорноста која ја (не)имаш за време на сексот со оглед на засилен нагон за повраќање, прдење, те болат цицињата и сл. работи кои некои жени можат да ги одвратат од сексот.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Полу-оф-топик: 50 ѕвонења секого нервираат. Според мене, решението е 2-3 ѕвонења, па СМС. И готово, пораката е пренесена; дали ќе одлучи да реагира во врска со неа, е само негово и не постои начин да се присили да реагира, ако не сака. А ако сака, нема да има потреба да се присилува и веднаш ќе реагира (т.е. ќе се јави).
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Нема да го реши со ѕвонење, очигледно ни со муабет, затоа и се обратила на форум. Мене ме изненади темава, колку лесно сите ја направија гушач. А типот жртва, смешно дури. Во брак бремена жена пред пораѓај него го нема во 12.30 на телефон. Многу либерални станале форумџииве или слабо долги врски и бракови по дома:)

Хе, ќе се надоврзам на твојов пост...не знам што тип на човек е оној што дозволува (бремената) жена да му сврти 100 пати на телефон, без да се одважи да даде знак од себе? Човечно е, кога веќе е таква состојбата, да се јави на првото ѕвонење. Овај е веројатно некој ментален тип.

Не ми е јасно тоа, абре луѓе, човек на свашта помислуе коа од блиска личност нема да добие одговор на првото ѕвонење (а неверството е најдоброто нешто) што можеби се случило...сакал да се дружи, другарки му биле први другари, го гушела, што-ти-ја-знам. Не е баш нормално да не знаеш кај ти е мажот и преку ден, а не пак ко ќе падне мрак :unsure: М'жов под итно треба да порасне.

Крусер

Што треба да му се случи на некого ако и покрај 2-3 ѕвонења и 1 СМС не одговори (и тоа цел ден), а после му текне да се појави дома, на врата? Мене ми паѓаат баш гадни работи на памет...тебе?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Што треба да му се случи на некого ако и покрај 2-3 ѕвонења и 1 СМС не одговори (и тоа цел ден), а после му текне да се појави дома, на врата? Мене ми паѓаат баш гадни работи на памет...тебе?

Ако се појави, следи испрашување каде бил, со кого, како, што итн. Стандардна процедура, по можност надополнета со „Па немој да ме оставаш долго време без да ми кажеш каде си, се грижам за тебе“. Луѓето (и жени и мажи) често пати забораваат да го кажат подвлеченото и сметаат дека другата личност по автоматизам знае како партнерот се чувствува. Тоа треба да се искомуницира, не е подразбирливо.

Ако не се појави, следат јавувања по пријатели, па и пријателки. Краен чекор е пријава во полиција, но мислам дека не станува збор за нешто толку екстремно (не го знам законот; дали треба 24 часа да не се прибрал дома или 48 часа, за да се смета како исчезнат?)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ако се појави, следи испрашување каде бил, со кого, како, што итн. Стандардна процедура, по можност надополнета со „Па немој да ме оставаш долго време без да ми кажеш каде си, се грижам за тебе“. Луѓето (и жени и мажи) често пати забораваат да го кажат подвлеченото и сметаат дека другата личност по автоматизам знае како партнерот се чувствува. Тоа треба да се искомуницира, не е подразбирливо.

Ако не се појави, следат јавувања по пријатели, па и пријателки. Краен чекор е пријава во полиција, но мислам дека не станува збор за нешто толку екстремно (не го знам законот; дали треба 24 часа да не се прибрал дома или 48 часа, за да се смета како исчезнат?)

Имаш право у некоја рака, да. Али ипак мислам дека човек кој што има жена (со која очекуваат дете, згора на се) треба да е свесен за некои работи-како, на пример, тоа дека се подразбира дека таа се грижи за него (дури и кога не го "гуши" барајќи го на телефон). Тука зборовите се излишни, бидејќи сметам дека на возрасен човек не треба да му се цртаат слики и боенки за тоа како стојат работите. Начјесто луѓето се однесуваат вака поради тоа што немаат расчистено со некои моменти (не пораснала или не созреала личноста, мисли дека со 45 години може да се однесува како на 22, мисли дека можела повеќе и подобро итд). За ваквите моменти на недоумица и збркано однесување треба озбилно да се разговара.

Лично јас од мојот маж очекувам да е достапен во секој момент. Како што сум јас за него. Ако се случи ситуација од три чекори (ѕвонам-не се јавува, СМС-не се јавува и чекор-ме нема на радар неколку саати), тоа е знак за паника. И за ставање прст на чело. А коа прстот ќе тргне накај челото, нема баш добри работи на видик...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Наведовте доста екстремни случаи во кои сопругот требал да крене и покажал нечовечност и лош партнерски однос. Најбитно, од каде знаете дека токму сопругата не го предизвикала овој однос, со нејзината љубомора и константно досаѓање? Па после 2 вртења треба да ти се јасни работите, твоето си го направил, негово е да реагира. Дури и поефикасно би било, доколку има некој што ми врти секоја минута значи е во пефектно здравје за досаѓање, доколку го снема повеќе ќе ме загрижи. Од друга страна, според мене после 3-4 вртења ако е екстремен или здравствено опасен случајот секоја нормална индивидуа ќе продолжи да врти на телефонот за итна помош, сигурно и членов на форумот ја знае оваа опција.
А во конкретниов пример тие 50 ѕвонења сите видовме дека се од сопруга што неможе да си седи на задникот мирно, никаде не спомна дека и пукнал водењак ја заболел стомак или едноставно не се осеќала добро. Вртела од љубомора, завист и се што следи со немирната психа. Незнам дали е во 9ти месец или сл. не ја читав од почеток темава.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Наведовте доста екстремни случаи во кои сопругот требал да крене и покажал нечовечност и лош партнерски однос. Најбитно, од каде знаете дека токму сопругата не го предизвикала овој однос, со нејзината љубомора и константно досаѓање? Па после 2 вртења треба да ти се јасни работите, твоето си го направил, негово е да реагира. Дури и поефикасно би било, доколку има некој што ми врти секоја минута значи е во пефектно здравје за досаѓање, доколку го снема повеќе ќе ме загрижи. Од друга страна, според мене после 3-4 вртења ако е екстремен или здравствено опасен случајот секоја нормална индивидуа ќе продолжи да врти на телефонот за итна помош, сигурно и членов на форумот ја знае оваа опција.
А во конкретниов пример тие 50 ѕвонења сите видовме дека се од сопруга што неможе да си седи на задникот мирно, никаде не спомна дека и пукнал водењак ја заболел стомак или едноставно не се осеќала добро. Вртела од љубомора, завист и се што следи со немирната психа. Незнам дали е во 9ти месец или сл. не ја читав од почеток темава.


Видиш, тука сме си сите различни.

Јас не би дозволила да се доведам у ситуација да примам 50 повици. Ниту пак би свртела 50 пати. Затоа пак, зборам ако свртам неколку пати и не добијам одговор, НЕКОЈ ќе треба доста да објаснува.

Јас те прашувам, зошто смирена психа би стимулирала љубомора и завист и све што следи кај својот партнер (кој во случајов е бремена жена со вознемирени хормони)?
Како сакаш кажи, нема оправдување за отсуство на партнерот до после полноќ, без да пушти глас од себе во меѓувреме. Не би сакала да навлагам во конкретниов случај, зборам општо, како мислам дека е исправно да се постапува во комуникацијата со блиски личности.

Замиси си, да пуштиш некого да збеснува со тоа што те бара сто пати на телефон цел ден, би морал да бидеш злобен садист. Абе дигаш телефон и се разбираш со неколку збора. Нема што да се тргаат инати, изживљавања и кинење нерви. Значи: ко ти ѕвони телефон прво стискаш зелено копче, па иде бла бла бла, па иде црвено копче. И си имаш мирна глава :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
На крај значи телефонот го расипал бракот на обичната и секси девојка. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom