Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
па има одамна притисок за невработените,ако одбијат работа која има ја нуди АВРМ ќе бидат избришани од агенцијата,препорака за новите кандидати кои не им се работи таму да одат да ја издржат обуката и првиот месец договор тогаш се на тренинг и никој не им бара норма,потоа излегуваат од таму и мува не ги лази ;)
Имаше случаеви знам од прилеп еден бивш колега од Прилеп ми расправаше за тоа од агенцијата,вика поради оваа работа се ми се побрка. Тоа со бришењето не е толку страшно сега како пред тоа кога ти одземаа дури и здраствено осигурување,а сега е полошо да одиш на работа и да имаш внесено над 90 илјади денари ли колку беше другата година ќе треба од својот џеб да си платиш здраствено осигурување. Оваа забавата што им беше некна во неделата беше само поради тоа да привлечат народ пошто не им се пријавуваат други повеќе се послабо и послабо им идат на тренинзи период од 3 месеци.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
DMM e fabrika na smrta bukvalno taka sekoj sto raboti tamu znae a drugite mozat da laatt i normalno tia sto se na dobri fukncii normalno so vrski site se so vrski toa da vi e jasno trud ne se ceni spiunaza i dudlanje se ceni ,,,,, do sega ima 4 dusi pocinato na vozras 25 do 35 godini i kade e toa kazano na tv epa ne kazuvaat posto e partiska za toa koga ke se smeni vlasta geceto cinkara ke a otvore IGM trejt normalno posto e sdsm........ posto na leto vnatre pod limot vrie a klima nema ne se dise znam po mene rabotev edna godina sekoj prozivot sto izleguva se presmetuva sekunda ako e pomalku ti zaminuva lentata i ti dobivas kazna namaluvanje na plata i slicno .. imas 20 min za jadenjee racunaj 10 min posto drugite deset se duri da otides do kujnata .. i posle plakala drzavata prevoz jadenje ami vo 5 i 15 treba da si na postojka kako kucinjata vo 6 ti pocinja rabotnoto vreme vo 2 ipol 3 si doma duri avtobusot da te donese znaci ispaga 10 saata rabota .. 1 2 3 smena sabota fiksna a plata do 12 nisto poveke nikoj da ne lazi poveke od 12 nikoj nema zemeno vo taa firma osev onie formeni tim lideri koj pola se nepismeni normalno site kurvi od kav se formeni i zimmat po 25 000 sto e mnogu normalno
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
неподобен за феудален систем на владеење,знаеме веќе.........шо има моронско да се чувствуваш како човек и да бидеш респектиран бе волку :facepalm:
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
DMM e fabrika na smrta bukvalno taka sekoj sto raboti tamu znae a drugite mozat da laatt i normalno tia sto se na dobri fukncii normalno so vrski site se so vrski toa da vi e jasno trud ne se ceni spiunaza i dudlanje se ceni ,,,,, do sega ima 4 dusi pocinato na vozras 25 do 35 godini i kade e toa kazano na tv epa ne kazuvaat posto e partiska za toa koga ke se smeni vlasta geceto cinkara ke a otvore IGM trejt normalno posto e sdsm........ posto na leto vnatre pod limot vrie a klima nema ne se dise znam po mene rabotev edna godina sekoj prozivot sto izleguva se presmetuva sekunda ako e pomalku ti zaminuva lentata i ti dobivas kazna namaluvanje na plata i slicno .. imas 20 min za jadenjee racunaj 10 min posto drugite deset se duri da otides do kujnata .. i posle plakala drzavata prevoz jadenje ami vo 5 i 15 treba da si na postojka kako kucinjata vo 6 ti pocinja rabotnoto vreme vo 2 ipol 3 si doma duri avtobusot da te donese znaci ispaga 10 saata rabota .. 1 2 3 smena sabota fiksna a plata do 12 nisto poveke nikoj da ne lazi poveke od 12 nikoj nema zemeno vo taa firma osev onie formeni tim lideri koj pola se nepismeni normalno site kurvi od kav se formeni i zimmat po 25 000 sto e mnogu normalno
Јас работев во ДММ и имав земено фазла од 12 000. Кој го врзуеш дека нема шанси фазла од 12 000 да се земе. Само минималецот ти е 9600, плус викенд плус сменска работа плус квалитет и редовност инт инт се зима и фазла. Има и шо зеле и 15 000 со сабота ( без недела ) . Не бев на линија не знам како е. ама и тим лидерите не зимаат 20 000 како шо опишувате. Еве ќе ти кажам кој колку зима. Тим лидер 15 000 +, Фор мен 18 000 до 20 000 ако иде редовно :) Шифт лидер до 23 000 стасуваа, имав увид во нивните плати ти пишувам од шо знам. А работник со две недели трета смена и сите наведени додатоци до 15 000 еве поточно 14 700 :) Уште детали ако сакаш кажи, со име и презиме на сите шо ги нарекуваш неписмени ќе ти наведам кој кога и колку зел
 
Т

Триптико

Гостин
@SweetGirl* а што работиш ти таму? Во канцеларија?
Малку повеќе од контрадикторен ти е постот. Не земал тим лидер 20, ама земал 15+... Колку е тоа плус?
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
Не работам ништо повеќе таму, тоа плус го пишав оти како и на сите им варира, некогаш се 14 000 , некогаш и 15 500 - 16 000 ама сепак не зимаат мн голема разлика од 15 000. Сакав да кажам дека услувите може не се најсјани за работа ама за платата на работниците не може да се манипулира со народот дека се 12 000, 8000 или не знам која сума, Работник што не иде за викенд ( бидејќи ако сакаш идеш ако не мораш ), не работи прекувремено зима од 12 000 , а не па со сите додатоци.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
@Fringle јас да сум како тебе ич не си одам цел месец , можи и до кај 30к да стасаш со плата :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
14-16 кила!
Топ!
Да си поживеат и тие кои ова го дозволија, со таа плата секој месец.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
браво за дрекслерци ако се работи од понеделник до петок , а за викенд само ако сака (без притоа да губи бонус за редовност) ако е така и не е лошо се издржува 5/7 дена работни[DOUBLEPOST=1449757005][/DOUBLEPOST]
14-16 кила!
Топ!
Да си поживеат и тие кои ова го дозволија, со таа плата секој месец.
плата снова нема тука трте мрте + топол оброк + К 15 + платен превоз + плата навреме и плави картони = ово нема ни у швицарску :roker:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми
Да ми си се вработиш ти на лентичка у клајмер, најарно ќе ти е.
Ќе станеш милионер.:kruna:
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
браво за дрекслерци ако се работи од понеделник до петок , а за викенд само ако сака (без притоа да губи бонус за редовност) ако е така и не е лошо се издржува 5/7 дена работни[DOUBLEPOST=1449757005][/DOUBLEPOST]
плата снова нема тука трте мрте + топол оброк + К 15 + платен превоз + плата навреме и плави картони = ово нема ни у швицарску :roker:
Никој не рече дека тие што работат од понеделник до петок не губат бонус за редовност. Јас кажав дека тие зимаат 12 000 ( плус, минус некој денар ) , бидејќи иако не доаѓаат за викенд сепак им се смета сменска работа.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Oбичен работник доброволно и ако може да издржи прекувремено,прва,трета па втора,сабота по избор работа на празници и недела добива до 19к денари плата.
Ова е плата за фамилијарни и луѓе што сакаат да работат.
А тие барам работа ама молам да не ја најдам,тато носи мама меси,главата,кичмата раката ме боли,ајде на паиза за кафе,цигара,баба ми умре на погреб треба да одам не стигаат ни до 10к денари и големи се шансите уште вториот или третиот месец да бидат избркани па да имаат вишок време да серат по форуми



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom