Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Наредниот месец ако му дадат 2000 ден повеќе ќе почне да ја фали фабриката. :icon_lol:
Германска фабрика, менаџмент IQ под 20, а платата 200 евра. Е тоа да го видите. :icon_mrgr:
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ќе тргне Дрекслмаер,бидејќи кога ги истрошија младите кои беа незадоволни од услови,работа,плата.Сега почнаа да примаат 50 годишници,кои се јако издржливи,и би работеле за минималец,и сабота и недела.Навистина им се посреќи на ова Гермаците.Го најдоа тоа што го бараа.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Ќе тргне Дрекслмаер,бидејќи кога ги истрошија младите кои беа незадоволни од услови,работа,плата.Сега почнаа да примаат 50 годишници,кои се јако издржливи,и би работеле за минималец,и сабота и недела.Навистина им се посреќи на ова Гермаците.Го најдоа тоа што го бараа.
Ќе тргне еве сега нешто се зборува тиа што се откажувале несмееле 3 месеци да се пријавуват у заводот ... И почнале на тиа што напуштиле да им се јавуваат да се враќат пак таму на работа од фабриката.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Ќе тргне еве сега нешто се зборува тиа што се откажувале несмееле 3 месеци да се пријавуват у заводот ... И почнале на тиа што напуштиле да им се јавуваат да се враќат пак таму на работа од фабриката.
сигурно е за работниците кои им бил посредник Агенцијата на (не)Вработување,кои таа ги повикала да им посредува за работа во Дрекслер
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
сигурно е за работниците кои им бил посредник Агенцијата на (не)Вработување,кои таа ги повикала да им посредува за работа во Дрекслер
Знаеш што помош даваат кога сакаш да се вработиш во Дрекселмајер ти даваат еден лист напишано како CV : име и презиме, дата на раѓање, нешто да напишеш за тебе што имаш завршено, работно искуство и ти викаат само во ова можеме да ти помогнеме. Па зошто се тогаш толку многу вработени во Агенцијата за Вработување така да си тепаат време а ти ќе рмбаш за 8 илјадарки и невозможни тактови ќе исполнуваш секоја ден, сега најново во оваа фирма е бонусот со 20 евра ќе видиме кога ќе им пуштат плата како ќе бидат задоволни.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Знаеш што помош даваат кога сакаш да се вработиш во Дрекселмајер ти даваат еден лист напишано како CV : име и презиме, дата на раѓање, нешто да напишеш за тебе што имаш завршено, работно искуство и ти викаат само во ова можеме да ти помогнеме. Па зошто се тогаш толку многу вработени во Агенцијата за Вработување така да си тепаат време а ти ќе рмбаш за 8 илјадарки и невозможни тактови ќе исполнуваш секоја ден, сега најново во оваа фирма е бонусот со 20 евра ќе видиме кога ќе им пуштат плата како ќе бидат задоволни.
за шо бонус 20 евра ?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
за шо бонус 20 евра ?
Па како што ми кажуваа кој ќе одел од понеделник до недела на работа т.е. кога ќе бидат повикани таму да се за редовност 20 евра бонус. Ќе кажат во текот на оваа недела треба да им пуштат плата.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Eve toa e tipicno makedonce, nisto ne mu e arno. I kako po nekoe nepisano pravilo ovakvi teski mrzetini sekojpat zavrsuvaat vo javnata administracija.
Дете, не сум мрзлив, најмалку тежок.
Криво ми е само што на почеток ја фалев фирмава. Не е ни малку за фалење. Но тоа е.
Работната околина и условите за работа се во ред. Тоа што не чини е малата плата и необразованиот кадар (тим лидери и формени) . Со никој се немам скарано во фирмава. Редовен сум и за викенди и за празници. И баш ме интересира и мене колку ке стаса платата. Плус имам и прекувремени + 2 часа од смената.
Фирмава личи на старечки дом. Криво и сакато се е внатре, наркомани без заби, итн, итн... Али и таквите мора да работат некаде. :P
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Фирмава личи на старечки дом. Криво и сакато се е внатре, наркомани без заби, итн, итн... Али и таквите мора да работат некаде. :P
Оти сите добри заминаа, Скопје, Америка, Германија, Лондон итн
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дете, не сум мрзлив, најмалку тежок.
Криво ми е само што на почеток ја фалев фирмава. Не е ни малку за фалење. Но тоа е.
Работната околина и условите за работа се во ред. Тоа што не чини е малата плата и необразованиот кадар (тим лидери и формени) . Со никој се немам скарано во фирмава. Редовен сум и за викенди и за празници. И баш ме интересира и мене колку ке стаса платата. Плус имам и прекувремени + 2 часа од смената.
Фирмава личи на старечки дом. Криво и сакато се е внатре, наркомани без заби, итн, итн... Али и таквите мора да работат некаде. :P
Се откажа од твојата работа 15000 затоа си разочаран. А и екипава ти е многу јака, барем се смееш или те проверуваат на влез на „шо си“? :) Лидерите нели се од Велес?

Уште на @dzonyb роднините од Струмица што се преселиле во Кавадарци останаа да ја фалат фирмава и џонка се разбира :icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1410199577][/DOUBLEPOST]
Eve toa e tipicno makedonce, nisto ne mu e arno. I kako po nekoe nepisano pravilo ovakvi teski mrzetini sekojpat zavrsuvaat vo javnata administracija.
Ти Валчо оти не одиш во фабрикава?
 

8_88

888
Член од
7 мај 2009
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.610
Неделниот бонус за редовност овие шест недели да остане и понатаму ќе биде одлично, така минимално ќе се зема околу 17 илјади месечно минимум, но нема шанси да се случи такво нешто.

Инаку повторно е грешка пренесена информацијата од страна на формени/тим лидери или пак грешка е разбрана од страна на вработените па се шири муабет без врска во врска со исплатата на првата недела од вкупно 6-те.
Првата недела (последната од август) нема да се исплати со августовската плата, туку влегува во септемвриската, така што во септемвриската плата ќе влезат вкупно 5 недели.
Ова го знам бидејќи присуствував на предавањето во врска со овој бонус и потенцираа 5 пати дека првата недела нема да се влези во августовската плата.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Без бистрење политики, но секоја прилика за човек кој е во ситуација да му треба некој денар треба да е добредојдена. Така да мрчење против некој што дава работа е во најмала рака неблагодарно.
Луѓето кои мора да се на вакви места треба да работат и ќутат пошо јасно дека подобро во моментот не можат да најдат.
Ако некогаш се појави прилика за подобро супер, а дотогаш тоа е.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Без бистрење политики, но секоја прилика за човек кој е во ситуација да му треба некој денар треба да е добредојдена. Така да мрчење против некој што дава работа е во најмала рака неблагодарно.
Луѓето кои мора да се на вакви места треба да работат и ќутат пошо јасно дека подобро во моментот не можат да најдат.
Ако некогаш се појави прилика за подобро супер, а дотогаш тоа е.
Ративање во Сирија е поплатено
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Без бистрење политики, но секоја прилика за човек кој е во ситуација да му треба некој денар треба да е добредојдена. Така да мрчење против некој што дава работа е во најмала рака неблагодарно.
Луѓето кои мора да се на вакви места треба да работат и ќутат пошо јасно дека подобро во моментот не можат да најдат.
Ако некогаш се појави прилика за подобро супер, а дотогаш тоа е.
И јас го мислев и го проповедав истото како тебе. Отидов да работам во ДММ и целото тоа мислење ми се смени. Ова не е фирма за гледање некаква иднина, макар и ако мораш да работиш. Не вреди времето потрошено и целиот тој стрес што се преживува. Работнициве одиме ден за ден на работа, обвиени во некоја масовна депресија. Сите си ќутиме и работиме, и само се нервираме и се трупа нервозата... До кога не знам. Значи не сум само јас, туку и 4к + работници го мислат истото.
Нема иднина во ваа фирма, дај боже да се сменат работите. Парите се битни, работата колку и да е тешка, не е проблем, сме работеле и потешко, но пари тука нема, а здравјето се губи многу брзо...

Ративање во Сирија е поплатено
Па да, озбилно, стресот можда е ист како да ратуваш во Сирија, ама барем таму е 65 евра дневница. тука 5 евра...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom